#Favoriții Djokovic merge în turul 2 la US Open după o victorie clară cu Rune! Danezul i-a luat un set liderului ATP

Bianca Dumitru

Actualizat 01/09/2021 la 04:44 GMT+3

Novak Djokovic s-a calificat fără prea mari emoții în turul 2 la US Open. Liderul ATP a trecut în 4 seturi de Holger Rune, scor 6-1, 6-7 (5), 6-2, 6-1.

Novak Djokovic se estrena en el US Open 2021

Novak Djokovic a obținut calificarea în turul 2 al ultimului turneu de Grand Slam din 2021. Liderul ATP a trecut în 4 seturi de Holger Rune, scor 6-1, 6-7 (5), 6-2, 6-1.
În ciuda faptului că are doar 18 ani, danezul a reușit să-i fure un set lui Djokovic, stârnind aplauzele publicului cu unul dintre punctele reușite în prima parte a meciului.
picture

Punct frumos reușit de tânărul Holger Rune în meciul cu Novak Djokovic din primul tur la US Open

Djokovic nu a arătat un tenis foarte bun în setul 2, dar a reușit să revină în joc rapid, iar Rune nu a mai putut să-i țină piept, accidentându-se și evoluând în ultimele minute cu dureri la coapsa stângă.
În turul 2 la US Open, liderul ATP îl va înfrunta pe Tallon Griekspoor, care l-a eliminat în primul meci de la New York pe Jan-Lennard Struff, scor 2-6, 7-6 (3), 4-6, 6-4, 7-5.