RidersechipeTime
1Vincenzo Nibali
Astana
Astana84h 53' 28''
2Rigoberto Urán
*Team Sky
*Team Sky+4' 43''
3Cadel Evans
*BMC racing Team
*BMC racing Team+5' 52''
4Michele Scarponi
Lampre
Lampre+6' 48''
5Carlos Betancour
AG2R
AG2R+7' 28''
6Przemyslaw Niemiec
Lampre
Lampre+7' 43''
7Rafal Majka
Saxo Bank
Saxo Bank+8' 09''
8Beñat Intxausti
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+10' 26''
10Domenico Pozzovivo
AG2R
AG2R+10' 59''
11Franco Pellizotti
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+11' 35''
12Samuel Sánchez
Euskaltel
Euskaltel+12' 13''
13Yuri Trofimov
*Katusha
*Katusha+12' 55''
14Tanel Kangert
Astana
Astana+12' 57''
15Robert Kiserlovski
Leopard
Leopard+14' 27''
16Sergio Henao
*Team Sky
*Team Sky+18' 19''
17Wilco Kelderman
Rabobank
Rabobank+20' 18''
18Darwin Atapuma
Colombia
Colombia+28' 56''
19Damiano Caruso
Liquigas
Liquigas+30' 56''
20Francis Mourey
FDJ
FDJ+32' 22''
21Francis De Greef
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+33' 20''
22Egoi Martínez
Euskaltel
Euskaltel+37' 14''
23Diego Rosa
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+40' 23''
24José Herrada
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+40' 34''
25Evgueni Petrov
Saxo Bank
Saxo Bank+41' 54''
26Steven Kruijswijk
Rabobank
Rabobank+42' 36''
27Jose Serpa
Lampre
Lampre+44' 17''
28Fabio Duarte
Colombia
Colombia+47' 37''
29Rafael VALLS FERRI
*Vancasoleil
*Vancasoleil+54' 29''
30Ivan Santaromita
*BMC racing Team
*BMC racing Team+56' 52''
31Juan Manuel Gárate
Rabobank
Rabobank+58' 21''
32Hubert Dupont
AG2R
AG2R+1h 02' 05''
33Jorge Azanza
Euskaltel
Euskaltel+1h 07' 21''
34Steve Morabito
*BMC racing Team
*BMC racing Team+1h 10' 16''
35Giovanni Visconti
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+1h 10' 47''
36Tiago Machado
Leopard
Leopard+1h 12' 10''
37Kanstantsin Sivtsov
*Team Sky
*Team Sky+1h 13' 17''
38Pieter Weening
GreenEdge
GreenEdge+1h 17' 18''
39Valerio Agnoli
Astana
Astana+1h 18' 46''
40Petr Ignatenko
*Katusha
*Katusha+1h 20' 46''
41Giampaolo Caruso
*Katusha
*Katusha+1h 22' 00''
42Fabio Aru
Astana
Astana+1h 24' 53''
43Fabio Felline
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+1h 30' 59''
44Stefano Pirazzi
Colnago - CSF
Colnago - CSF+1h 33' 42''
45Miguel Ángel Rubiano
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+1h 34' 47''
46Jarlinson Pantano
Colombia
Colombia+1h 35' 37''
47Vladimir Karpets
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+1h 36' 00''
48Stef Clement
Rabobank
Rabobank+1h 38' 38''
49Tom Danielson
*Slipstream
*Slipstream+1h 39' 17''
50Jackson Rodriguez
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+1h 39' 22''
51Ben Gastauer
AG2R
AG2R+1h 40' 31''
52Peter Stetina
*Slipstream
*Slipstream+1h 42' 37''
53Thomas Damuseau
Skil-Shimano
Skil-Shimano+1h 42' 54''
54Rob Ruygh
*Vancasoleil
*Vancasoleil+1h 44' 41''
55Matteo Rabottini
ISD - Neri
ISD - Neri+1h 44' 44''
56Simone Stortoni
Lampre
Lampre+1h 47' 10''
57Dario Cataldo
*Team Sky
*Team Sky+1h 49' 35''
58Emanuele Sella
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+1h 52' 02''
59Luca Paolini
*Katusha
*Katusha+1h 57' 35''
60Christian Knees
*Team Sky
*Team Sky+1h 59' 02''
61Bruno Pires
Saxo Bank
Saxo Bank+1h 59' 27''
62Michal Golas
Quick-Step
Quick-Step+2h 03' 06''
63Paul Martens
Rabobank
Rabobank+2h 04' 25''
64Gorka Verdugo
Euskaltel
Euskaltel+2h 04' 57''
65Vladimir Gusev
*Katusha
*Katusha+2h 05' 07''
66Francisco Ventoso
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+2h 05' 43''
67Paolo Longo Borghini
Liquigas
Liquigas+2h 06' 59''
68Kristijan Ðurasek
Lampre
Lampre+2h 08' 02''
69Patrick Gretsch
Skil-Shimano
Skil-Shimano+2h 08' 14''
70Eros Capecchi
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+2h 11' 19''
71Francesco Bongiorno
Colnago - CSF
Colnago - CSF+2h 12' 04''
72Adam Hansen
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+2h 14' 40''
73Salvatore Puccio
*Team Sky
*Team Sky+2h 15' 01''
74Jens Keukeleire
GreenEdge
GreenEdge+2h 16' 21''
75Dominique Rollin
FDJ
FDJ+2h 17' 45''
76Marco Marcato
*Vancasoleil
*Vancasoleil+2h 17' 54''
77Serge Pauwels
Quick-Step
Quick-Step+2h 20' 10''
78Koen De Kort
Skil-Shimano
Skil-Shimano+2h 20' 49''
79Leonardo Duque
Colombia
Colombia+2h 21' 24''
80Daniele Pietropolli
Lampre
Lampre+2h 21' 51''
81Nélson Oliveira
Leopard
Leopard+2h 25' 34''
82Xavier Zandio
*Team Sky
*Team Sky+2h 26' 25''
83Frederik Veuchelen
*Vancasoleil
*Vancasoleil+2h 31' 39''
84Danilo Wyss
*BMC racing Team
*BMC racing Team+2h 32' 56''
85Pablo Lastras
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+2h 33' 46''
86Cristiano Salerno
Liquigas
Liquigas+2h 34' 25''
87Ramunas Navardauskas
*Slipstream
*Slipstream+2h 34' 27''
88Alessandro Proni
ISD - Neri
ISD - Neri+2h 36' 35''
89Sonny Colbrelli
Colnago - CSF
Colnago - CSF+2h 36' 44''
90Fredrik Kessiakoff
Astana
Astana+2h 37' 04''
91Cayetano Sarmiento
Liquigas
Liquigas+2h 37' 50''
92Robert Vrecer
Euskaltel
Euskaltel+2h 38' 43''
93Fabio Sabatini
Liquigas
Liquigas+2h 40' 29''
94Robinson Chalapud
Colombia
Colombia+2h 41' 16''
95Lars Bak
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+2h 42' 00''
96Danilo Hondo
Leopard
Leopard+2h 42' 21''
97Rory Sutherland
Saxo Bank
Saxo Bank+2h 44' 50''
98Oscar Gatto
ISD - Neri
ISD - Neri+2h 44' 53''
99Paolo Tiralongo
Astana
Astana+2h 45' 35''
100Manuele Boaro
Saxo Bank
Saxo Bank+2h 46' 42''
101Martijn Keizer
*Vancasoleil
*Vancasoleil+2h 48' 45''
102Stefano Locatelli
Colnago - CSF
Colnago - CSF+2h 49' 20''
103Pavel Brutt
*Katusha
*Katusha+2h 51' 24''
104Gert Dockx
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+2h 52' 14''
105Gianluca Brambilla
Quick-Step
Quick-Step+2h 52' 48''
106Andrey Zeits
Astana
Astana+2h 52' 59''
107Guillaume Bonnafond
AG2R
AG2R+2h 53' 09''
108Stefano Garzelli
ISD - Neri
ISD - Neri+2h 53' 18''
109Vicente Reynés
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+2h 54' 12''
110Christian VANDE VELDE
*Slipstream
*Slipstream+2h 56' 49''
111Dirk Bellemakers
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+2h 57' 11''
112Tobias Ludvigsson
Skil-Shimano
Skil-Shimano+2h 57' 42''
113Tiziano Dall'Antonia
Liquigas
Liquigas+3h 00' 15''
114Alan Marangoni
Liquigas
Liquigas+3h 00' 24''
115Johan Le Bon
FDJ
FDJ+3h 00' 57''
116Juan José Cobo
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+3h 01' 32''
117Frederik Willems
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+3h 03' 04''
118Matteo Trentin
Quick-Step
Quick-Step+3h 03' 23''
119Elia Viviani
Liquigas
Liquigas+3h 04' 25''
120Filippo Pozzato
Lampre
Lampre+3h 05' 27''
121Brett Lancaster
GreenEdge
GreenEdge+3h 06' 56''
122George Bennett
Leopard
Leopard+3h 07' 01''
123Luka Mezgec
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 10' 39''
124Jérôme Pineau
Quick-Step
Quick-Step+3h 12' 42''
125Sacha Modolo
Colnago - CSF
Colnago - CSF+3h 15' 47''
126Mads Christensen
Saxo Bank
Saxo Bank+3h 17' 16''
127Mark Cavendish
Quick-Step
Quick-Step+3h 19' 16''
128Cameron Wurf
Liquigas
Liquigas+3h 19' 38''
129Albert Timmer
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 19' 44''
130Giacomo Nizzolo
Leopard
Leopard+3h 19' 54''
131Maarten Tjallingii
Rabobank
Rabobank+3h 21' 02''
132Julien Vermote
Quick-Step
Quick-Step+3h 21' 52''
133Yaroslav Popovych
Leopard
Leopard+3h 21' 56''
134Danny Pate
*Team Sky
*Team Sky+3h 23' 47''
135Brian Bulgac
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+3h 25' 33''
136Thomas Dekker
*Slipstream
*Slipstream+3h 26' 28''
137Nicola Boem
Colnago - CSF
Colnago - CSF+3h 29' 53''
138Edoardo Zardini
Colnago - CSF
Colnago - CSF+3h 30' 03''
139Marco Canola
Colnago - CSF
Colnago - CSF+3h 33' 22''
140Daniel OSS
*BMC racing Team
*BMC racing Team+3h 34' 46''
141Robert Hunter
*Slipstream
*Slipstream+3h 35' 17''
142Luke Durbridge
GreenEdge
GreenEdge+3h 37' 21''
143Christian Meier
GreenEdge
GreenEdge+3h 37' 26''
144Manuel Belletti
AG2R
AG2R+3h 38' 31''
145Ricardo Mestre
Euskaltel
Euskaltel+3h 39' 17''
146Dmitriy Gruzdev
Astana
Astana+3h 40' 15''
147Murilo Fischer
FDJ
FDJ+3h 40' 46''
148Alex Dowsett
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+3h 40' 57''
149Stephen Cummings
*BMC racing Team
*BMC racing Team+3h 44' 28''
150Roberto Ferrari
Lampre
Lampre+3h 46' 26''
151Giairo Ermeti
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+3h 46' 45''
152Ioannis Tamouridis
Euskaltel
Euskaltel+3h 47' 23''
153Jesse Sergent
Leopard
Leopard+3h 47' 31''
154Svein Tuft
GreenEdge
GreenEdge+3h 50' 01''
155Maurits Lammertink
*Vancasoleil
*Vancasoleil+3h 53' 10''
156Kenny Dehaes
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+3h 57' 40''
157Bert De Backer
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 59' 30''
158Willem Wauters
*Vancasoleil
*Vancasoleil+4h 03' 29''
159Iljo Keisse
Quick-Step
Quick-Step+4h 04' 57''
160Jens Mouris
GreenEdge
GreenEdge+4h 06' 33''
161Pim Ligthart
*Vancasoleil
*Vancasoleil+4h 06' 50''
162Wilson Marentes
Colombia
Colombia+4h 10' 25''
163Laurent Pichon
FDJ
FDJ+4h 13' 50''
164Edwin Avila
Colombia
Colombia+4h 17' 09''
165Rafael Andriato
ISD - Neri
ISD - Neri+4h 23' 10''
166Miguel Minguez
Euskaltel
Euskaltel+4h 24' 54''
167Adam Blythe
*BMC racing Team
*BMC racing Team+4h 28' 23''
168Davide Appollonio
AG2R
AG2R+4h 28' 36''
0Mauro Santambrogio
ISD - Neri
ISD - Neri+10' 32''