RidersechipeTime
1Dion Smith
GreenEdge
GreenEdge4h 58' 58''
2Andrea Pasqualon
Verandas Willems
Verandas Willems+0''
3Aliaksandr Riabushenko
Lampre
Lampre+0''
4Jacopo Mosca
Leopard
Leopard+0''
5Mads Schmidt
Cycling Academy
Cycling Academy+0''
6Nicola Conci
Leopard
Leopard+0''
7Enrico Battaglin+0''
8Alessandro Covi
Lampre
Lampre+0''
9Ethan Hayter
*Team Sky
*Team Sky+0''
10Carlos Barbero
Team MTN
Team MTN+0''
11Stan Dewulf
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+0''
12Samuele Battistella
Team MTN
Team MTN+0''
13Marco Tizza
Amore & Vita
Amore & Vita+0''
14Luca Chirico
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+0''
15Davide Gabburo
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+0''
16Marco Canola
RusVelo
RusVelo+0''
17Odd Christian Eiking
Verandas Willems
Verandas Willems+0''
18Giovanni Visconti
Neri Sottoli
Neri Sottoli+0''
19Nacer Bouhanni
Bretagne
Bretagne+0''
20Matthew Holmes
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+7''
21Mauro Finetto
VC La Pomme
VC La Pomme+9''
22Amanuel Gebrezgabihier
Team MTN
Team MTN+9''
23Mattia Bais
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+9''
24Antonio Angulo
Team Euskadi
Team Euskadi+9''
25Ibai Azurmendi
Team Euskadi
Team Euskadi+9''
26Darwin Atapuma
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas+9''
27Lorenzo Rota
Neri Sottoli
Neri Sottoli+9''
28Antonio Di Sante
Vega
Vega+9''
29James Piccoli
Cycling Academy
Cycling Academy+9''
30Nelson Soto
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas+9''
31Simon Carr
VC La Pomme
VC La Pomme+9''
32Kevin Inkelaar
Bahrain
Bahrain+9''
33Jorge Arcas
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+9''
34Gino Mäder
Team MTN
Team MTN+9''
35Gianni Moscon
*Team Sky
*Team Sky+17''
36Filippo Zana
Colnago - CSF
Colnago - CSF+19''
37Ivan Martinelli
Area Zero
Area Zero+19''
38Simone Ravanelli
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+19''
39Cristián Rodríguez
Caja Rural
Caja Rural+19''
40Simon Pellaud
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+19''
41Matteo Badilatti
Cycling Academy
Cycling Academy+19''
42Omer Goldshtein
Cycling Academy
Cycling Academy+19''
43Biniam Hailu
VC La Pomme
VC La Pomme+19''
44Mulu Kinfe
VC La Pomme
VC La Pomme+25''
45Simone Velasco
RusVelo
RusVelo+25''
46Francesco Romano
Colnago - CSF
Colnago - CSF+25''
47Connor Brown
Dimension Data CT
Dimension Data CT+25''
48Antonio Tiberi
Italy
Italy+25''
49Jhonatan Restrepo
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+29''
50Daniel Zea
Vega
Vega+29''
51Michael Albasini
GreenEdge
GreenEdge+29''
52Luca Covili
Colnago - CSF
Colnago - CSF+29''
53Sergey Chernetski
RusVelo
RusVelo+37''
54Jefferson Alexander Cepeda
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+41''
55Robert Stannard
GreenEdge
GreenEdge+41''
56Maurits Lammertink
Verandas Willems
Verandas Willems+47''
57Reto Hollenstein
Cycling Academy
Cycling Academy+47''
58Simone Petilli
Verandas Willems
Verandas Willems+47''
59Anthony Delaplace
Bretagne
Bretagne+55''
60Lucas De Rossi
VC La Pomme
VC La Pomme+55''
61Juri Hollmann
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+1' 03''
62Tsgabu Gebremaryam Grmay
GreenEdge
GreenEdge+1' 10''
63Fabio Mazzucco
Colnago - CSF
Colnago - CSF+1' 19''
64Ivan Rovnyi
RusVelo
RusVelo+1' 30''
65Callum Scotson
GreenEdge
GreenEdge+1' 46''
66Gotzon Martín
Team Euskadi
Team Euskadi+1' 56''
67Antonio Pedrero
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+2' 02''
68Yukiya Arashiro
Bahrain
Bahrain+2' 09''
69Joan Bou
Team Euskadi
Team Euskadi+2' 09''
70Nicholas Schultz
GreenEdge
GreenEdge+2' 16''
71Nicolas Nesi
Area Zero
Area Zero+2' 52''
72Alessandro Marinozzi
Vega
Vega+3' 07''
73Jose Manuel Diaz
VC La Pomme
VC La Pomme+3' 07''
74Niccolò Salvietti
Vega
Vega+3' 07''
75Luca Raggio
Area Zero
Area Zero+3' 07''
76Marco Murgano
Casillo - Petroli Firenze - Hopplà
Casillo - Petroli Firenze - Hopplà+3' 07''
77Carlos García
Caja Rural
Caja Rural+3' 07''
78Christophe Noppe
Bretagne
Bretagne+3' 20''
79Florian Vermeersch
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+4' 52''
80Sebastián Mora
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+5' 42''
81Omar Mendoza
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas+5' 42''
82Óscar Quiroz
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas+5' 42''
83Cristián Muñoz
Lampre
Lampre+5' 42''
84Inigo Elosegui Momene
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+5' 42''
85Orluis Aular
Caja Rural
Caja Rural+5' 42''
86Rory Sutherland
Cycling Academy
Cycling Academy+5' 42''
87Travis McCabe
Cycling Academy
Cycling Academy+5' 42''
88Luka Pibernik
Bahrain
Bahrain+5' 42''
89Carlos Rodríguez
*Team Sky
*Team Sky+5' 42''
90Matteo Carboni
Biesse - Carrera - Gavardo
Biesse - Carrera - Gavardo+5' 42''
91Stefano Oldani
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+5' 42''
92Mikel Iturria
Team Euskadi
Team Euskadi+5' 42''
93Mikel Bizkarra
Team Euskadi
Team Euskadi+5' 42''
94Domen Novak
Bahrain
Bahrain+5' 42''
95Edoardo Zardini
Neri Sottoli
Neri Sottoli+5' 42''
96Chun Kai Feng
Bahrain
BahrainDNF
97Stephen Williams
Bahrain
BahrainDNF
98Kobe Goossens
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - LottoDNF
99Adam Hansen
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - LottoDNF
100Nikolas Maes
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - LottoDNF
101Alexander Konychev
GreenEdge
GreenEdgeDNF
102Mathias Norsgaard
Caisse d'Epargne
Caisse d'EpargneDNF
103Jurgen Roelandts
Caisse d'Epargne
Caisse d'EpargneDNF
104Nicholas Dlamini
Team MTN
Team MTNDNF
105Shotaru Iribe
Team MTN
Team MTNDNF
106Leonardo Basso
*Team Sky
*Team SkyDNF
107Christian Knees
*Team Sky
*Team SkyDNF
108Sebastián Henao
*Team Sky
*Team SkyDNF
109Michal Golas
*Team Sky
*Team SkyDNF
110Camilo Ardila
Lampre
LampreDNF
111Mikkel Bjerg
Lampre
LampreDNF
112Sebastián Molano
Lampre
LampreDNF
113Edward Ravasi
Lampre
LampreDNF
114Giovanni Carboni
Colnago - CSF
Colnago - CSFDNF
115Filippo Fiorelli
Colnago - CSF
Colnago - CSFDNF
116Alejandro Osorio
Caja Rural
Caja RuralDNF
117Carmelo Urbano
Caja Rural
Caja RuralDNF
118Josu Etxeberria
Caja Rural
Caja RuralDNF
119Fabien Doubey
Verandas Willems
Verandas WillemsDNF
120Timothy Dupont
Verandas Willems
Verandas WillemsDNF
121Kevin Van Melsen
Verandas Willems
Verandas WillemsDNF
122Delio Fernández
VC La Pomme
VC La PommeDNF
123Daniel McLay
Bretagne
BretagneDNF
124Matis Louvel
Bretagne
BretagneDNF
125Donavan Grondin
Bretagne
BretagneDNF
126Benjamin Declercq
Bretagne
BretagneDNF
127Francesco Bongiorno
Neri Sottoli
Neri SottoliDNF
128Marco Frapporti
Neri Sottoli
Neri SottoliDNF
129James Mitri
Neri Sottoli
Neri SottoliDNF
130Veljko Stojnic
Neri Sottoli
Neri SottoliDNF
131Damiano Cima
RusVelo
RusVeloDNF
132Anton Kuzmin
RusVelo
RusVeloDNF
133Vladislav Kulikov
RusVelo
RusVeloDNF
134Diego Camargo
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
Colombia Tierra de Atletas - GW BicicletasDNF
135Brayan Hernández
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
Colombia Tierra de Atletas - GW BicicletasDNF
136William Muñoz
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
Colombia Tierra de Atletas - GW BicicletasDNF
137Emanuele Amadio
Area Zero
Area ZeroDNF
138Valter Ghigino
Area Zero
Area ZeroDNF
139Nicolas Rinaldi
Area Zero
Area ZeroDNF
140Riccardo Ciuccarelli
Vega
VegaDNF
141Raffaele Radice
Vega
VegaDNF
142Artur Sowinski
Vega
VegaDNF
143Alessandro BaroniDNF