Revenire de senzație! U-BT Cluj-Napoca a obținut o victorie fantastică, în deplasare, la Wroclaw

Ion Alexandru

Actualizat 12/10/2023 la 07:34 GMT+3

U-BT Cluj-Napoca a învins dramatic echipa poloneză Slask Wroclaw, cu scorul de 70-67 (15-21, 18-15, 15-20, 22-11), miercuri, în deplasare, într-un meci din Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup. În primul primul meci al grupei, ardelenii au învins spectaculos finalista din sezonul trecut, Turk Telekom, 80-71.

U-BT Cluj-Napoca a învins pe Slask Wroclaw în deplasare

Campioana României a reuşit o revenire spectaculoasă în ultimul sfert şi a obţinut a doua sa victorie în tot atâtea meciuri.
Cu un minut şi 52 de secunde înainte de final, Slask conducea cu 67-60, dar până la final nu a mai marcat niciun punct, iar ''U'' a reuşit zece puncte consecutive.
Dennis Seeley, cu 24 puncte, 5 recuperări, a fost MVP-ul clujenilor. Andrija Stipanovic a adăugat 14 p, 3 rec, iar Bryce Jones jr a contribuit cu 10 p, 8 rec, 6 pase decisive.
De la gazde s-au remarcat Jakub Niziol, cu 18 puncte, 6 rec, 4 pd, şi Daniel Golebiowski, 10 p.
În alte meciuri din grupă, marţi, 7bet-Lietkabelis Panevezys a dispus de Aris Midea Salonic cu 84-74, Mincidelice JL Bourg-en-Bresse a trecut de Dolomiti Energia Trento cu 79-72, în deplasare.
Miercuri, Turk Telekom Ankara a învins-o pe Buducnost VOLI Podgorica cu 79-77. În alt meci, campioana en titre, Dreamland Gran Canaria, o înfruntă pe ratiopharm Ulm.
Pe 17 octombrie, ''U'' va juca în etapa a treia cu liderul grupei Mincidelice JL Bourg-en-Bresse, în deplasare.