Eugenia Anghel a câştigat medalia de aur la Campionatele Balcanice de box de la Albena

Maria Olteanu

Publicat 02/10/2023 la 23:26 GMT+3

Pugilista română Eugenia Anghel a câştigat medalia de aur la Campionatele Balcanice de box de la Albena (Bulgaria), luni, după ce a învins-o la puncte pe ucraineanca Ina Suprunenko (scor 3-2), în finala categoriei 48 kg.

Eugenia Anghel, foto: facebook FR Box

În schimb, Iulian Bârsănescu a obţinut argintul la cat. 60 kg, după ce a fost învins în finală de bulgarul Radoslav Simeonov Rosenov, campion european Under-22, la puncte, cu 5-0.
Cu argint s-a ales şi Loredana Marin, care a pierdut la puncte (2-3) finala cat. 63 kg, în faţa grecoaicei Olga Pavlina Papadatou.
Marţi 3 octombrie Doruleţ Ţiu îl va înfrunta pe ucraineanul Iuri Zaharieev în finala cat. 71 kg, iar Nicoleta Banciu va lupta pentru aur la cat. 57 kg, contra sârboaicei Andjela Brankovic.
Alexandru Buleu a rămas cu medalia de bronz la cat. 75 kg, după ce a pierdut în semifinale, la fel cum s-a întâmplat cu Stela Hamza (cat. 52 kg) şi Alina Creţu (cat. 66 kg).
România, care a aliniat 9 sportivi la această competiţie, are asigurate opt medalii.
Sursă: Agerpres