Tokyo 2020 | România U23, remiză în penultimul meci înainte de Jocurile Olimpice! Cum a arătat echipa lui Rădoi

Actualizat 10/07/2021 la 22:05 GMT+3

Echipa olimpică a României a obținut doar o remiză în penultimul meci de pregătire dinaintea plecării la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Naționala lui Mirel Rădoi a înfruntat reprezentativa Arabiei Saudite, partida încheindu-se cu scorul de 1-1.

România U23

Naționala U23 a României a disputat astăzi un meci de pregătire în compania reprezentativei Arabiei Saudite. Partida, penultima dinaintea plecării la Jocurile Olimpice de la Tokyo, s-a încheiat cu scorul de 1-1. 'Tokyotricolorii' au deschis scorul prin George Ganea, în minutul 17, egalarea venind în minutul 33.
Potrivit site-ului Federației Române de Fotbal, golul României a fost înscris "după o recuperare foarte bună din poziție avansată a lui Ciobanu și o finalizare fără emoții din partea lui George Ganea (17).
După gol, saudiții au mărit turația și au creat ocazii, reluare cu capul din 11 metri, puțin pe lângă bară (19), apoi reflexul formidabil al portarului nostru (23), la un 'cap' din 6 metri după o lovitură liberă din lateral dreapta. În minutul 33, centrare din aceeași zonă, dar din acțiune și la semiînălțime, reluare din câțiva metri în plasă", se arată pe site-ul FRF.
Formula de start trimisă pe teren de Mirel Rădoi: Aioani - Pașcanu, Ghiță, Grigore - Marin - Rațiu, Ciobanu, Florescu, Ștefan - Dobre, Ganea. În partea a doua a meciului, selecționerul i-a mai folosit pe Chindriș, Sîntean, Vali Gheorghe, Sefer, Dulca și Ion Gheorghe.
Ultimul meci de pregătire înainte de Jocurile Olimpice este programat marți, 13 iulie, la Mogoșoaia, în compania aceluiași adversar, Arabia Saudită.

România debutează cu Honduras

Naționala de fotbal a României va debuta la Jocurile Olimpice de la Tokyo pe 22 iulie, atunci când selecționata lui Mirel Rădoi va întâlni Honduras, de la 14:00. Programul grupei B din care face parte România:
Joi, 22 iulie
  • Noua Zeelandă – Coreea de Sud (ora României 11:00, Kashima)
  • Honduras – România (ora României 14:00, Kashima)
Duminică, 25 iulie
  • Noua Zeelandă – Honduras (ora României 11:00, Kashima)
  • România – Coreea de Sud (ora României 14:00, Kashima)
Miercuri, 28 iulie
  • România – Noua Zeelandă (ora României 11:30, Sapporo)
  • Coreea de Sud – Honduras (ora României 11:30, Yokohama)
Jocurile Olimpice de la Tokyo și meciurile naționalei României vor putea fi văzute în direct pe Eurosport și Eurosport Player.