Armand Duplantis a cucerit al doilea titlu european consecutiv la săritura cu prăjina, la CE de la Munchen

Irina Aldea

Publicat 21/08/2022 la 10:37 GMT+3

Suedezul Armand Duplantis a cucerit al doilea său titlu consecutiv de campion european la săritura cu prăjina, reuşind să se impună sâmbătă în finala de la Munchen, cu 6,06 m (nou record al competiţiei), fără să încerce însă să-şi îmbunătăţească recordul mondial.

Armand Duplantis

Duplantis, în vârstă de 22 de ani, şi-a completat astfel palmaresul cu o nouă medalie de aur, după cele obţinute la Jocurile Olimpice de la Tokyo şi la Campionatele Mondiale desfăşurate luna trecută la Eugene (SUA). El câştigase primul său titlu continental în 2018 tot în Germania, la Berlin, scrie Agerpres.
Ediţia din 2020 a Campionatelor Europene de atletism, programată la Paris, a fost anulată din cauza pandemiei de coronavirus. Atletul suedez i-a învins în finala competiţiei din capitala Bavariei pe germanul Bo Kanda Lita Baehre (5,85 m) şi pe norvegianul Pal Haugen Lillefosse (5,75 m), medaliaţi cu argint, respectiv bronz.

Armand Duplantis, un nou titlu european

Luna trecută, Armand Duplantis a stabilit un nou record al lumii (6,21 m), cu ocazia victoriei sale de la Eugene, unde a obţinut primul titlu mondial în aer liber din cariera sa.
Olandeza Femke Bol (22 ani) a cucerit sâmbătă a treia sa medalie de aur la Campionatele Europene de la Munchen, în proba de 4x400 m, alături de ştafeta ţării sale, după ce urcase deja pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la 400 m şi 400 m garduri.