Getty Images

Shelly-Ann Fraser-Pryce, cursă fantastică la 100 de metri, la Mondiale. Al 8-lea aur din carieră

30/09/2019 la 11:56Actualizare 07/10/2019 la 14:29

Shelly-Ann Fraser-Pryce a câștigat medalia de aur la Mondialele de Atletism de la Doha, în proba de 100 de metri. Sportiva din Jamaica a încheiat cursa în 10,71 secunde, fiind secondată de britanica Dina Asher-Smith (10,83 secunde) și de Marie-Josee Ta Lou (Coasta de Fildeș), care a acoperit distanța în 10,90 secunde.

Cu 9 medalii în palmares la Mondiale (din care 7 de aur), Shelly-Ann Fraser-Pryce se anunța sportiva cu cele mai mari șanse la medalia de aur, la Doha. În ciuda faptului că va împlini în curând 33 de ani, sportiva din Jamaica a justificat în calificări statutul de favorită, pentru ca apoi, în finală, să nu le dea vreo șansă adversarelor.

Ea a cucerit astfel a 8-a medalie de aur la CM, anunțându-se printre principalele pretendente la cea mai strălucitoare medalie și în proba de 200 de metri.

Într-o probă dominată în ultima decadă de sportivele din Jamaica și de cele din SUA, Europa a cucerit de această dată argintul. Dina Asher-Smith a reușit cursa vieții și, cu 10,83 secunde, a doborât recordul Marii Britanii. La 23 de ani, Asher-Smith se anunță viitoarea mare vedetă a sprintului mondial, obiectivele sale fiind mărețe.

"Am muncit enorm să ajung aici, sper din suflet să continuu să realizez lucruri mari. Când m-am apropiat de linia de sosire am realizat că pot obține o performanță mare. Am terminat cu record personal și cu record național, nu îmi puteam dori mai mult de la această cursă. Shelly-Ann a alergat perfect, de aceea este o legendă în acest sport", a spus la final medaliata cu argint a probei.

Triplă campioană europeană la Berlin, Asher-Smith își va îndrepta acum atenția către proba de 200 de metri, ale cărei serii vor începe în cursul zilei de luni.

Allyson Felix wird Sechste über 400 m

Allyson Felix wird Sechste über 400 mSID

Allyson Felix, al 12-lea titlu mondial

Ștafeta de 4X400 metri feminin s-a încheiat cu un record mondial (3 minute 9 secunde și 24 de sutimi). SUA era marea favorită, avându-le în componență pe Wilbert London, Courtney Okolo, Allyson Felix și Michael Cherry, și și-a respectat statutul.

Podiumul a fost completat de Jamaica și, surprinzător, Bahrain.

Felix și-a completat astfel colecția impresionantă de medalii cu al 12-lea aur din palmares la Campionatele Mondiale.

SUA a mai obținut duminică un aur, prin Christian Taylor, la triplusalt. Cu 17,92 metri, el a trecut de compatriotul său, Will Claye (17,74 metri) și de Fabrice Zango (Burundi), care a sărit 17,66 metri. A fost al patrulea titlu de campion mondial pentru Christian Taylor, care se anunță principalul pretendent la aurul olimpic, la anul, la Tokyo (competiție transmisă în direct de Eurosport).