Fraser-Pryce, de neoprit! A ajuns la 5 titluri mondiale la 100 de metri feminin după o victorie superbă în SUA

Publicat 18/07/2022 la 07:10 GMT+3

Podium în întregime jamaican în finala probei de 100 de metri feminin de la Campionatele Mondiale de atletism. Shelly-Ann Fraser-Pryce și-a adjudecat medalia de aur, fiind urmată de Shericka Jackson și Elaine Thompson-Herah.

Shelly-Ann Fraser-Pryce

Shelly-Ann Fraser-Pryce a câștigat al cincilea titlu mondial la 100 de metri, duminică noaptea, când a fost cronometrată cu 10,67 de secunde, devansându-le pe compatrioatele sale, Shericka Jackson și Elaine Thompson-Herah.
Fraser-Pryce a avut un start superb de cursă și și-a păstrat forma, întrecându-le pe Jackson, care a înregistrat un personal best de 10,73 de secunde pentru argint, și pe Thompson-Herah, care a luat bronzul în 10,81 de secunde.
Nicio națiune nu ocupase toate cele 3 locuri de pe podium în proba mondială de 100 de metri feminin, dar Jamaica a mai făcut asta la Jocurile Olimpice de anul trecut prin intermediul acelorași trei sportive și, de asemenea, în 2008.
Fraser-Pryce are acum cinci titluri mondiale la 100 de metri și două medalii olimpice de aur în aceeași probă, iar la 35 de ani nu arată absolut niciun semn de încetinire, deoarece timpul de duminică a fost cel mai rapid timp câștigător dintre toate cele șapte victorii globale, potrivit Reuters.