Andreea Grecu a câștigat medalia de argint la monobob, la Campionatul European

Marian Ursescu

Actualizat 22/01/2023 la 13:20 GMT+2

La întrecerile continentale de la Altenberg (Germania), Andreea Grecu a fost devansată doar de nemțoaica Laura Nolte

Andreea Grecu

Performanță excelentă pentru Andreea Grecu la Campionatele Europene de bob de la Altenberg (Germania).
Sâmbătă, în proba de monobob, sportive legitimată la Steaua a fost cronometrată cu timpul de 2 minute, 2 secunde și 45 de sutimi, fiind devansată de germanca Laura Nolte, 2 minute, o secundă și 13 sutimi. Podiumul a fost completat de o altă reprezentantă a Germaniei, Kim Kalicki, în 2 minute, 2 secunde și 53 de sutimi.
Georgeta Popescu, campioană olimpică de tineret, s-a clasat pe locul 6, în 2 min 5 secunde și 12 sutimi.

Pe 6 în concursul de Cupă Mondială

În clasamentul concursului de Cupă Mondială de la Altenberg, primul loc a fost ocupat de Kaillie Humphries (SUA), în 2 minute și 61de sutimi. Grecu s-a clasat pe 6, iar Popescu a fost a 12-a.
În proba masculină de bob-2, Mihai Cristian Tentea şi Nicolae Ciprian Daroczi au ocupat locul 10, cu timpul de un minut 53 de secunde și 3 sutimi, atât la Europene, cât şi în etapa de Cupă Mondială.
Australian Open se vede în perioada 16 - 29 ianuarie 2023 în direct pe canalele Eurosport, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS). În plus, în aplicația Eurosport aveți acces la cele mai noi articole, știri și analize ale celor mai importante evenimente.