Tripla coroană pentru Ancuța Bodnar și Simona Radiș: au devenit şi campioane mondiale

Marian Ursescu

Actualizat 25/09/2022 la 15:29 GMT+3

După titlul european și olimpic, cele două romance au câștigat și aurul mondial, la Racice (Cehia). Barca de dublu vâsle a României nu a mai pierdut nicio cursă de doi ani. A fost al treilea aur al României la actuala ediție a CM

Ancuța Bodnar, Simona Radiș (România)

Fenomenale aceste două românce: Ancuța Bodnar și Simona Radiș. Fetele de aur ale României, fetele care domină cursa de dublu vâsle în canotajul mondial de doi ani!
Duminică, în finala Campionatului Mondial de la Racice (Cehia), Ancuța și Simona tocmai au câștigat a 18-a cursă consecutivă la care au luat startul! Este ceva incredibil pentru acest sport. Practic, cele două nu au mai pierdut nicio cursă de la Mondialul din 2019, de la Ottensheim (Austria). Pe 1 septembrie 2019, neo-zeelandezele Brooke Donoghue și Olivia Loe câștigau aurul, învingându-le pe românce. Ancuța și Simona erau însă la început, abia formaseră echipa în barcă!

Succesul care le-a dat aripi

Româncele și-au luat revanșa la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Au câștigat titlul olimpic, depășind barca din Noua Zeelandă. Încrederea ”tricolorelor” a căpătat cele mai înalte cote. Adversarele nu au, pur și simplu, ce să le facă.
Anul acesta, Simona și Ancuța au triumfat din nou la Campionatele Europene de la Munchen. Era o repetiție cu succes. Singurul titlu care le lipsea din palmares era cel mondial.
Acesta a venit duminică, la Racice, în Cehia. Pornite pe culoarul al treilea, cele două românce s-au instalat din start la conducere. Olandezele Roos de Jong și Laila Youssifou s-au luat după ele, dar la jumătatea cursei, ”tricolorele” puseseră deja 10 metri avans. Pe următoarea parte a cursei, ”lalelele” au dat senzația că pot să revină, au mai recuperat unul-doi metri.
Cele două olandeze terminaseră pe doi și la europene, la mare distanță de ”tricolore”. Acum, pe final, româncele au ridicat strocul la 42, barca lor a început să zboare și a trecut prima linia de sosire. O victorie fără emoții, un titlu care demonstrează încă o dată hegemonia româncelor în această cursă.
Al treilea titlu mondial pentru delegația României la Racice după victoria Ionelei Lehaci Cozmiuc în cursa de simplu, categorie ușoară, și succesul băieților din barca de dublu rame, Marius Cozmiuc și Sergiu Bejan.

Cel mai frumos cadou

Ancuța Bodnar a împlinit chiar duminică, în ziua finalei de la Racice, 24 de ani. A fost cel mai frumos cadou pe care și l-a făcut sportiva născută la Suceava. O zi de naștere pe care Ancuța nu o va uita niciodată. Venită în ziua în care a câștigat aurul mondial! Ancuța a avut parte de o mare surpriză, toată tribuna de la Racice i-a cântat ”La mulți ani!”, iar oficialii români i-au oefrit pe podium și un tort.
Zâmbete, bucurie și mândrie pe podiumul de premiere. Un moment pe care Simona și Ancuța doresc să-l retrăiască și la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.