Istorie în NBA! Recordul de cea mai mare diferență de puncte a fost doborât

Publicat 03/12/2021 la 13:23 GMT+2

Memphis Grizzlies și Oklahoma City Thunder s-au întâlnit aseară într-un meci ce a contribuit la recordurile ligii nord-americane de baschet. Scorul final al partidei a fost de 152-79, o diferență de 73 de puncte în favoarea trupei din statul Tennessee.

Santi Aldama (Memphis Grizzlies)

Articol scris de Andrei Nicolae
Meciul îi avea ca favoriți de la bun început pe cei din Memphis, însă absența lui Shai Gilgeous-Alexander și a lui Josh Giddey, doi oameni esențiali în echipa lui Thunder, au ușurat misiunea lui Jaren Jackson Jr.&Co. Echipa antrenată de Taylor Jenkins nu a simțit în niciun moment lipsa superstarului echipei, Ja Morant, și a luat un avans de 15 puncte la sfârșitul primului sfert, ca mai apoi să conducă la o diferență de 36 de puncte la pauza mare.
Trupa din Oklahoma nu și-a revenit nici după primele două sferturi, iar dupa 36 de minute de joc diferența ajunsese la 51 de puncte. Ultimul sfert a fost cel mai dezechilibrat, fiind momentul în care Memphis a condus și la 78 de puncte. Media diferenței de puncte dintre cele două echipe a fost de 18.3 puncte pe sfert. Fanii celor de la Memphis au putut de asemenea să vadă nouă dintre jucătorii echipei marcând peste 10 puncte, aspect ce a redat contribuția fiecărui jucător.

Record istoric în NBA. 7 alte borne doborâte într-o singură partidă

Precedentul record era de 68 de puncte, stabilit în 1991, într-o partidă disputată între Cleveland Cavaliers și Miami Heat. De menționat că și Memphis se afla deja într-un Top 10 al celor mai mari diferențe de scor, însă "de partea" pierzătorilor. Acum 3 ani, Charlote Hornets îi administra o înfrângere usturătoare lui Memphis, cu un 140-79.
Arena FedEx Forum, casa gazdelor de la Grizzlies, a fost de asemenea martoră la 7 recorduri ale francizei stabilite aseară:
1.Cea mai mare diferență de puncte la finalul unui meci, record în istoria NBA, nu doar a francizei-73 de puncte