Ştirile dimineţii: Ostapenko, criză la Brisbane, într-un meci în care a reuşit 53 winners: "Devin nebună"

Publicat 04/01/2024 la 08:30 GMT+2

Ştirile dimineţii: Jelena Ostapenko s-a calificat după o partidă extrem de spectaculoasă în sferturile de finală de la Brisbane, turneu din categoria WTA 500. Letona a fost extrem de nervoasă, dar a eliminat-o pe Karolina Pliskova în set decisiv.

Jelena Ostapenko of Latvia in action during the Women's quarterfinal against Liudmila Samsonova during day 11 of the 2023 China Open at National Tennis Center on October 6, 2023 in Beijing, China.

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Ostapenko, în sferturi la Brisbane

După ce a servit 16 aşi contra lui Naomi Osaka, în turul anterior, Karolina Pliskova a reuşit 18 servicii direct câştigătoare în confruntarea cu Ostapenko. Nu a fost suficient pentru victorie, fosta câştigătoare de la Roland Garros replicând cu nu mai puţin de 53 de lovituri direct câştigătoare şi impunându-se cu 6-2, 4-6, 6-3.
În ciuda faptului că a jucat din nou la un nivel foarte înalt, sportiva baltică a avut un alt moment de blackout în setul secund, când şi-a pierdut cumpătul, după ce adversara a revenit în meci.
La final, Ostapenko a fost întrebată despre ieşirile din timpul setului doi şi a încercat să le explice prin dorinţa de a juca mereu la cel mai înalt nivel, fără a comite erori.
"Devin nebună când ratez puncte importante şi sunt foarte nervoasă pe mine însămi. Sunt o luptătoare şi îmi doresc să joc aproape de perfecţiune. Ştiu însă că nimic nu e perfect, dar asta sunt", a explicat Jelena după partidă.
În sferturile de finală, Ostapenko va avea un duel de foc cu Vika Azarenka, fostă câştigătoare de Grand Slam şi număr unu mondial. Bielorusa a ajuns în ultimele 8 fără să piardă set, după victorile cu Kalinskaya şi Burel.
Va fi a 3-a întâlnire dintre cele două, ambele dispute anterioare fiind câştigate de Azarenka.

2. PSG a câştigat Supercupa Franţei

PSG a câştigat Supercupa Franţei, după ce s-a impus cu 2-0 în duelul cu Toulouse. Este pentru a 12-a oară în istorie când parizienii cuceresc trofeul, confirmând încă o dată că nu au rival pe plan intern.
Meciul a început abrupt, cu Kang-In marcând după doar trei minute, după o pasă perfectă a lui Dembele. Asiaticul e primul jucător care marchează atât de devreme într-o Supercupă a Franţei, de la Ben Arfa, în 2005.
Scorul final al partidei a fost stabilit de Mbappe, la finalul primei reprize, vârful lui Luis Enrique arătând că nu simte vreo presiune după ce Real Madrid i-a oferit un deadline până la mijlocul lui ianuarie pentru a accepta transferul din vară.
În ciuda succesului ce a părut la îndemână pentru campioană, Toulouse nu a făcut deloc o partidă rea: a reuşit 17 şuturi pe poarta adversă, 6 dintre ele fiind cadrate. E prima oară din 2007 când o formaţie are astfel de cifre în Supercupă şi nu reuşeşte să marcheze.

3. Girona îşi continuă sezonul magnific: victorie dramatică împotriva lui Atletico Madrid

Minunea Girona continuă. Formaţia lui Michel s-a impus cu 4-3 în derbyul de clasament cu Atletico Madrid, golul victoriei fiind semnat în prelungirile partidei, de Martin.
Am avut parte de o primă repriză nebună pe Estadio Municipal de Montilivi, cu 5 goluri, după ce Valery, Savio şi Blind au punctat pentru gazde, intercalaţi de dubla lui Morata. Vârful celor supranumiţi "los colchoneros" a avut şi un gol anulat, în prelungirile primei reprize, dar a reuşit în cele din urmă tripa în minutul 54, când a fost servit pentru a doua oară perfect de campionul mondial Rodrigo de Paul.
Partida părea să se îndrepte spre o remiză, dar în prelungiri micuţa echipă catalană a dat lovitura, intrând în posesia celor 3 puncte. Într-un sezon cum nu a mai fost altul, Girona reuşeşte să le învingă pentru prima oară în istorie atât pe Barcelona, cât şi pe Atletico Madrid.
Trupa lui Mcihel a ajuns la 49 de goluri marcate în 19 partide. Dacă le exceptăm pe Real, Barcelona şi Atletico, ultima formaţie care a înscris atât de mult la jumătatea competiţiei a fost Real Zaragoza, în 1961-1962 (52 de reuşite).
Cu acest succes, Girona rămâne pe locul secund, la egalitate cu Real Madrid (liderul s-a impus cu 1-0 contra lui Mallorca, tot aseară), în timp ce Atletico Madrid riscă să cedeze locul pe podium Barcelonei, care joacă azi în deplasarea de la Las Palmas. Distanţa dintre trupa lui Simeone şi rivala din oraş s-a mărit la 10 puncte, la jumătatea campionatului.