După ce au făcut tripla la 100 metri, jamaicancele voiau să repete isprava și în proba de 200 de metri. Au reușit "doar" dubla aur-argint, după o cursă fabuloasă a Sherickăi Jackson.
Aceasta a terminat în 21,45 secunde, nou record al competiției și al doilea cel mai bun timp din istorie. Doar legendara Florence Griffith-Joyner a alergat mai rapid în această probă, dar recordul ei - ca și la sută - pare să fie în mare pericol (21,34 secunde, timp obținut la Jocurile Olimpice de la Seul, în 1988).
După argintul de la sută, Shericka Jackson și-a luat revanșa în fața marii rivale, compatrioata Shelly-Ann Fraser-Pryce. Campioana de la 100 de metri a cucerit acum argintul, cu timpul de 21,81 secunde.
Atletism
Noul Bolt face senzație! Letsile Tebogo a doborât recordul mondial U20 la 100 m, încetinind pe final
03/08/2022 LA 16:10
Elaine Thompson-Herah, a treia sportivă din Jamaica din finală, a fost, ca și la sută - unde a cucerit doar bronzul - o dezamăgire. Azi ea a terminat penultima, deși venea din postura de dublă dublă campioană olimpică. Elaine cucerise aurul la 100 și 200 metri atât la Rio, în 2016, cât și la Tokyo, anul trecut.
Podiumul a fost completat de Dina Asher-Smith (Marea Britanie), nimeni alta decât fosta campioană mondială. Ea a încheiat în 22,02 secunde, depășindu-le pe reprezentantele SUA, Abby Steiner și Tamara Clark.

Noah Lyles, mai rapid decât Michael Johnson, la 200 metri

Dacă sportivele din Jamaica nu au reușit să ia toate medaliile la 200 de metri, atleții din SUA și-au respectat statutul de mari favoriți și au venit "in-corpore" pe podium, ca și la sută.
Noah Lyles a fost cel mai rapid, campionul mondial apărându-și titlul cu stil. Yankeul a oprit cronometrul după 19,31 secunde, a 3-a cea mai bună performanță din istorie, după Usain Bolt (19,19 la Berlin, în 2009 și Yohan Blake - 19,26).
Lyles a doborât, așadar, recordul SUA deținut de legendarul Michael Johnson, care, cu 19,32, cucerea aurul olimpic la Atlanta.
Podiumul a fost completat de Kenny Bednarek (19,77 secunde) și de fenomenul Erriyon Knighton. Acesta din urmă are doar 18 ani, dar a alergat deja 19,49 secunde în această probă, al 5-lea timp din istorie. Acum nu a mai fost la fel de rapid, dar cu siguranță viitorul sună fabulos pentru tânărul atlet de peste ocean.
Atletism
Încă 5 medalii pentru români, în penultima zi a FOTE! Pe ce loc e România în clasamentul pe națiuni
29/07/2022 LA 15:18