Cătălin Chirilă, argint mondial la canoe simplu 1000 metri! Românul a făcut o cursă excelentă

Publicat 26/08/2023 la 13:12 GMT+3

Sportivul român Cătălin Chirilă a fost la un pas să facă dubla! Canoistul a cucerit sâmbătă medalia de argint în proba de canoe simplu pe 1000 metri, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Duisburg (Germania). Vineri, el se alesese cu medalia din cel mai preţios metal la canoe simplu 500 de metri.

Cătălin Chirilă

Canoistul legitimat la CSA Steaua se calificase în ultimul act cu al doilea timp, dar spera la medalia de aur. A plecat excepţional, fiind primul după 250 de metri, dar, uşor-uşor, a pierdut ritmul. Din fericire pentu Chirilă, finishul său a fost suficient de puternic pentru medalia de argint, el terminând proba în 3 minute, 45 de secunde şi 958 de sutimi.
Aurul a fost obţinut de cehul Martin Fuksa, care a încheiat cursa după 3 minute, 45 de secunde şi 124 sutimi, în timp ce bronzul a mers la favoritul gazdelor competiţiei, Sebastian Brendel (3 minute, 46 de secunde, 581 sutimi).
Odată cu rezultatul de azi, Chirilă a obţinut şi biletele pentru Jocurile Olimpice, competiţia contând pentru calificarea la Paris (primii 6 din finală au obţinut calificarea la competiţia de anul viitor, din Franţa).
Chirilă era campionul mondial en titre în această probă, după ce obţinuse aurul şi la Dartmouth (Canada), în 2022.

Cătălin Chirilă, aur la 500 metri, la Mondiale

Ieri, sportivul nostru dădea pentru prima oară reprezentaţie într-o finală de la Mondialele de la Duisburg, cucerind aurul în proba de 500 de metri.
Chirilă, care a avut cei mai buni timpi în serii (01 min 47 sec 349/1000) şi semifinale (1 min 46 sec 861/1000), s-a impus în finală cu timpul de 1 min 45 sec 373/1000, fiind urmat de germanul Conrad Scheibner, în 01 min 45 sec 723/1000, şi de moldoveanul Serghei Tarnovschi, în 01 min 46 sec 746/1000.
Cătălin Chirilă şi-a îmbunătăţit astfel performanţa la 500 metri (probă neolimpică), după ce anul trecut obţinuse argintul la Mondialele de la Dartmouth (Canada).
Mă simt foarte bine, vă mulţumesc tuturor pentru încurajări. Cursa de 1000 de metri rămâne favorita mea. Dar o iubesc şi pe cea de 500 de metri, doar sunt campion mondial acum | Cătălin Chirilă, după victoria de vineri.
Tot azi, Ilie Sprincean şi Oleg Nuţă au cucerit bronzul în finala de C2 pe distanţa de 1000 de metri, la Campionatele Mondiale de la Duisburg. Cei doi români au rezistat eroic în faţa asaltului spaniolilor, pe final, pentru o medalie istorică.