Cătălin Chirilă a câștigat aurul european în proba de canoe simplu - 1000 de metri, la Munchen

Actualizat 20/08/2022 la 14:28 GMT+3

Cătălin Chirilă se înscrie și el pe lista sportivilor români cu rezultate dosebite la Campionatele Europene care au loc în această perioadă la Munchen, la mai multe sporturi olimpice. Românul a cuceit aurul în proba de canoe simplu -1000 de metri, la care devenise și campion mondial în urmă cu câteva săptămâni.

Cătălin Chirilă

Articol scris de Marian Ursescu
Cătălin Chirilă a devenit astăzi, la Munchen, campionul Europei la canoe 1, pe distanța de 1.000 de metri. A dovedit încă o dată că e cel mai bun canoist din lume, la ora actuală, după ce la Mondialele de acum trei săptămâni, de la Halifax, îl bătuse pe aceeași distanță și pe campionul olimpic, Isaquias Dos Santos.

Cătălin Chirilă, aur la Europene de la Munchen, la canoe 1 - 1000 de metri

Cursă făcută de tulceanul nostru a fost fantastică. Cehul Martin Fuksa, campionul en-titre, triplu campion continental pe această distanță, i-a aruncat mănușa și l-a provocat pe Cătălin Chirilă. A ieșit o dispută formidabilă, cap la cap, românul trecând primul linia de sosire. Ceilalți finaliști nici nu au contat. Pe trei s-a clasat italianul Carlo Tacchini.
Și pentru Cătălin urmează duminică, o nouă provocare. E marele favorit și în finala de la 500 de metri, acolo unde tot cu cehul Fuksa se va bate pentru supremație. Fuksa e de 7 ori campion continental, dar românul e într-o formă incredibilă.