Sezonul de ciclism continuă pe Eurosport iar în curând va începe primul mare tur al anului. La ediția din acest an a Turului Franței vor participa, pe lângă echipele din WorldTour și cele care au primit wildcarduri de la organizatorii competiției. Acestea sunt Arkea-Samsic, B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM și Total Direct Energie.
Dintre cele 22 de echipe care vor începe ediția cu numărul 107 a Turului Franței, cinci sunt franceze - Ag2r-La Mondiale, Arkea-Samsic, Cofidis Solutions Credits, Groupama-FDJ și Total Energie.
Gran Piemonte
Ivan Garcia Cortina, prima victorie a sezonului! Ibericul s-a impus în clasica Gran Piemonte
ACUM 14 ORE
Echipele au început deja să își anunțe listele de cicliști care vor lua startul la Nice pe 29 august în direct pe Eurosport.

Echipele WorldTour de la Turul Franței

AG2R

-Romain BARDET (Franța)
-François BIDARD (Franța)
-Mikaël CHEREL (Franța)
-Benoît COSNEFROY (Franța)
-Tony GALLOPIN (Franța)
-Alexis GOUGEARD (Franța)
-Pierre LATOUR (Franța)
-Oliver NAESEN (Belgia)
-Aurélien PARET-PEINTRE (Franța)
-Nans PETERS (Franța)
-Clément VENTURINI (Franța)
-Alexis VUILLERMOZ (Franța)

Astana

-Miguel Ángel LÓPEZ (Columbia)
-Alexey LUTSENKO (Kazakhstan)
-Ion IZAGIRRE (Spania)
-Gorka IZAGIRRE (Spania)
-Omar FRAILE (Spania)

Bahrain-McLaren

-Wout POELS (Olanda)
-Mikel LANDA (Spania)
-Pello BILBAO (Spania)
-Dylan TEUNS (Belgia)
-Rafael VALLS (Spania)
-Matej MOHORIC (Slovenia)
-Eros CAPECCHI (Italia)
-Damiano CARUSO (Italia)
-Sonny COLBRELLI (Italia)
-Iván GARCÍA CORTINA (Spania)
-Marco HALLER (Austria)
-Heinrich HAUSSLER (Australia)
-Mark CAVENDISH (Marea Britanie)

Bora-Hansgrohe

-Peter SAGAN (Slovacia)
-Emanuel BUCHMANN (Germania)
-Gregor MÜHLBERGER (Austria)
-Lennard KÄMNA (Germania)
-Lukas PÖSTLBERGER (Austria)
-Felix GROßSCHARTNER (Austria)
-Daniel OSS (Italia)

CCC Team

-Greg VAN AVERMAET (Belgia)
-Ilnur ZAKARIN (Rusia)
-Matteo TRENTIN (Italia)
-Michael SCHÄR (Elveția)
-Serge PAUWELS (Belgia)
-Simon GESCHKE (Germaia)
-Alessandro DE MARCHI (Italia)
-Jan HIRT (Republica Cehă)

Cofidis

-Christophe LAPORTE (Franța)
-Guillaume MARTIN (Franța)
-Elia VIVIANI (Italia)
-Jesús HERRADA (Spania)
-Nicolas EDET (Franța)
-Pierre -Luc PÉRICHON (Franța)
-Fabio SABATINI (Italia)

Deceuninck-Quick Step

-Julian ALAPHILIPPE (Franța)
-Sam BENNETT (Irlanda)
-Bob JUNGELS (Luxemburg)
-Dries DEVENYNS (Belgia)
-Michael MORKOV (Danemarca)
-Shane ARCHBOLD (Noua Zeelandă)
-Kasper ASGREEN (Danemarca)

Education First

-Rigoberto URÁN (Columbia)
-Daniel Felipe MARTÍNEZ (Columbia)
-Sergio HIGUITA (Columbia)
-Tejay VAN GARDEREN (SUA)
-Michael WOODS (Canada)
-Neilson POWLESS (SUA)
-Lawson CRADDOCK (SUA)
-Simon CLARKE (Australia)
-Hugh CARTHY (Marea Britanie)
-Tanel KANGERT (Estonia)
-Magnus CORT (Danemarca)
-Jens KEUKELEIRE (Belgia)
-Alberto BETTIOL (Italia)

Groupama-FDJ

-Thibaut PINOT (Franța)
-Stefan KÜNG (Elveția)
-Rudy MOLARD (Franța)
-Valentin MADOUAS (Franța)
-David GAUDU (Franța)
-William BONNET (Franța)
-Sébastien REICHENBACH (Elveția)

Lotto Soudal

-Thomas DE GENDT (Belgia)
-Philippe GILBERT (Belgia)
-Caleb EWAN (Australia)
-Tim WELLENS (Belgia)
-Roger KLUGE (Germania)
-Jasper DE BUYST (Belgia)
-Steff CRAS (Belgia)
-John DEGENKOLB (Germania)

Mitchelton-Scott

-Jack BAUER (Noua Zeelandă)
-Sam BEWLEY (Noua Zeelandă)
-Brent BOOKWALTER (SUA)
-Esteban CHAVES (Columbia)
-Alex EDMONDSON (Australia)
-Tsgabu GRMAY (Etiopia)
-Daryl IMPEY (Africa de Sud)
-Christopher JUUL-JENSEN (Danemarca)
-Luka MEZGEC (Slovenia)
-Mikel NIEVE (Spania)
-Adam YATES (Marea Britanie)

Movistar

-Alejandro VALVERDE (Spania)
-Enric MAS (Spania)
-Nélson OLIVEIRA (Portugalia)
-Jürgen ROELANDTS (Belgia)
-Imanol ERVITI (Spania)

NTT

-Roman KREUZIGER (Republica Cehă)
-Louis MEINTJES (Africa de Sud)
-Giacomo NIZZOLO (Italia)
-Victor CAMPENAERTS (Belgia)
-Domenico POZZOVIVO (Italia)
-Edvald BOASSON HAGEN (Norvegia)
-Michael VALGREN (Danemarca)
-Reinardt JANSE VAN RENSBURG (Africa de Sud)

Ineos

-Egan BERNAL (Columbia)
-Chris FROOME (Marea Britanie)
-Michal KWIATKOWSKI (Polonia)
-Geraint THOMAS (Țara Galilor)
-Dylan VAN BAARLE (Olanda)
-Pavel SIVAKOV (Rusia)
-Andrey AMADOR (Costa Rica)
-Jonathan CASTROVIEJO (Spania)
-Tao GEOGHEGAN HART (Marea Britanie)
-Luke ROWE (Marea Britanie)

Jumbo-Visma

-Tom DUMOULIN (Olanda)
-Steven KRUIJSWIJK (Olanda)
-Tony MARTIN (Germania)
-Robert GESINK (Olanda)
-Wout VAN AERT (Belgia)
-George BENNETT (Noua Zeelandă)
-Primoz ROGLIC (Slovenia)
-Sepp KUSS (SUA)

Sunweb

-Tiesj BENOOT (Belgia)
-Joris NIEUWENHUIS (Olanda)
-Cees BOL (Olanda)
-Soren KRAGH ANDERSEN (Danemarca)
-Jasha SÜTTERLIN (Germania)
-Marc HIRSCHI (Elveția)
-Nikias ARNDT (Germania)
-Nicolas ROCHE (Irlanda)

Trek-Segafredo

-Richie PORTE (Australia)
-Bauke MOLLEMA (Olanda)
-Mads PEDERSEN (Danemarca)
-Jasper STUYVEN (Belgia)
-Niklas EG (Danemarca)
-Kenny ELISSONDE (Franța)
-Toms SKUJINS (Letonia)
-Edward THEUNS (Belgia)
-Alex KIRSCH (Luxemburg)

UAE Emirates

-Fabio ARU (Italia)
-Sven Erik BYSTROM (Norvegia)
-Alexander KRISTOFF (Norvegia)
-Davide FORMOLO (Italia)
-David DE LA CRUZ (Spania)
-Tadej POGACAR (Slovenia)
-Jan POLANC (Slovenia)
-Marco MARCATO (Italia)

Total Direct Énergie

-Niccolò BONIFACE (Italia)
-Lilian CALMEJANE (Franța)
-Jérôme COUSIN (Franța)
-Fabien GRELLIER (Franța)
-Romain SICARD (Franța)
-Julien SIMON (Franța)
-Geoffrey SOUPE (Franța)
-Rein TAARAMÄE (Estonia)
-Anthony TURGIS (Franța)

B / B Hotels-Vital Concept

-Bryan COQUARD (Franța)
-Pierre ROLLAND (Franța)
-Frederik BACKAERT (Belgia)
-Cyril BARTHE (Franța)
-Jens DEBUSSCHERE (Belgia)
-Cyril GAUTIER (Franța)
-Quentin PACHER (Franța)
-Maxime CHEVALIER (Franța)
-Sebastian SCHÖNBERGER (Austria)
-Kévin REZA (Franța)

ARKEA-Samsic

-Nairo QUINTANA (Columbia)
-Warren BARGUIL (Franța)
-Diego ROSA (Italia)
-Winner ANACONA (Columbia)
-Dayer QUINTANA (Columbia)
-Connor SWIFT (Marea Britanie)
-Clément RUSSO (Franța)
-Kévin LEDANOIS (Franța)
-Thibault GUERNALEC (Franța)
-Lukasz OWSIAN (Polonia)
-Anthony DELAPLACE (Franța)
-Romain HARDY (Franța)

Israel Start-Up Nation

-André GREIPEL (Germania)
-Hugo HOFSTETTER (Franța)
-Dani NAVARRO (Spania)
-Rick ZABEL (Germania)
-Rudy BARBIER (Franța)
-Guy SAGIV (Israel)
-Guy NIV (Israel)
-Nils POLITT (Germania)
-Daniel MARTIN (Irlanda)
Mémorial Frank Vandenbroucke
Evenepoel, gest superb în prima cursă la care a purtat pe umeri tricoul de campion mondial
04/10/2022 LA 18:30
Mémorial Frank Vandenbroucke
Christophe Laporte a câștigat clasica Binche - Chimay - Binche! Francezul, a 4-a victorie în 2022
04/10/2022 LA 17:56