Saša Čađo dădea fericită un interviu, după un meci mare, când lângă ea a început nebunia

Actualizat 27/09/2022 la 11:59 GMT+3

Serbia a învins Mali cu 81-68 în a patra partidă de la Campionatul Mondial de baschet feminin. Sportivele din Africa au tolerat cu greu o nouă înfrângere, iar Salimatou Kourouma și Kamite Elisabeth Dabou s-au luat la bătaie, în timp ce vedeta echipei din țara vecină, Saša Čađo, dădea interviu.

Saša Čađo

Imagini incredibile de la Mondialul feminin de baschet, disputat în Australia. După înfrângeri contra Canadei și Australiei și o victorie cu Japonia, la limită, Serbia a obținut al doilea succes al său, impunându-se 81-68 în duelul cu Mali.
Vedeta incontestabilă a partidei a fost Saša Čađo, care a reușit 20 de puncte, astfel că la final aceasta a fost oprită pentru flash-interviu. În timp ce își expunea fericită opiniile cu privire la partida foarte bună reușită, în zona mixtă au apărut două dintre jucătoarele de la Mali, Salimatou Kourouma și Kamite Elisabeth. Acestea s-au luat la bătaie și au fost cu greu despărțite de coechipiere, spre surprinderea jucătoarei din Serbia, care a trecut de la o grimasă de fericire la una de uimire totală, în doar câteva secunde.
Jucătoarele din Mali probabil că sperau la mai mult din această dispută, cu Serbia, mai ales că timp de două sferturi au jucat de la egal la egal cu vecinele noastre. Apoi, sportivele africane au căzut în sfertul 3, când s-a creat diferența de pe tabelă, care nu a mai putut fi surmontată până la final.
Mali pierduse la scor duelurile anterioare, cu Japonia, Australia și Franța, astfel că de disputa cu Serbia se legau probabil marile speranțe pentru a nu pleca fără vreun succes de la Mondial. În contextul unei noi înfrângeri, spiritele s-au încins la maximum, iar reproșurile din vestiar au dus la violență fizică.
În ceea ce o privește pe Serbia, ea va lupta în meci decisiv cu Japonia pentru locul 4 în grupă, ultimul care duce mai departe în sferturi. Locul 4 din Grupa B o va întâlni pe SUA, americancele defilând în Grupa A, unde au avut punctaj maxim și un coșaveraj de +231 de puncte.