Al doilea aur pentru Cătălin Chirilă la Cupa Mondială de la Szeged! De 3 ori aur pentru România

Marian Ursescu

Actualizat 13/05/2023 la 14:25 GMT+3

După ce a câștigat sâmbătă cursa de 500 de metri, la canoe 1, românul s-a impus și pe distanța olimpică de 1.000 de metri. Cătălin Chirilă confirmă anul 2022 în care a devenit campion mondial și european

Cătălin Chirilă

Cătălin Chirilă a strălucit din nou în etapa de Cupă Mondială de la Szeged (Ungaria). Vineri, sportivul legitimat la Steaua, câștigase aurul pe distanța de 500 de metri. El își învinsese adeversarii în serii, în semifinale și apoi în ultimul act. A controlat cursele fără să le dea nicio șansă contracandidaților săi!
Sâmbătă, Cătălin Chirilă a luat startul în finala de la 1.000 de metri (distanța olimpică), la canoe simplu, de pe culoarul 6. Românul a impus ritmul, a accelerat la final și a trecut primul linia de sosire, depășindu-i clar pe neamțul Conrad Scheibner și pe polonezul Wiktor Glazunow. Timpul lui Cătălin Chirilă, 3:55.10, mai bun cu aproape două secunde față de german și cu trei secunde jumătate față de polonez!
Forța exercitată de român în timpul cursei a făcut canoea parcă să zboare, elevul lui Florin Popescu ridicând la final brațele, sărbătorind astfel victoria. O dublă senzațională pentru Chirilă, în etapa de Cupă Mondială de la Szegehd, o dublă care îl anunță încă o dată, dacă mai era nevoie, ca marele favorit la Mondialele din acest an, dar și la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024.
Chirilă deține titlul mondial și european pe distanța olimpică, de 1.000 de metri, iar obiectivul său este clar acela de a urca pe podium la Paris!

Aur și la canoe 2 – 1.000 de metri

Și nu a fost singura victorie a delegației ”tricolore” în ultima zi de întreceri de la Szeged. Dublul Ilie Sprâncean-Oleg Nuță, a câștigat cursa de C2 pe distanța de 1.000 de metri!
”Tricolorii” au dominat și ei de la un capăt la altul. I-au învins pe polonezii Dominik Nowacki – Lukasz Witkowski cu o sendă și jumătate și cu 2,61 secunde pe moldovenii Oleg Tarnovschi – Mihai Chihaia.