#MeciuriMemorabile Belinda Bencic, în sferturile US Open după o victorie incredibilă în fața Igăi Swiatek

Publicat 06/09/2021 la 20:24 GMT+3

Belinda Bencic s-a calificat în această seară în sferturile de finală ale US Open după ce a învins-o în două seturi pe Iga Swiatek.

Belinda Bencic - US Open 2021

Belinda Bencic își continuă cu succes seria de meciuri fără set cedat la US Open. Elvețianca, numărul 12 WTA, a învins-o în două seturi, scor 7-6 (12), 6-3, pe Iga Swiatek, locul 8 WTA, și s-a calificat în sferturile de finală ale ultimului Grand Slam din 2021.
Meciul a durat două ore și 10 minute, doar primul set întinzându-se pe durata a 86 de minute. Cele două sportive au dat o luptă intensă, setul fiind decis în urma unui tie break în care Bencic și Swiatek și-au împărțit 26 de puncte.
În competiția de la Flushing Meadows, Belinda Bencic le-a mai eliminat pe Arantxa Rus, scor 6-4, 6-4, Martina Trevisan, scor 6-3, 6-1, și pe Jessica Pegula, scor 6-2, 6-4.
În sferturile de finală ale US Open, elvețianca o va înfrunta pe învingătoarea meciului dintre Shelby Rogers și Emma Răducanu, care se dispută în această seară.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.