Serbia - Argentina 87-97

Serbia a fost eliminatăde Argentina (scor 87-97) dupăun meci în care Luis Scola (Argentina) a marcat 20 de puncte. Sud-americanii au dominat trei sferturi din meci, deși sârbii au avut cel mai bun marcator al partidei: Bogdanovic (21 puncte) Argentinienii au câștigat prima ediție a Campionatului Mondial din 1950, chiar la ei acasă. De atunci, au mai ajuns o singurădată în finală, în 2002, când au fost învinși chiar de Serbia.

FIBA World Cup qualification
Spania - Argentina, finala Campionatului Mondial de baschet
02/10/2019 LA 14:17

SUA - Franța 79-89

Fărăvedetele LeBron James, Anthony Davis, Damian Lillard, Steph Curry și James Harden, naționala Statelor Unite s-a văzut dominatăcopios de Franța, care s-a detașat repede pe tabelă și s-a impus la 10 puncte diferență(79-89). SUA pleacăacasă încădin faza sferturilor”, lucru care nu s-a mai întâmplat din 2002.

Spania - Polonia 90-78

Spania n-a avut emoții în meciul cu Polonia. Fosta campioanădin 2006 a fost echipa mai bunăpe tot parcursul partidei. Ricky Rubio (Spania) a fost omul cu cele mai multe puncte (19), la egalitate cu Anthony Slaughter (Polonia).

Australia - Cehia 82-70

Australia s-a calificat în semifinale dupăvictoria detașată în fața Cehiei. Patty Mills a punctat de 24 de ori și a pus umărul la calificarea naționalei sale. Australia s-a desprins la 12 puncte pe tabelă în sfertul trei, diferențăcare s-a menținut pânăla final.

Campionatul Mondial din China va continua cu semifinalele competiției:

• Spania - Australia (13 septembrie, ora 11:00)
  • Franța - Argentina (13 septembrie, ora 15:00)
Spania - Argentina 95-75 | Spania a câștigat Campionatul Mondial pentru a doua oară în istorie
02/10/2019 LA 14:14
Campionatul Mondial de Baschet | S-au aflat naționalele calificate în “sferturi”!
02/10/2019 LA 13:55