Mihaela Bobocea, rezultat mare la Europenele de atletism indoor! Românca a câștigat argintul la 1.500 m

Actualizat 04/03/2023 la 19:45 GMT+2

Mihaela Bobocea a cucerit astăzi medalia de argint în proba de 1.500 de metri de la Campionatele Europene de atletism indoor, fiind depășită doar de Laura Muir, sportivă din Marea Britanie.

Mihaela Bobocea

Mihaela Bobocea a obținut un rezultat mare în această după-amiază, la Campionatele Europene de atletism indoor de la Istanbul.
Românca, multiplă campioană națională la 800 și 1.500 de metri, atât în competițiile indoor, cât și outdoor, și-a adjudecat medalia de argint la Europene.
Bobocea a condus cursa din primul tur până spre final, fiind întrecută când mai erau doar 300 de metri de britanica Laura Muir, campioană europeană în exercițiu în aer liber, care a înregistrat timpul de 4:03,40. Aceasta este la al 3-la aur european indoor din carieră, la 1.500 de metri, după cele cucerite în 2017 și 2019
Mihaela Bobocea a încheiat cursa în 4:03,76 (cel mai bun timp din carieră). Podiumul a fost completat de poloneza Sofia Ennaoui (4:04,06). Cursa poate fi urmărită aici.
Argintul de astăzi este prima medalie a României la Europenele indoor după 8 ani. În 2015, la Praga, Marian Oprea, la triplu salt, și Florentina Marincu, la săritura în lungime, își adjudecau medaliile de bronz.