Golden State Warriors, campioana NBA, după ce a rescris istoria în partida cu Celtics

Cristian Mihală

Publicat 17/06/2022 la 07:56 GMT+3

Golden State Warriors este campioana NBA, după ce s-a impus în meciul 6 al finalei cu Boston Celtics, scor 103-90. Steph Curry a fost desemnat MVP-ul finalei încheiate cu scorul general de 4-2.

Stephen Curry #30 and Klay Thompson #11 of the Golden State Warriors celebrate after defeating the Boston Celtics 103-90 in Game Six of the 2022 NBA Finals at TD Garden on June 16, 2022 in Boston

Anul trecut, după un sezon ratat, Steph Curry, marea vedetă a "războinicilor" anunța sec: "Nu o să vreți să vedeți cum vom arăta în următoarea stagiune". Iar promisiunea celui mai bun aruncător de 3 puncte din istoria baschetului a avut acoperire totală în modul în care Golden State a jucat pe tot parcursul sezonului încheiat în această dimineață.
Partida a 6-a din finala cu Celtics s-a decis în perioada dintre terminarea sfertului unu și începutul sfertului secund. Cu un deficit de 6 puncte pe tabelă (16-22), Warriors au fost de neoprit de la 3 puncte. Au marcat 21 de puncte la rând fără ca Boston să puncteze pe tabelă, grație lui Curry, Klay Thompson și mai ales Jordan Poole (11 puncte în sfertul secund). Timp de 4 minute și 54 de secunde Celtics nu au pus punct pe tabelă, adversarii scriind istorie: a fost cea mai lungă serie dintr-o finală NBA în care o singură formație să puncteze.

Steph Curry, MVP-ul finalei

Golden State s-a impus în cele din urmă cu 103-90, cucerind al 4-lea titlu de campioni NBA în 8 ani. MVP-ul finalei a fost, bineînțeles, Steph Curry, acesta fiind votat în unanimitate. A fost prima astfel de distincție obținută de jucătorul de 34 de ani în play-off-ul NBA.
Cu 34 de puncte în meciul 6, Curry a ajuns la o medie de 32,5 puncte/meci în finalele NBA. Doar inegalabilul Michael Jordan a avut în istorie o medie mai bună (33,7).
Golden State a câștigat inelele de campioni în NBA în 7 rânduri (1947, 1956, 1975, 2015, 2018 și 2018). La toate aceste 4 succese din istoria recentă au contribuit antrenorul Kerr, dar și jucătorii Draymond Green, Klay Thompson, Andre Iguodala și, bineînțeles, Steph Curry.