U-BT Cluj-Napoca, primul eșec pe teren propriu în Liga Campionilor

Actualizat 08/03/2022 la 22:55 GMT+2

U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă de echipa spaniolă Unicaja Malaga, cu scorul de 86-70 (23-17, 18-25, 15-14, 30-14), marţi seara, în BT Arena, în Grupa K a Ligii Campionilor la baschet masculin.

U-BT Cluj-Napoca

Unicaja şi-a luat astfel revanşa, după ce ''U'' s-a impus pe 25 ianuarie, la Malaga, cu 79-73. Campioana României, debutantă în competiţie, a pierdut primul său meci acasă în Liga Campionilor.
După un început nefavorabil de meci, clujenii au echilibrat disputa şi la pauză aveau avantaj de un punct, 42-41, după ce au condus cu 42-36. Unicaja a făcut un ultim sfert de meci foarte bun, diferenţa parţială fiind şi cea care s-a regăsit în scorul final.
La ''U'' au evoluat Brandon Brown 11 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, Stefan Bircevic 17 p, 8 rec, 1 pd, Dustin Hogue 13 p, 9 rec, 2 pd, Elijah Stewart 13 p, 4 rec, 2 pd, Patrick Richard 8 p, 4 rec, 5 pd, Karel Guzman 7 p, 1 pd, Nandor Kuti, Ştefan Grasu, Andrija Stipanovic 1 p, 5 rec, 4 pd.
Pentru Unicaja au evoluat Jonathan Barreiro 2 p, 5 rec, Alberto Diaz 9 p, 5 rec, 5 pd, Dejan Kravic 6 p, 5 rec, 4 pd, Tim Abromaitis 12 p, 4 rec, 1 pd, Axel Bouteille 21 p, 5 rec, 4 pd, Cameron Oliver 19 p, 9 rec, 1 pd, Dario Brizuela 8 p, 2 rec, 1 pd, Francis Alonso 2 p, 1 rec, Matt Mooney 5 p, 3 rec, 2 pd, Ruben Guerrero 2 p, 4 rec, 3 pd, Carlos Suarez 1 pd.

U-BT Cluj-Napoca este în grafic pentru calificarea în sferturile de finală

În clasament, pe primul loc se află Unicaja, cu 5 puncte, urmată de U-BT Cluj-Napoca, 5 puncte, Filou Oostende, 2 puncte (un joc mai puţin). Primele două clasate se califică în sferturile de finală.
U-BT Cluj avea trei victorii, dar echipa ucraineană BC Prometei Zaporoje s-a retras din competiţie şi rezultatele sale au fost anulate.
Filou Oostende va fi gazdă în ultimele două meciuri din grupă, pe 16 martie cu Unicaja şi pe 22 martie cu U-BT Cluj.
Sursa: Agerpres