Tom Dumoulin câștigă Giro d’Italia desi ratează victoria în etapa finală în fața lui Jos van Endem

DeSID

Actualizat 28/05/2017 la 19:00 GMT+3

Tom Dumoulin a făcut contratimpul de care avea nevoie și s-a impus în clasamentul general al turului, devenind primul câștigător olandez.

Dumoulin feierte seinen zweiten Tagessieg

Credit imagine: SID

Ciclistul de la echipa Sunweb a ratat victoria de etapă, care i-a revenit conaționalului său, Jos van Emden. Acesta stabilise reperul în etapa de 29 de kilometri care i-a dus pe cicliști de la Autodromul din Monza până la Domul din Milano, însă bătălia pentru clasamentul general s-a dat minute bune mai târziu.
Dumoulin, un specialist al probelor contra cronometru care câștigase etapa precedentă de acest fel în ziua a 10-a a turului, a fost prea puternic pentru rivalii săi. Timpul său a fost cu 15 secunde mai lent decât al câștigătorului, dar crucial, considerabil mai rapid decât al contracandidaților la tricoul roz, Nairo Quintana, Vincenzo Nibali și Thibaut Pinot.
Timpul câștigat de aceștia în etapele muntoase ale ultimei săptămâni nu a fost suficient, iar Dumoulin și-a sărbătorit prima victorie generală într-un Mare Tur. Quintana a stabilit un timp care l-a pus pe treapta a doua a podiumului final, la 31 de secunde în urma olandezului. Câștigătorul din 2016, Vincenzo Nibali, s-a clasat al treilea în fața propriilor săi suporteri la Milano. Întârzierea finală a italianului a fost de doar 40 de secunde, în timp ce Thibaut Pinot și-a păstrat poziția a patra în fața lui Ilnur Zakarin, Domenico Pozzovivo și Bauke Mollema.
Ceva mai în spate, etapa foarte bună făcută de Bob Jungels i-a adus luxemburghezului tricoul alb și titlul de cel mai bun cățărător în dauna lui Adam Yates, de care îl despărțeau 28 de secunde înaintea zilei. Omul momentului a fost însă Dumoulin – candidatul oarecum surpriză care s-a ridicat la înălțime după ce s-a remarcat în prima parte a turului.
Bucuria nu a lipsit nici pentru Jos van Emden, care și-a trecut în cont prima victorie de etapă dintr-un Mare Tur.
Top 10 etapă: 1. Jos Van Emden 00:33:08; 2. Tom Dumoulin 00:00:15; 3. Manuel Quinziato 00:00:27; 4. Vasil Kiryienka 00:00:31; 5. Joey Rosskopf 00:00:35; 6. Jan Barta 00:00:39; 7. Georg Preidler 00:00:51; 8. Bob Jungels 00:00:54; 9. Jan Tratnik 00:00:57; 10. Andrey Amador 00:01:02.
Top 10 general: 1. Tom Dumoulin 90:34:54; 2. Nairo Quintana 00:00:31; 3. Vincenzo Nibali 00:00:40; 4. Thibaut Pinot 00:01:17; 5. Ilnur Zakarin 00:01:56; 6. Domenico Pozzovivo 00:03:11; 7. Bauke Mollema 00:03:41; 8. Bob Jungels 00:07:04; 9. Adam Yates 00:08:10; 10. Davide Formolo 00:15:17.