Peter Sagan face istorie la Campionatul Mondial de Ciclism

DeGetty Images

Actualizat 25/09/2017 la 11:28 GMT+3

Slovacul de 27 de ani a reușit o triplă istorică la Campionatele Mondiale de Ciclism pe șosea din Norvegia obținând de trei ori consecutiv titlul mondial.

Gold medalist Slovakia's Peter Sagan (C), silver medalist Norway's Alexander Kristoff (L) and bronze medalist Australia's Michael Matthews pose with their medals after the men elite road race of the UCI Cycling Road World Championships in Bergen, on Septe

Cursa masculină a reprezentat și ultima zi de la Campionatele Mondiale de Ciclism de anul acesta. Cicliștii au pedalat pe o distanță de 267.5 kilometri cu startul la Rong și un final pe circuitul de 12 tururi în jurul orașului Bergen.
Lupta pentru tricoul de campion mondial s-a desfășurat până în ultimul tur al circuitului, acolo unde, pe ultima cățărare de pe Salmon Hill (6.4%), Julian Alaphilippe a atacat în speranța că Franța va deveni din nou campioană mondială după 20 de ani.
Lucrurile însă s-au schimbat radical în ultimele două viraje când, dintr-un pluton de câțiva rutieri, favoritul local Alexander Kristoff părea că poate fi noul campion mondial chiar în fața propriilor fani. A fost momentul în care, parcă de nicăieri, a apărut slovacul Sagan, care a sprintat nebunește pentru ca în final să fie cu un sfert de roată în fața norvegianului. Astfel, rutierul celor de la Team Bora–Hansgrohe a devenit singurul om care îmbracă de trei ori consecutiv tricoul curcubeu.
La final, Sagan a dedicat această victorie fostului rutier Michele Scarponi, decedat în această vară în urma unui accident rutier în timpul unui antrenament.
Podiumul în cursa finală din Norvegia a fost completat de favoritul local Alexander Kristoff și australianul Michael Matthews pe locurile 2 și respectiv 3, în timp ce italianul Matteo Trentin a terminat cursa pe poziția a 4-a.
Cursa feminină desfășurată sâmbătă a văzut-o pe Chantal Blaak câștigând titlul mondial. Olandeza a fost acompaniată pe podium de australianca Katrin Garfoot și de daneza Amalie Dideriksen.