Premier League: Etapa 6 – Review

Publicat 23/09/2019 la 17:03 GMT+3

Manchester City a revenit în forță în timp ce Liverpool a ajuns la 6 victorii după succesul cu Chelsea.

Manchester City's Portuguese midfielder Bernardo Silva (C) celebrates with Manchester City's Spanish midfielder David Silva (R) after he scores the team's seventh goal during the English Premier League football match between Manchester City and Watford at

Chelsea a fost un adversar de temut pentru liderii clasamentului Premier League, dar în final echipa condusă de Jurgen Klopp s-a bucurat de un al 6-lea succes la rând în acest debut de stagiune. Într-un meci în care golurile frumoase, dar și controversele VAR, nu au lipsit, Liverpool s-a impus grație reușitelor din prima repriză ale lui Trent Alexander-Arnold și Roberto Firmino. N’Golo Kante a pornit revenirea lui Chelsea în repriza a doua, însă fluierul de final a venit cu scorul indicând 1-2.
După eșecul surprinzător de etapa trecută, Manchester City a căutat să revină în prim-plan, iar cu opt goluri marcate, a reușit. Watford a fost echipa care le-a încasat, iar echipa lui Quique Sanchez Flores rămâne ultima în clasament, cu doar două puncte. David Silva, Sergio Aguero (din penalty), Riyad Mahrez, Bernardo Silva și Nicolas Otamendi au dus scorul la un neverosimil 5-0 după numai 18 minute, iar Kevin De Bruyne a închis tabela în repriza a doua după alte două reușite ale lui Bernardo Silva. Cu încă un gol marcat, City ar fi egalat recordul drept cea mai categorică victorie din era Premier League. Victoria menține echipa lui Pep Guardiola pe poziția a doua a clasamentului, la cinci lungimi de Liverpool.
Un alt meci spectaculos a avut loc pe Emirates Stadium, acolo unde o Arsenal condusă cu 0-1 la pauză și cu un om în minus pe teren a reușit o revenire senzațională pentru a învinge Aston Villa cu 3-2. Pierre-Emerick Aubameyang a dus fanii londonezi la extaz în minutul 84 cu un gol din lovitură liberă, după ce Nicolas Pepe a marcat primul gol pentru Arsenal din penalty. Wesley obținuse din nou conducerea pentru Aston Villa numai un minut mai târziu, iar Calum Chambers a egalat cu trei minute înainte ca Aubameyang să poftească în centrul atenției. Victoria o duce pe Arsenal pe locul 4, cu 11 puncte, în spatele lui Leicester City la golaveraj.
Leicester și-a confirmat sâmbătă forma bună a începutului de sezon cu o victorie în fața lui Tottenham Hotspur. Meciul a stat în balanță mult timp. Londonezii au deschis scorul în minutul 29 prin Harry Kane, iar Ricardo Pereira a egalat cu 20 de minute rămase din joc. Omul-cheie al lui Leicester în acest debut de sezon, James Maddison, a adus victoria cu un șut din afara careului în minutul 85.
Tot 11 puncte a acumulat și West Ham United, care a profitat de startul mai puțin constant de campanie a lui Manchester United. Andriy Yarmolenko a marcat chiar înainte de pauză, iar United nu s-a regăsit nici în a doua repriză. Aaron Cresswell a dublat avantajul gazdelor în finalul meciului, iar Manchester United a căzut pe locul 8 în clasament după acest eșec.
Etapa a 6-a a văzut și două egaluri. Newcastle United a reușit să mențină scorul alb în fața lui Brighton & Hove Albion deși oaspeții au dominat posesia, iar Crystal Palace și Wolverhampton au încheiat la egalitate, 1-1. Diogo Jota a adus încă un punct trupei lui Nuno Espirito Santo în chiar ultima fază a meciului, după ce un autogol al lui Leander Dendoncker o pusese pe Palace în avantaj. Lupii au jucat cu un om în minus din minutul 73, însă au obținut al patrulea punct al stagiunii. Echipa rămâne însă pe penultimul loc în clasament, unul dezamăgitor ținând cont de ambițiile clubului.
Southampton și-a continuat forma mai puțin fericită de pe teren propriu și a cedat cu 1-3 când a primit vizita lui Bournemouth vineri seară. Trupa lui Eddie Howe afost eficientă în joc și a marcat devreme prin Nathan Ake, iar Harry Wilson a dublat scorul înainte de pauză. James Ward-Prowse a micșorat diferența din penalty, dar Callum Wilson a avut ultimul cuvânt, marcând pentru 1-3 în ultima fază a partidei și trimițând-o pe Bournemouth pe locul 6 în Premier League.
Sâmbătă a venit timpul și pentru Burnley și Sheffield United să înregistreze victorii. Burnley a trecut cu 2-0 de revelația etapei trecute, Norwich City, Chris Wood stabilind scorul final cu două reușite venite încă din primul sfert de oră. Apoi, Everton a cedat surprinzător pe teren propriu. Cu un singur șut pe poartă toată partida, Sheffield a trecut de echipa din Liverpool grație unui autogol al lui Yerry Mina și reușitei lui Lys Mousset.
Clasamentul după șase runde disputate este extrem de aglomerat mai jos de locul 6, în timp ce în zona fierbinte a clasamentului se găsesc două echipe fără victorie cu totul surprinzătoare. Premier League continuă cu etapa a 7-a în acest weekend.