Giro d'Italia

Clasamente complete

 RidersechipeTime
1Alberto Contador
Saxo Bank
Saxo Bank88h 22' 25''
2Fabio Aru
Astana
Astana+1' 53''
3Mikel Landa
Astana
Astana+3' 05''
4Andrey Amador
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+8' 10''
5Ryder Hesjedal
*Slipstream
*Slipstream+9' 52''
6Leopold König
*Team Sky
*Team Sky+10' 41''
7Steven Kruijswijk
Rabobank
Rabobank+10' 53''
8Damiano Caruso
*BMC racing Team
*BMC racing Team+12' 08''
9Alexandre Geniez
FDJ
FDJ+15' 51''
10Yuri Trofimov
*Katusha
*Katusha+16' 14''
11Maxime Monfort
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+17' 51''
12Jurgen Van den Broeck
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+25' 12''
13Tanel Kangert
Astana
Astana+28' 05''
14Rigoberto Urán
Quick-Step
Quick-Step+28' 26''
15Amaël Moinard
*BMC racing Team
*BMC racing Team+30' 35''
16Darwin Atapuma
*BMC racing Team
*BMC racing Team+40' 36''
17Mikel Nieve
*Team Sky
*Team Sky+48' 24''
18Giovanni Visconti
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+50' 32''
19Paolo Tiralongo
Astana
Astana+1h 03' 38''
20Carlos Betancour
AG2R
AG2R+1h 17' 27''
21Andre Cardoso
*Slipstream
*Slipstream+1h 19' 27''
22Stefano Pirazzi
Colnago - CSF
Colnago - CSF+1h 21' 38''
23Diego Rosa
Astana
Astana+1h 24' 57''
24Franco Pellizotti
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+1h 30' 49''
25Dario Cataldo
Astana
Astana+1h 35' 24''
26Kanstantsin Sivtsov
*Team Sky
*Team Sky+1h 45' 52''
27Jon Izagirre
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+1h 46' 30''
28Roman Kreuziger
Saxo Bank
Saxo Bank+1h 47' 03''
29Beñat Intxausti
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+1h 49' 22''
30Yonathan Monsalve
Neri Sottoli
Neri Sottoli+1h 50' 19''
31Davide Formolo
*Slipstream
*Slipstream+1h 53' 39''
32Fabio Felline
Leopard
Leopard+1h 55' 57''
33Michael Rogers
Saxo Bank
Saxo Bank+2h 11' 06''
34David De la Cruz
Quick-Step
Quick-Step+2h 15' 27''
35Luis León Sánchez
Astana
Astana+2h 17' 30''
36Sylvain Chavanel
IAM Cycling
IAM Cycling+2h 22' 52''
37Pavel Kochetkov
*Katusha
*Katusha+2h 23' 10''
38Igor Antón
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+2h 27' 19''
39Philippe Gilbert
*BMC racing Team
*BMC racing Team+2h 30' 21''
40Przemyslaw Niemiec
Lampre
Lampre+2h 39' 20''
41Sebastián Henao
*Team Sky
*Team Sky+2h 39' 28''
42Hubert Dupont
AG2R
AG2R+2h 44' 08''
43Francis Mourey
FDJ
FDJ+2h 44' 29''
44Ilnur Zakarin
*Katusha
*Katusha+2h 45' 10''
45Sylwester Szmyd
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+2h 45' 21''
46Kenny Elissonde
FDJ
FDJ+2h 46' 57''
47Maxime Bouet
Quick-Step
Quick-Step+2h 48' 49''
48Branislau Samoilau
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+2h 49' 01''
49Alessandro Bisolti
Nippo
Nippo+2h 51' 45''
50Simone Stortoni
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+2h 51' 48''
51Ivan Basso
Saxo Bank
Saxo Bank+2h 52' 16''
52Silvan Dillier
*BMC racing Team
*BMC racing Team+2h 53' 04''
53Jan Polanc
Lampre
Lampre+2h 55' 08''
54Matteo Montaguti
AG2R
AG2R+3h 01' 35''
55Jhoan Chávez
GreenEdge
GreenEdge+3h 01' 37''
56Martijn Keizer
Rabobank
Rabobank+3h 02' 04''
57Mauro Finetto
Neri Sottoli
Neri Sottoli+3h 05' 25''
58Francesco Gavazzi
Neri Sottoli
Neri Sottoli+3h 06' 40''
59Andrey Zeits
Astana
Astana+3h 09' 32''
60Francesco Bongiorno
Colnago - CSF
Colnago - CSF+3h 12' 36''
61Grega BOLE
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+3h 15' 43''
62Ruben Fernandez
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+3h 18' 16''
63Simon Clarke
GreenEdge
GreenEdge+3h 20' 33''
64Diego Ulissi
Lampre
Lampre+3h 20' 48''
65Sander Armee
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+3h 21' 35''
66Brent BOOKWALTER
*BMC racing Team
*BMC racing Team+3h 21' 47''
67Nathan Brown
*Slipstream
*Slipstream+3h 23' 43''
68Salvatore Puccio
*Team Sky
*Team Sky+3h 30' 11''
69Clément Chevrier
IAM Cycling
IAM Cycling+3h 31' 24''
70Markus Burghardt
*BMC racing Team
*BMC racing Team+3h 33' 49''
71Gianfranco Zilioli
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+3h 34' 29''
72Sergey Lagutin
*Katusha
*Katusha+3h 36' 11''
73Rinaldo Nocentini
AG2R
AG2R+3h 36' 24''
74Jesús Herrada
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+3h 40' 04''
75Axel Domont
AG2R
AG2R+3h 40' 42''
76Tom-Jelte Slagter
*Slipstream
*Slipstream+3h 43' 59''
77Adam Hansen
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+3h 49' 51''
78Davide Villella
*Slipstream
*Slipstream+3h 57' 09''
79Maciej Paterski
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+3h 58' 14''
80Manuele Mori
Lampre
Lampre+3h 59' 30''
81Marek Rutkiewicz
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+4h 00' 37''
82Edoardo Zardini
Colnago - CSF
Colnago - CSF+4h 00' 50''
83Tobias Ludvigsson
Skil-Shimano
Skil-Shimano+4h 02' 19''
84Vasil Kiryienka
*Team Sky
*Team Sky+4h 03' 27''
85Davide Malacarne
Astana
Astana+4h 04' 18''
86Nick van der Lijke
Rabobank
Rabobank+4h 06' 57''
87Anthony Roux
FDJ
FDJ+4h 14' 22''
88Luca Chirico
Colnago - CSF
Colnago - CSF+4h 16' 30''
89Simon Geschke
Skil-Shimano
Skil-Shimano+4h 16' 52''
90Lars Bak
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+4h 20' 23''
91Tsgabu Gebremaryam Grmay
Lampre
Lampre+4h 20' 33''
92Pieter Weening
GreenEdge
GreenEdge+4h 20' 38''
93Dayer Quintana
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+4h 21' 18''
94Patrick Gretsch
AG2R
AG2R+4h 25' 13''
95Bert-Jan Lindeman
Rabobank
Rabobank+4h 26' 02''
96Manuele Boaro
Saxo Bank
Saxo Bank+4h 26' 32''
97Sérgio Paulinho
Saxo Bank
Saxo Bank+4h 32' 23''
98Marco Frapporti
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+4h 33' 17''
99Chad Haga
Skil-Shimano
Skil-Shimano+4h 34' 18''
100Sonny Colbrelli
Colnago - CSF
Colnago - CSF+4h 34' 27''
101Giacomo Berlato
Nippo
Nippo+4h 35' 09''
102Maxim Belkov
*Katusha
*Katusha+4h 35' 43''
103Kévin Reza
FDJ
FDJ+4h 37' 05''
104Elia Favilli
Neri Sottoli
Neri Sottoli+4h 40' 04''
105Julien Bérard
AG2R
AG2R+4h 42' 01''
106Matteo Busato
Neri Sottoli
Neri Sottoli+4h 42' 22''
107Heinrich Haussler
IAM Cycling
IAM Cycling+4h 43' 01''
108Pierpaolo De Negri
Nippo
Nippo+4h 46' 51''
109Luke Durbridge
GreenEdge
GreenEdge+4h 50' 24''
110Fabio Sabatini
Quick-Step
Quick-Step+4h 52' 39''
111Luca Paolini
*Katusha
*Katusha+4h 54' 31''
112Matteo Tosatto
Saxo Bank
Saxo Bank+4h 54' 45''
113Hugo Houle
AG2R
AG2R+4h 54' 57''
114Sergey Chernetski
*Katusha
*Katusha+5h 00' 19''
115Ivan Rovnyi
Saxo Bank
Saxo Bank+5h 00' 44''
116Petr Vakoc
Quick-Step
Quick-Step+5h 01' 14''
117Fumiyuki Beppu
Leopard
Leopard+5h 02' 43''
118Lukasz Owsian
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+5h 04' 07''
119Maarten Tjallingii
Rabobank
Rabobank+5h 07' 22''
120Javier Acevedo
*Slipstream
*Slipstream+5h 09' 07''
121Cédric Pineau
FDJ
FDJ+5h 10' 03''
122Sam Bewley
GreenEdge
GreenEdge+5h 10' 21''
123Davide Appollonio
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+5h 11' 20''
124Arnaud Courteille
FDJ
FDJ+5h 12' 26''
125Elia Viviani
*Team Sky
*Team Sky+5h 14' 35''
126Sacha Modolo
Lampre
Lampre+5h 16' 43''
127Maximiliano Richeze
Lampre
Lampre+5h 16' 51''
128Brett Lancaster
GreenEdge
GreenEdge+5h 18' 55''
129Nikolay Mihaylov
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+5h 20' 57''
130Murilo Fischer
FDJ
FDJ+5h 23' 37''
131Alan Marangoni
*Slipstream
*Slipstream+5h 24' 22''
132Alexander Porsev
*Katusha
*Katusha+5h 26' 12''
133Roberto Ferrari
Lampre
Lampre+5h 26' 53''
134Caleb Fairly
Skil-Shimano
Skil-Shimano+5h 27' 03''
135Christopher Juul-Jensen
Saxo Bank
Saxo Bank+5h 30' 09''
136Moreno Hofland
Rabobank
Rabobank+5h 32' 46''
137Giacomo Nizzolo
Leopard
Leopard+5h 33' 26''
138Luka Mezgec
Skil-Shimano
Skil-Shimano+5h 34' 36''
139Serghei Tvetcov
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+5h 35' 03''
140Bartlomiej Matysiak
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+5h 37' 55''
141Eugenio Alafaci
Leopard
Leopard+5h 38' 12''
142Rick Zabel
*BMC racing Team
*BMC racing Team+5h 42' 25''
143Bernhard Eisel
*Team Sky
*Team Sky+5h 42' 37''
144Rick Flens
Rabobank
Rabobank+5h 45' 15''
145Iljo Keisse
Quick-Step
Quick-Step+5h 46' 04''
146Boy van Poppel
Leopard
Leopard+5h 48' 23''
147Jussi Veikkanen
FDJ
FDJ+5h 48' 41''
148Niklas Arndt
Skil-Shimano
Skil-Shimano+5h 53' 20''
149Fábio Silvestre
Leopard
Leopard+5h 54' 39''
150Eduard-Michael Grosu
Nippo
Nippo+5h 54' 43''
151Calvin Watson
Leopard
Leopard+5h 56' 12''
152Riccardo Stacchiotti
Nippo
Nippo+5h 59' 25''
153Tom Stamsnijder
Skil-Shimano
Skil-Shimano+6h 00' 08''
154Alessandro Malaguti
Nippo
Nippo+6h 03' 41''
155Marco Bandiera
*Diquigiovanni - Androni
*Diquigiovanni - Androni+6h 06' 50''
156Cheng Ji
Skil-Shimano
Skil-Shimano+6h 09' 33''
157Eugert Zhupa
Neri Sottoli
Neri Sottoli+6h 10' 11''
158Bert De Backer
Skil-Shimano
Skil-Shimano+6h 10' 15''
159Nicola Boem
Colnago - CSF
Colnago - CSF+6h 10' 26''
160Michael Hepburn
GreenEdge
GreenEdge+6h 13' 16''
161Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
IAM Cycling+6h 22' 00''
162Roger Kluge
IAM Cycling
IAM Cycling+6h 33' 40''
163Marco Coledan
Leopard
Leopard+6h 40' 13''