Italia și-a adjudecat prima medalie de aur la Mondialele de atletism! Massimo Stano a câștigat proba de 35 km marș

Actualizat 24/07/2022 la 20:33 GMT+3

Atletul italian Massimo Stano a devenit campion mondial în proba de 35 km marș la Eugene (Statele Unite), duminică, la un an după ce a câștigat titlul olimpic la 20 km marș, informează presa internațională.

Massimo Stano a Eugene

Stano, care are 30 de ani, a adus prima medalie de aur pentru Italia la această ediție a Mondialelor. El s-a impus în 2 h 23 min 14 sec, fiind urmat la circa o secundă de japonezul Masatora Kawano (2 h 23 min 15 sec). Suedezul Perseus Karlstrom a completat podiumul (2 h 23 min 44 sec), el obținând bronzul și la 20 km marș la începutul competiției.
Italia are și o medalie de bronz la aceste Mondiale, adusă de atleta Elena Vallortigara la săritura în înălțime.
Românul Marius Cocioran s-a clasat pe locul 38 din 40 de atleți care au încheiat cursa, cu timpul de 2 h 43 min 27 sec.
Delegația României la Mondialele de la Eugene a cuprins opt sportivi, patru fete și patru băieți: Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Daniela Stanciu (săritura în înălțime), Ana Veronica Rodean (35 km marș), Mihaela Acatrinei (35 km marș), Andrei Rareș Toader (aruncarea greutății), Alexandru Mihăiță Novac (aruncarea suliței), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului) și Marius Iulian Cocioran (35 km marș).
Cea mai bună performanță a fost reușită de Bianca Florentina Ghelber, locul 6 la aruncarea ciocanului.
Sursa: AGERPRES