Organizatorii Mondialului de atletism au schimbat orele de start la mai multe probe, din cauza căldurii. Temperaturi record la Tokyo

Temperaturile record şi umiditatea ridicată au determinat organizatorii Campionatelor Mondiale de atletism de la Tokyo, care vor debuta sâmbătă, să devanseze cu 30 de minute ora de start a probelor de marş şi maraton (07:30), în încercarea de a evita căldura, transmite Reuters.

Sifan Hassan wint de marathon van Sydney

Credit imagine: Getty Images

Temperaturile record şi umiditatea ridicată au determinat organizatorii Campionatelor Mondiale de atletism de la Tokyo, care vor debuta sâmbătă, să devanseze cu 30 de minute ora de start a probelor de marş şi maraton (07:30), în încercarea de a evita căldura, transmite Reuters.
Ca multe ale ţări, Japonia a fost lovită de vremea extremă în acest an, temperaturile la Tokyo atingând în medie 33 de grade Celsius luna aceasta, pentru ca în septembrie să se apropie de valori record.
Luna trecută, peste 3.300 de persoane au fost transportate la spital din cauza căldurii care a lovit capitala Japoniei, potrivit departamentului metropolitan de urgenţă.
''În ciuda faptului că Mondialele sunt programate la mijlocul lunii septembrie, când temperaturile se aşteaptă să fie mai scăzute faţă de vara la Tokyo, nivelurile în acest an au rămas ca acelea din mijlocul verii'', a precizat comitetul local de organizare într-un comunicat, în care îşi motiva decizia prin riscuri de sănătate şi siguranţă.
În 2021, proba de maraton din cadrul Jocurilor Olimpice a avut loc la Sapporo, la circa 800 km nord, pentru a evita căldura de la Tokyo, deşi temperaturile au fost similare în cele două oraşe în cele din urmă.
Temperaturile maxime aşteptate pentru weekend sunt de 31-34 de grade, cursa de 35 km marş şi maratonul fiind programate iniţial să înceapă la ora 08:00. Umiditatea este aşteptată să fie de 75% sâmbătă.
Pentru maraton vor fi amplasate 185 de puncte cu apă pentru participanţi de-a lungul traseului, mai multe decât au fost la JO de la Tokyo.
Ca măsuri împotriva caniculei pe durata celor nouă zile ale competiţiei vor fi instalate corturi din materiale care favorizează ventilaţia, atât pentru sportivi, cât şi pentru spectatori, au precizat organizatorii.
Voluntarii şi membrii staffului de organizare vor fi monitorizaţi împotriva insolaţiei prin brăţări electronice care măsoară temperatura corpului şi dau alarma când aceasta atinge niveluri periculoase, în timp ce echipajele de prim ajutor vor patrula pentru urgenţe.
Sursa: Agerpres
Campionatul Mondial de Atletism se desfăşoară în perioada 13 - 21 septembrie, la Tokyo, şi poate fi urmărit în direct pe Eurosport şi HBO Max.

Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo