#PerformanțeleRomânilor Sorana Cîrstea, în turul 2 la US Open după o victorie cu emoții! A făcut un set decisiv perfect

Actualizat 01/09/2021 la 03:54 GMT+3

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi la US Open după o victorie muncită în fața Veronikăi Kudermetova, în trei seturi.

Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea a obținut calificarea în turul doi la US Open după două ore și 4 minute de joc. Românca a trecut în trei seturi de Veronika Kudermetova, scor 7-6 (5), 3-6, 6-0.
În primul set, Cîrstea și-a pierdut al doilea serviciu, Kudermetova conducând în startul partidei cu 3-1. Sorana a revenit, însă, foarte bine și a cucerit 3 game-uri consecutive, iar setul a fost decis în tiebreak. Românca, numărul 39 WTA, a condus cu 5-2, dar a pierdut trei game-uri la rând și a fost egalată, reușind în cele din urmă să-și adjudece setul.
În setul 2, după un început echilibrat, rusoaica a reușit să se distanțeze, impunându-se cu 3-6, și a trimis meciul în decisiv, unde Sorana Cîrstea a fost de neoprit. A câștigat 6 game-uri consecutive și s-a impus cu 6-0, obținând calificarea mai departe la US Open.
În turul doi al ultimului Grand Slam din 2021, Sorana Cîrstea o va înfrunta pe Shelby Rogers, care a trecut în această seară de Madison Brengle în două seturi, scor 6-4, 6-0, într-un meci care a durat doar 57 de minute.