Cătălin Chirilă, medalie de argint la canoe simplu 500 de metri la Jocurile Europene!

Marian Ursescu

Publicat 24/06/2023 la 14:23 GMT+3

Românul și-a îmbunătățit rezultatul de la Jocurile Europene de anul trecut, atunci când a terminat al treilea. Cehul martin Fuksa l-a devansat pe ”tricolor”

Cătălin Chirilă, canoe, România

Cătălin Chirilă a adus a patra medalie delegației României la Jocurile Europene de la Cracovia (Polonia). Canoistul legitimat la Steaua București s-a clasat al doilea în finala probei de canoe simplu - 500 de metri. El a fost devansat doar de specialistul probei, cehul Martin Fuksa, cel care are în palmares 9 titluri de campion continental în această probă!

A fost strâns până la 250 de metri

Cătălin a plecat greu din start, era abia al patrulea la 100 de metri, dar apoi a revenit și la jumătatea cursei a ajuns în față, la mare bătaie cu Fuksa, cu spaniolul Adrian Sieiro și cu moldoveanul Serghei Tarnovschi. Pe a doua parte a probei însă, Fuksa s-a distanța de restul adversarilor și a trecut primul linia de sosire.
Campion mondial și european pe distanța olimpică de 1.000 de metri, Cătălin Chirilă și-a îmbunătățit rezultatul de anul trecut, de la Munchen. La 500 de metri, el a cucerit atunci medalia de bronz. Cătălin a reușit să -l depășească pe moldoveanul Serghei Tarnovschi și el specialist al probelor de viteză, pe distanțe mai scurte.

Două medalii de argint și două de bronz

În Polonia, pista de la Cracovia este una scurtă și nu permite și disputarea probelor de kaiac-canoe pe distanța de 1.000 de metri. În aceste condiții, Cătălin Chirilă nu va putea să-și demonstreze forța în proba sa favorită, cea olimpică.
România a cucerit până acum patru medalii la Jocurile Europene: argint la aruncarea ciocanului prin Bianca Ghelber, argint prin Cătălin Chirilă la canoe 500 de metri, bronz Andrea Miklos la atletism, 400 metri, și bronz prin Ștefan Comănescu la karate.