Ultima clasică monument a sezonului, "Clasica frunzelor moarte", nu îl va avea printre protagoniști pe unul dintre favoriți. Alaphilippe, care a câștigat în acest sezon Milano-San Remo, Strade Bianche, Fleche Wallonne și două etape în Turul Franței, a simțit că nu e suficient de competitiv încât să participe în Il Lombardia.
Rutierul francez nu va mai lua startul nici în Milano-Torino, cursa pregătitoare pentru ultima "clasică monument" a sezonului.
"Sunt foarte trist să anunț că nu voi mai concura în acest an, care a fost unul incredibil pentru mine. Am vrut să fiu alături de băieți, dar am înțeles încă de la Mondiale că forma mea nu este cea mai bună. 2019 este un an pe care nu îl voi uita, vreau să mulțumesc echipei, colegilor, celor din staff, familiei și tuturor celor care m-au ajutat anul acesta", a spus Alaphilippe într-un comunicat.
Ciclism
Wout van Aert "sare" peste Strade Bianche pentru a câştiga un "monument"
12/01/2022 LA 09:29

Șansa lui Gilbert în Il Lombardia

În absența sa, Deceuninck-QuickStep va miza în Il Lombardia pe Philippe Gilbert, de două ori câștigător al cursei. El va fi ajutat de Bob Jungels și Enric Mas, fostul loc secund din Vuelta 2018 fiind la ultima cursă pentru echipa belgiană, înainte de transferul la Movistar.
Gilbert a fost într-o formă excelentă la Campionatele Mondiale, unde viza o medalie, dar o căzătură l-a împiedicat să termine cursa. Accidentarea nu a fost una gravă însă, iar acum rutierul belgian a gata să termine sezonul en fanfare.
5 victorii în Il Lombardia are Fausto Coppi, fiind cel mai titrat ciclist din istoria de 112 ani a cursei.