Anul trecut, după un sezon ratat, Steph Curry, marea vedetă a "războinicilor" anunța sec: "Nu o să vreți să vedeți cum vom arăta în următoarea stagiune". Iar promisiunea celui mai bun aruncător de 3 puncte din istoria baschetului a avut acoperire totală în modul în care Golden State a jucat pe tot parcursul sezonului încheiat în această dimineață.
Partida a 6-a din finala cu Celtics s-a decis în perioada dintre terminarea sfertului unu și începutul sfertului secund. Cu un deficit de 6 puncte pe tabelă (16-22), Warriors au fost de neoprit de la 3 puncte. Au marcat 21 de puncte la rând fără ca Boston să puncteze pe tabelă, grație lui Curry, Klay Thompson și mai ales Jordan Poole (11 puncte în sfertul secund). Timp de 4 minute și 54 de secunde Celtics nu au pus punct pe tabelă, adversarii scriind istorie: a fost cea mai lungă serie dintr-o finală NBA în care o singură formație să puncteze.

Steph Curry, MVP-ul finalei

Olympic Games
Team USA, a doua înfrângere în meciurile de pregătire pentru Jocurile Olimpice
PESTE 10 ZILE
Golden State s-a impus în cele din urmă cu 103-90, cucerind al 4-lea titlu de campioni NBA în 8 ani. MVP-ul finalei a fost, bineînțeles, Steph Curry, acesta fiind votat în unanimitate. A fost prima astfel de distincție obținută de jucătorul de 34 de ani în play-off-ul NBA.
Cu 34 de puncte în meciul 6, Curry a ajuns la o medie de 32,5 puncte/meci în finalele NBA. Doar inegalabilul Michael Jordan a avut în istorie o medie mai bună (33,7).
Golden State a câștigat inelele de campioni în NBA în 7 rânduri (1947, 1956, 1975, 2015, 2018 și 2018). La toate aceste 4 succese din istoria recentă au contribuit antrenorul Kerr, dar și jucătorii Draymond Green, Klay Thompson, Andre Iguodala și, bineînțeles, Steph Curry.
Baschet
Dinamo reușește transferul sezonului
18/06/2022 LA 10:30
NBA
Dinastia Michael Jordan vs Dinastia Stephen Curry. MVP-ul finalei NBA concurează cu Air Jordan
17/06/2022 LA 11:10