Favoritul Tom Dumoulin a câștigat contratimpul individual de la Bergen, Norvegia

DeReuters

Actualizat 21/09/2017 la 10:48 GMT+3

Unul dintre favoriții la la victorie, olandezul Tom Dumoulin de la Team Sunweb, a câștigat contratimpul individual din Campionatul Mondial de Ciclism pe Șosea.

Tom Dumoulin of The Netherlands competes

Credit imagine: Reuters

Contratimpul individual din Norvegia a însemnat un traseu conceput din două tururi în jurul orașului Bergen, cu un final în cățărare (9%) pe munteleFløyen (400m), principalul loc de agrement din zonă.
Rutierul celor de Sunweb, echipă care a dominat competiția până în acest moment, câștigând ambele contratimpuri pe echipe (masculin și feminin), a terminat cu 57 de secunde mai rapid față de slovenul Primoz Roglic (Team LottoNL–Jumbo) și la peste un minut în fața altui mare favorit, Chris Froome (Team Sky).
O surpriză ar putea fi clasarea pe poziția a -4 a a portughezului Nelson Oliveira, care a stat mai tot timpul cursei pe locul întâi al clasamentului provizoriu, dar la final a trebuit să se recunoască învins cu 1 minut si 28 de secunde de olandez.
Tactica lui Tom Dumoulin de a se odihni după victoria din Giro d'Italia s-a dovedit a fi una foarte bună, acesta fiind primul titlu de campion mondial obținut de vreun olandez la proba de contratimp individual.
Pe de altă parte, unul dintre favoriții locali, norvegianul Edvald Boasson Hagen (Team Dimension Data) s-a clasat abia pe poziția a 16-a, la peste 2 minute în urma liderului.
Probele din Campionatul Mondial de Ciclism pe Șosea pot fi în continuare urmărite pe parcursul întregii săptămâni pe Eurosport și Eurosport Player.