Cât ghinion! Biniam Girmay s-a retras din Giro, după ce dopul de la șampania primită pe podium i-a sărit în ochi

Publicat 18/05/2022 la 12:00 GMT+3

Eritreeanul Biniam Girmay s-a retras, miercuri, din Turul ciclist al Italiei, la o zi după ce a câştigat etapa a 10-a şi s-a rănit la ochiul stâng cu dopul unei sticle de Prosecco pe podiumul de premiere, a anunţat echipa Intermarche.

Rezumatul etapei a 10-a în Turul Italiei, încheiată cu succesul unui rutier din Eritreea

Girmay, în vârstă de 22 ani, a devenit marţi primul reprezentant al Africii negre care a câştigat o etapă într-un mare tur ciclist, după ce în luna martie el a mai stabilit o premieră, reuşind să se impună în cursa clasică Gent-Wevelgem.
Marţi, pe podiumul de premiere, în timp ce sărbătoarea victoria, ciclistul african a fost lovit în ochi de dopul unei sticle de Prosecco, agitată în timpul ceremoniei protocolare. El a ajuns la spital, unde a primit îngrijiri medicale, iar apoi a revenit la hotelul echipei sale, în jurul orei 19:00.

Incredibil: Girmay s-a lovit cu dopul de șampanie în ochi și a fost dus la spital. Giro, în pericol

Deși era în luptă cu mari șanse la tricoul "ciclamino", clasament în care conduce Demare, Girmay a fost nevoit să abandoneze, problemele cu vederea afectându-i cu siguranță siguranța, în timpul etapelor.
Girmay va fi supus în scurt timp altor examinări oftalmologice. Miercuri, plutonul Turului Italiei urmează parcurgă distanţa de 203 km, între Santarcangelo di Romagna şi Reggio Emilia. E o etapă plată ca în palmă, fără vreo cățărare repertoriată, în care Caleb Ewan și Mark Cavendish vor încerca să oprească supremația lui Demare.