Thomas a încheiat traseul de 14km de pe malul Rinului în 16 minute și 4 secunde, devenind primul purtător al tricoului galben. Trei alți rutieri ai Team Sky s-au clasat în primele șapte poziții, cu Vasil Kiryienka al 3-lea, Chris Froome al 6-lea și Michal Kwiatkovski al 7-lea. Froome a fost de altfel cel mai bine clasat dintre favoriții clasamentului general, câștigând peste o jumătate de minut față de marea majoritate a contracandidaților săi.
Campionul Elveției la contratimp, Stefan Kung, s-a clasat al 2-lea, fiind învins de Thomas cu doar 5 secunde. Favoritul local și totodată campionul mondial la contratimp, Tony Martin, nu a reușit să încheie decât cu cel de-al 4-lea timp, în timp ce Matteo Trentin a încheiat top 5-ul.
Jos Van Emden, Marcel Kittel și Edvald Boasson Hagen au completat primele 10 poziții, germanul având șanse bune de a prelua tricoul galben în primele zile ale săptămânii viitoare în condițiile în care etapele următoare sunt așteptate să se încheie la sprint. Kittel va căuta să culeagă secundele de bonificație oferite la finalul etapelor, având de recuperat 16 secunde după contratimpul de sâmbătă.
Ciclism
Egan Bernal a fost operat cu succes după accident, dar are șanse mici să mai concureze în acest an
Ploaia a cauzat numeroase căzături, oricât de prudent au încercat cicliștii să abordeze virajele tehnice de pe traseu. Cel mai șifonat a ieșit Alejandro Valverde. Spaniolul de la Movistar a fost forțat să abandoneze după o căzătură urâtă în urma căreia a fost transferat cu ambulanța la spital – un început teribil de tur.
Astfel, Nairo Quintana a rămas fără ajutorul său cel mai de preț în căutarea primei sale victorii în Turul Franței. Columbianul are de recuperat 36 de secunde față de Froome după contratimp, Richie Porte fiind cu doar o secundă mai rapid decât Quintana la Dusseldorf. Alberto Contador, Romain Bardet și Fabio Aru au încheiat într-un timp foarte similar, la doar câteva secunde de cei doi rivali.
Etapa a doua a Turului programează duminică un traseu de 203.5km ce îi duce pe cicliști din Dusseldorf la Liege. Două cățărări de categoria a 4-a – una aproape de start și una aproape de final – nu vor fi probabil suficiente pentru a îndepărta sprinterii din pluton, astfel încât oamenii rapizi ai turului vor avea o primă oportunitate de a se lupta pentru victoria de etapă. Kittel, Andre Greipel, Mark Cavendish, Peter Sagan, Arnaud Demare și Nacer Bouhani sunt printre cei așteptați în frunte.
Clasamentul etapei:
1. Geraint Thomas (GBr) 0:16:04; 2. Stefan Küng (Swi) 0:00:05; 3. Vasil Kiryienka (Blr) 0:00:07; 4. Tony Martin (Ger) 0:00:08; 5. Matteo Trentin (Ita) 0:00:10; 6. Christopher Froome (GBr) 0:00:12; 7. Jos Van Emden (Ned) 0:00:15; 8. Michal Kwiatkowski (Pol) 0:00:15; 9. Marcel Kittel (Ger) 0:00:16; 10. Edvald Boasson Hagen (Nor) 0:00:16.