Joshua vs Ruiz Jr, duelul finalului de an la categoria grea. Meciul este astăzi, la ora 23.00

Sebastian Ujica

Actualizat 08/12/2019 la 00:10 GMT+2

Marele meci pentru 4 centuri la categoria grea va avea loc în Arabia Saudită.

Andy Ruiz Jr. gegen Anthony Joshua

Anthony Joshua - Andy Ruiz Jr

• Așteptăm decizia arbitrilor! 118-110 din partea a 2 arbitrii și 119-109 din partea celui de-al 3-lea!!! Anthony Joshua este noul campion mondial în versiunile WBA (Super), IBF, IBO și WBO la categoria grea!
  • A douăsprezecea rundă - Andy Ruiz este aproape să piardă centurile câștigate în luna iulie. Mexicanul are nevoie de KO. Joshua prinde o lovitură bună, Ruiz răspunde. Joshua este aproape de victorie. Englezul stă la distanță. Nu a fost un meci extrem de spectaculos, însă Joshua a boxat inteligent și a câștigat tactic duelul. Joshua prinde o lovitură pe contră, Ruiz râde și îl invită la luptă pe Joshua. Englezul câștigă și această rundă și câștigă partidă după punctajul Eurosport.ro
  • A unsprezecea rundă - Ruiz este mai ofensiv, prinde o lovitură cu dreapta. Joshua continuă să se miște foarte bine, o repriză fără lovituri clare.
  • A zecea rundă - Andy Ruiz prinde și o lovitură cu brațul drept, Joshua continuă să se miște foarte bine, într-o formă fizică foarte bună englezul. Joshua reușește să evite loviturile de aproape ale lui Ruiz. O repriză fără lovituri clare, cu un avantaj pentru Joshua care l-a ținut la distanță pe adversar
  • A noua rundă - Ruiz pare mai confortabil, încearcă să-l prindă pe Joshua când caută un clinci. Arcada stângă a lui Ruiz sângerează mai puternic, Joshua reușește o serie bună și îi dă capul pe spate lui Joshua, Ruiz răspunde bine.
  • A opta rundă - Ruiz are cea mai bună repriză a sa, reușește să se apropie de Joshua și îl lovește puternic pe Joshua. Ennglezul se clatină, dar scapă
  • A șaptea rundă - Joshua dă drumul la brațe în primul minut, Ruiz e atenționat să nu lovească în ceafa adversarului. Directă de dreapta a lui Joshua care îi dă capul pe spate lui Ruiz. O nouă rundă pentru englez
  • A șasea rundă - Ruiz contrează excelent un croșeu de dreapta al lui Joshua cu o lovitură de stânga ce l-a prins în plin pe englez. Joshua începe să se miște mai mult. Croșeu de stânga reușit de Joshua ce l-a clătinat pe Ruiz.
  • A cincea rundă - Joshua se miscă mai puțin iar acest lucru îi poate dauna. Ruiz reușește să se apropie mai mult. Joshua lovește totuși mai bine în ultimul minut și trece din nou în avantaj
  • A patra rundă - Brațul drept al lui Joshua este mai mult pentru a bloca orice tentativă de atac a lui Andy Ruiz. O directă de stânga a lui Joshua îl prinde pe Ruiz. Un prim atac cu brațul drept, vine și al doilea și îl prinde pe Ruiz. Mexicanul prinde și el o lovitură de dreapta și câștigă runda
  • A treia rundă - Englezul continuă să se deplaseze bine și să evite atacurile lui Ruiz Jr. Joshua folosește foarte mult jab-ul cu brațul stâng, Ruiz așteaptă oportunitatea de a ataca. O nouă repriză echilibrată, cu un mic avantaj pentru Joshua
  • A doua rundă - Același scenariu și în această rundă, lovește și Ruiz iar arcada lui Joshua sângerează. Joshua a lovit la rândul său, dar Ruiz a avut loviturile mai clare.
  • Prima rundă - Joshua s-a mișcat mai mult în ring în această repriză, a lovit mai mult, l-a ținut la distanță pe Ruiz Jr. Un croșeu de dreapta îi sparge arcada lui Ruiz! Este runda englezului!
23.18 Începe lupta!
23.10 Se intonează imnurile Marii Britanii și Statelor Unite. La partidă asistă și campionul din UFC, Khabib Nurmagomedov
23.07 - Intră și Andy Ruiz în arenă și meciul poate să înceapă!
23.05 - Anthony Joshua intră în ring, reacția fanilor este mixtă. Există mulți fani englezi care îl încurajează, însă s-au auzit și huiduieli
În scurt timp va începe meciul dintre Anthony Joshua și Andy Ruiz Jr. Legendarul Michael Buffer este cel care îi prezintă pe cei doi sportivi.
În primele meciuri ale galei, croatul Filip Hrgović l-a învins pe Eric Molina prin KO în runda a 3-a și a ajuns la 10 victorii din 10 meciuri, fiind în continuare campion WBC internațional la categoria grea. În al 2-lea meci, britanicul cu origini jamaicane, Dillian Whyte, l-a învins la decizie pe polonezul Mariusz Wach și și-a îmbunătățit palmaresul la 27-1.
În lupta dintre Povetkin și Hunter s-a ajuns la decizie după o luptă foarte echilibrată în care cei doi au împărțit rundele câștigate. Duelul spectaculos a fost încheiat la egalitate! Un arbitru a notat cu 115-113 pentru Povetkin, celălalt a notat 115-113 pentru Hunter iar cel de-al treilea a punctat 114-114! Cel mai probabil, va urma o revanșă între cei doi.
-------
Revanșa dintre Anthony Joshua și Andy Ruiz Jr este în această seară de la ora 23.00 iar în joc vor fi puse centurile WBA (Super), IBF, IBO și WBO la categoria grea, câștigate de Ruiz Jr într-un meci care i-a șocat pe fani. Ruiz Jr l-a făcut KO pe Joshua în Madison Square Garden în runda a 7-a după ce Joshua a suferit o comoție în startul partidei.
Deși este challenger de această dată, Anthony Joshua continua să fie principala atracție și va încasa 78 de milioane de euro din bursa de 90 de milioane de euro a meciului, restul de 12 milioane de euro urmând să ajungă la Ruiz Jr.