RidersechipeTime
1Tom Dumoulin
Skil-Shimano
Skil-Shimano90h 34' 54''
2Nairo Quintana
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+31''
3Vincenzo Nibali
Bahrain
Bahrain+40''
4Thibaut Pinot
FDJ
FDJ+1' 17''
5Ilnur Zakarin
*Katusha
*Katusha+1' 56''
6Domenico Pozzovivo
AG2R
AG2R+3' 11''
7Bauke Mollema
Leopard
Leopard+3' 41''
8Bob Jungels
Quick-Step
Quick-Step+7' 04''
9Adam Yates
GreenEdge
GreenEdge+8' 10''
10Davide Formolo
*Slipstream
*Slipstream+15' 17''
11Jan Polanc
Lampre
Lampre+18' 06''
12Jan Hirt
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+20' 49''
13Maxime Monfort
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+21' 59''
14Dario Cataldo
Astana
Astana+24' 40''
15Sébastien Reichenbach
FDJ
FDJ+28' 11''
16Patrick Konrad
NetApp
NetApp+35' 50''
17Mikel Landa
*Team Sky
*Team Sky+37' 09''
18Andrey Amador
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+37' 49''
19Hubert Dupont
AG2R
AG2R+38' 45''
20Tejay Van Garderen
*BMC racing Team
*BMC racing Team+57' 13''
21Franco Pellizotti
Bahrain
Bahrain+59' 43''
22Pierre Rolland
*Slipstream
*Slipstream+1h 12' 55''
23Stef Clement
Rabobank
Rabobank+1h 14' 00''
24Laurens De Plus
Quick-Step
Quick-Step+1h 20' 00''
25Winner Anacona
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+1h 26' 41''
26Simone Petilli
Lampre
Lampre+1h 29' 34''
27Rui Costa
Lampre
Lampre+1h 33' 17''
28Gorka Izagirre
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+1h 34' 21''
29Ben Gastauer
AG2R
AG2R+1h 35' 49''
30Rubén Plaza
GreenEdge
GreenEdge+1h 36' 26''
31Robert Kiserlovski
*Katusha
*Katusha+1h 36' 28''
32Jesper Hansen
Astana
Astana+1h 36' 32''
33Sebastián Henao
*Team Sky
*Team Sky+1h 44' 04''
34Laurens ten Dam
Skil-Shimano
Skil-Shimano+1h 47' 24''
35Kanstantsin Sivtsov
Bahrain
Bahrain+1h 52' 02''
36Jacques Janse Van Rensburg
Team MTN
Team MTN+1h 58' 49''
37Philip Deignan
*Team Sky
*Team Sky+2h 00' 45''
38Michael Woods
*Slipstream
*Slipstream+2h 02' 20''
39François Bidard
AG2R
AG2R+2h 09' 03''
40Alexander Folitorov
RusVelo
RusVelo+2h 09' 30''
41Gregor Mühlberger
NetApp
NetApp+2h 12' 34''
42Julien Bernard
Leopard
Leopard+2h 14' 18''
43Luis León Sánchez
Astana
Astana+2h 16' 12''
44Rudy Molard
FDJ
FDJ+2h 17' 12''
45Michal Schlegel
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+2h 18' 19''
46Peter Stetina
Leopard
Leopard+2h 19' 20''
47Tomasz Marczynski
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+2h 20' 09''
48José Mendes
NetApp
NetApp+2h 23' 54''
49Jesús Hernández
Leopard
Leopard+2h 24' 32''
50José Joaquín Rojas
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+2h 25' 08''
51Matteo Montaguti
AG2R
AG2R+2h 25' 28''
52Cristián Rodríguez
Neri Sottoli
Neri Sottoli+2h 27' 56''
53Steve Morabito
FDJ
FDJ+2h 28' 42''
54Simon Geschke
Skil-Shimano
Skil-Shimano+2h 30' 05''
55Diego Rosa
*Team Sky
*Team Sky+2h 33' 01''
56Víctor De la Parte
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+2h 33' 47''
57Carlos Verona
GreenEdge
GreenEdge+2h 34' 13''
58Eros Capecchi
Quick-Step
Quick-Step+2h 35' 30''
59Natnael Berhane
Team MTN
Team MTN+2h 36' 41''
60José Gonçalves
*Katusha
*Katusha+2h 38' 06''
61José Herrada
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+2h 41' 01''
62Igor Antón
Team MTN
Team MTN+2h 50' 11''
63Andrey Zeits
Astana
Astana+2h 56' 15''
64Enrico Battaglin
Rabobank
Rabobank+2h 56' 17''
65Omar Fraile
Team MTN
Team MTN+3h 00' 21''
66Peio Bilbao
Astana
Astana+3h 01' 22''
67Silvan Dillier
*BMC racing Team
*BMC racing Team+3h 02' 38''
68Valerio Conti
Lampre
Lampre+3h 05' 10''
69Joe Dombrowski
*Slipstream
*Slipstream+3h 07' 39''
70Joey Rosskopf
*BMC racing Team
*BMC racing Team+3h 07' 54''
71Georg Preidler
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 09' 18''
72Davide Villella
*Slipstream
*Slipstream+3h 10' 39''
73Jérémy Roy
FDJ
FDJ+3h 12' 11''
74Manuele Boaro
Bahrain
Bahrain+3h 13' 22''
75Dylan Teuns
*BMC racing Team
*BMC racing Team+3h 15' 44''
76Enrico Gasparotto
Bahrain
Bahrain+3h 16' 27''
77Tom-Jelte Slagter
*Slipstream
*Slipstream+3h 17' 51''
78Felix Großschartner
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+3h 19' 04''
79Manuel Senni
*BMC racing Team
*BMC racing Team+3h 23' 35''
80Edward Ravasi
Lampre
Lampre+3h 26' 47''
81Clément Chevrier
AG2R
AG2R+3h 27' 08''
82Chad Haga
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 28' 41''
83Paolo Tiralongo
Astana
Astana+3h 28' 53''
84Matteo Busato
Neri Sottoli
Neri Sottoli+3h 28' 55''
85Tobias Ludvigsson
FDJ
FDJ+3h 30' 09''
86Salvatore Puccio
*Team Sky
*Team Sky+3h 30' 11''
87Matvei Mamykin
*Katusha
*Katusha+3h 33' 28''
88Lukasz Owsian
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+3h 37' 32''
89Dries Devenyns
Quick-Step
Quick-Step+3h 37' 43''
90Quentin Jauregui
AG2R
AG2R+3h 41' 19''
91Jurgen Van den Broeck
Rabobank
Rabobank+3h 44' 13''
92Hugh Carthy
*Slipstream
*Slipstream+3h 46' 09''
93Adam Hansen
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+3h 46' 52''
94Francisco Ventoso
*BMC racing Team
*BMC racing Team+3h 46' 55''
95Giulio Ciccone
Colnago - CSF
Colnago - CSF+3h 49' 24''
96Sergey Firsanov
RusVelo
RusVelo+3h 52' 44''
97Matthieu Ladagnous
FDJ
FDJ+3h 54' 19''
98Jasper Stuyven
Leopard
Leopard+3h 54' 52''
99Julen Amezqueta
Neri Sottoli
Neri Sottoli+3h 56' 48''
100Luka Pibernik
Bahrain
Bahrain+3h 58' 19''
101Kristian Sbaragli
Team MTN
Team MTN+4h 02' 55''
102Vasil Kiryienka
*Team Sky
*Team Sky+4h 05' 01''
103Benoît Vaugrenard
FDJ
FDJ+4h 10' 25''
104Filippo Pozzato
Neri Sottoli
Neri Sottoli+4h 10' 33''
105Pieter Serry
Quick-Step
Quick-Step+4h 11' 00''
106Jan Tratnik
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+4h 11' 13''
107Luka Mezgec
GreenEdge
GreenEdge+4h 11' 59''
108Rory Sutherland
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+4h 12' 42''
109Christopher Juul-Jensen
GreenEdge
GreenEdge+4h 13' 51''
110Valerio Agnoli
Bahrain
Bahrain+4h 13' 59''
111Daniel Teklehaimanot
Team MTN
Team MTN+4h 14' 04''
112Branislau Samoilau
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+4h 15' 18''
113Marco Marcato
Lampre
Lampre+4h 15' 19''
114Lukas Pöstlberger
NetApp
NetApp+4h 17' 05''
115Cesare Benedetti
NetApp
NetApp+4h 17' 22''
116Martijn Keizer
Rabobank
Rabobank+4h 18' 36''
117Joe Van Emden
Rabobank
Rabobank+4h 18' 47''
118Lars Bak
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+4h 20' 06''
119Ivan Rovnyi
RusVelo
RusVelo+4h 20' 36''
120Sindre Lunke
Skil-Shimano
Skil-Shimano+4h 22' 58''
121Alexey Tsatevich
RusVelo
RusVelo+4h 23' 31''
122Michael Hepburn
GreenEdge
GreenEdge+4h 23' 34''
123Evgeniy Shalunov
RusVelo
RusVelo+4h 23' 42''
124Enrico Barbin
Colnago - CSF
Colnago - CSF+4h 25' 05''
125Maxim Belkov
*Katusha
*Katusha+4h 26' 36''
126Simone Ponzi
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+4h 26' 46''
127Jan Bárta
NetApp
NetApp+4h 27' 24''
128Kristjan KOREN
*Slipstream
*Slipstream+4h 29' 57''
129Fernando Gaviria
Quick-Step
Quick-Step+4h 30' 27''
130Twan Castelijns
Rabobank
Rabobank+4h 30' 36''
131Julien Bérard
AG2R
AG2R+4h 31' 11''
132Vyacheslav Kuznetsov
*Katusha
*Katusha+4h 31' 58''
133Manuel Quinziato
*BMC racing Team
*BMC racing Team+4h 32' 10''
134Pavel Brutt
RusVelo
RusVelo+4h 33' 02''
135Matej Mohoric
Lampre
Lampre+4h 34' 06''
136Alex Howes
*Slipstream
*Slipstream+4h 36' 21''
137Maciej Paterski
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+4h 36' 56''
138Mads Pedersen
Leopard
Leopard+4h 37' 52''
139Moreno Hofland
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+4h 39' 29''
140Eugert Zhupa
Neri Sottoli
Neri Sottoli+4h 40' 05''
141Michal Golas
*Team Sky
*Team Sky+4h 40' 34''
142Svein Tuft
GreenEdge
GreenEdge+4h 44' 25''
143Mirco Maestri
Colnago - CSF
Colnago - CSF+4h 44' 35''
144Iljo Keisse
Quick-Step
Quick-Step+4h 51' 25''
145Dmitriy Kozontchuk
RusVelo
RusVelo+4h 57' 48''
146Eugenio Alafaci
Leopard
Leopard+4h 58' 43''
147Alberto Losada
*Katusha
*Katusha+5h 02' 25''
148Maximiliano Richeze
Quick-Step
Quick-Step+5h 03' 27''
149Johann Van Zyl
Team MTN
Team MTN+5h 04' 06''
150Roberto Ferrari
Lampre
Lampre+5h 04' 10''
151Lorenzo Rota
Colnago - CSF
Colnago - CSF+5h 04' 57''
152Nicola Boem
Colnago - CSF
Colnago - CSF+5h 05' 32''
153Davide Martinelli
Quick-Step
Quick-Step+5h 06' 02''
154Tom Stamsnijder
Skil-Shimano
Skil-Shimano+5h 06' 10''
155Ilia Koshevoy
Neri Sottoli
Neri Sottoli+5h 11' 02''
156Simone Andreetta
Colnago - CSF
Colnago - CSF+5h 14' 16''
157Sergey Lagutin
RusVelo
RusVelo+5h 14' 55''
158Sam Bennett
NetApp
NetApp+5h 18' 56''
159Marcin Bialoblocki
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - Polsat+5h 26' 00''
160Zhandos Bizhigitov
Astana
Astana+5h 26' 28''
161Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli
Neri Sottoli+5h 48' 40''