Medalia de aur a fost câștigată de judoka Bogdan Alexandru Petre la cat. 100 kg. Acesta l-a învins în sferturi pe azerul Ajdar Baghirov, în semifinale s-a impus în fața georgianului Ghiorghi Baduașvili, iar în finală l-a întrecut pe italianul Francesco Basso.
La cat. +100 kg, Darius Gabriel Georgescu a încheiat pe locul 5, după ce l-a învins în optimi pe moldoveanul Ion Buraga a dispus în sferturi de letonul Janis Strazdins, dar a pierdut semifinala cu turcul Ergin Recep.
Tot la judo, în cadrul cate. 78 kg, Francesca Maria Corneliu a fost învinsă în primul tur de olandeza Jade Omerkoylu.
Atletism
Noul Bolt face senzație! Letsile Tebogo a doborât recordul mondial U20 la 100 m, încetinind pe final
03/08/2022 LA 16:10
Înotul a adus două medalii vineri, una de argint și una de bronz.
Aissia Claudia Prisecariu a cucerit argintul în proba de 100 m spate, cu timpul de 1 min 02 sec 70/100, fiind devansată de spaniola Nahia Garrido Nalvar (1:02.27).
Bronzul a fost obținut în proba de ștafetă 4x100 m mixt feminin (Aissia Claudia Prisecariu, Brigitta Vass, Eva Maria Paraschiv și Irina Preda), cu timpul de 4 min 14 sec 81/100. În serii, Ana Maria Sibișeanu a evoluat în locul Irinei Preda. Italia a cucerit aurul (4:13.90), iar Spania a luat argintul (4:14.76).
Ștafeta masculină de 4x100 m mixt (Alexandru Constantinescu, Darius Coman, Carol Mihai Cojocaru, Vlad Ștefan Mihalache) a ocupat locul 5 în finală (3:51.39).
Pe cinci s-a clasat și Eliza Diamandescu la 800 m liber (09:05.86). Irina Preda a ratat calificarea în finala la 50 m liber.
Tenisul a contribuit și el cu două medalii, una de argint și alte de bronz.
În finala de la dublu mixt, Gabriel Ghețu și Eva Ionescu au fost învinși de slovacii Renata Jamrichova/Daniel Balascak cu 6-4, 7-5.
La simplu feminin, Eva Ionescu a fost întrecută tot de Renata Jamrichova, în semifinale, cu 6-4, 5-7, 7-5, câștigând apoi meciul pentru locul al treilea, 6-3, 6-3 cu italianca Aurora Nosei.
În primele finale pe aparate la gimnastică artistică, româncele nu au obținut medalii. Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 4 la sărituri, cu o medie de 13,266 puncte (12,966 și 13,566), fiind 0,033 de puncte de bronz. Aurul a fost câștigat de Helen Kevric (Germania), 13,516, care le-a devansat pe Ruby Evans (Marea Britanie), 13,483, și pe Sara Bergmann Jacobsen (Danemarca), 13,299. Amalia Ghigoarță s-a clasat pe locul 5 la paralele cu 12,933. Medaliile au fost câștigate de Martina Pierratti (Italia), cu 13,566, Helen Kevric a luat argintul, cu 13,466, iar germanca Meolie Maria Jauch a obținut bronzul, cu 13,200.
Sâmbătă, în ultima zi a competiției, vor concura Amalia Puflea, în finalele la bârnă și la sol, și Sabrina Maneca Voinea, la sol.
La atletism, Monia Alexandra Toma a ocupat ultimul loc (12) în finala de la triplusalt, cu 11,81 metri.
Valentin Ispas s-a clasat pe 5 la aruncarea suliței, cu 62,45 m.
În turneul feminin de volei, România a fost învinsă de Slovacia cu 3-0 (25-19, 25-17, 25-14), iar sâmbătă va juca împotriva Bulgariei pentru locurile 7-8. Singura victorie a tricolorelor la Banska Bystrica a fost chiar contra Bulgariei (3-0), în grupă.
În turneul feminin de handbal, România a fost întrecută de Croația cu 27-20, sâmbătă urmând să înfrunte Slovacia, în meci pentru pozițiile 7-8.
România ocupă locul 12 în clasamentul pe medalii, cu 3 de aur, 8 de argint și 5 de bronz. Italia este lider, cu 17-11-12, urmată de Germania, 7-7-13, Spania, 7-6-2, etc.
Medaliile de aur a fost obținute de echipa feminină de gimnastică artistică (Amalia Puflea, Amalia Ghigoarță și Sabrina Maneca Voinea), de Mihai Damian Motorca (atletism - aruncarea discului) și de judoka Bogdan Alexandru Petre (cat. 100 kg), medalii de argint au câștigat Amalia Puflea (gimnastică artistică - individual compus), Aissia Claudia Prisecariu (înot - 200 m spate și 100 m spate), Ștefania Alexandra Uță (atletism - 400 m garduri), la înot prin ștafeta combinată 4x100 m mixt (Darius Ștefan Coman, Alexandru Constantinescu, Eva Maria Paraschiv, Aissia Claudia Prisecariu), Cristian Popescu (atletism - săritura în lungime), Lucian Ștefan (atletism - 3.000 m) și perechea Gabriel Ghețu/Eva Ionescu (tenis - dublu mixt), iar medalii de bronz, Ana Maria Vișan (atletism - aruncarea discului), Maria Denisa Capotă (atletism - 400 m), Rareș Ștefan Arsenie (judo - cat. 90 kg), ștafeta 4x100 m mixt feminin la înot (Aissia Claudia Prisecariu, Brigitta Vass, Eva Maria Paraschiv, Irina Preda, Ana Maria Sibișeanu) și Eva Ionescu (tenis - simplu feminin).
România este reprezentată la FOTE Banska Bystrica 2022 de 92 de sportivi, la 8 discipline, atletism, înot, ciclism, gimnastică, judo, volei, handbal și tenis.
La precedenta ediție de vară a FOTE, care a avut loc la Baku, în 2019, România a cucerit nu mai puțin de 19 medalii: 4 de aur, 10 de argint și 5 de bronz.
Sursa: AGERPRES
Atletism
Schimbare istorică în atletism pentru Jocurile Olimpice de la Paris. Anunţul World Athletics
25/07/2022 LA 14:52
Atletism
Trei ţări uriaşe, dezamăgiri incredibile la Mondialele de Atletism. Marea performeră a competiţiei
25/07/2022 LA 13:00