Această ediție a Giro d’Italia nu ar fi putut fi mai strânsă. După o etapă ușor haotică, Tom Dumoulin a fost nevoit să cedeze tricoul roz după ce a pierdut mai bine de un minut în fața altor favoriți precum Quintana, Vincenzo Nibali sau Thibaut Pinot. Columbianul este cel care se află în fruntea clasamentului general înaintea ultimelor două zile de cursă, iar primii patru cicliști se află într-un interval mai mic de 1 minut. Aflat pe locul 6, Domenico Pozzovivo este la doar 1 minut și 30 de secunde în urmă.
Spectacolul este garantat în ultimele două etape, iar consensul este că rutieri precum Quintana sau Nibali vor trebui să mai câștige timp sâmbătă pentru a avea o șansă la victoria finală. Dumoulin este așteptat să fie semnificativ mai rapid decât ei în contratimpul de duminică.
Olandezul a rămas în urma unui grup puternic pe ultima cățărare a zilei, pedalând în ritmul său și încercând să-și limiteze pierderile. În prima parte a cursei, o ruptură în pluton l-a făcut pe Dumoulin să aibă de recuperat peste un minut față de Quintana și Nibali, iar în ciuda faptului că a reușit, resursele sale de energie cu siguranță au fost reduse.
Ciclism
Egan Bernal a fost operat cu succes după accident, dar are șanse mici să mai concureze în acest an
IERI LA 12:33
În frunte s-a format o evadare masivă, iar la capătul etapei, Landa a putut în sfârșit să-și sărbătorească un succes după ce a fost învins la sprint în două din precedentele trei zile. Spaniolul de la Team Sky s-a dovedit a fi cel mai puternic pe cățărarea finală de categoria 1, trecând linia de sosire cu un avans liniștitor de peste un minut în fața lui Rui Costa și Pierre Rolland.
Atenția a fost însă apoi îndreptată la minute bune în spatele câștigătorului. Pinot a fost primul care a atacat, desprinzându-se de grupul favoriților. Ilnur Zakarin și Pozzovivo l-au urmat, iar în final cei trei au câștigat câteva secunde față de Quintana și Nibali, în spatele cărora se află în clasamentul general.
Ajutat de o cățărare eroică a coechipierului Franco Pellizotti, Nibali a impus ritmul, cu Quintana aflat în roata sa în timp ce Dumoulin pierdea treptat timp. Clasamentul general s-a strâns după etapa a 19-a, iar cicliștii mai au o singură șansă de a câștiga timp pe șosea înainte ca ultima zi a turului să programeze contratimpul decisiv.
Dumoulin va avea în față o nouă zi în care va dori să-și limiteze pierderile cât se poate sâmbătă. Traseul de 190 de kilometri conține două cățărări de categoria 1, dar și una de categoria a 4-a în prima parte a etapei. Finalul este unul valonat, dar care se încheie în ușoară coborâre înainte de o extrem de scurtă urcare spre linia de sosire.
Cățărarea decisivă se va încheia cu 15 kilometri înainte de final, moment în care Quintana, Nibali, Pinot, Zakarin sau Pozzovivo își vor dori să nu-l aibă pe Dumoulin alături.
Top 10 etapă: 1. Mikel Landa (Spa) 4:53:00; 2. Rui Costa (Por) UAE 0:01:49; 3. Pierre Rolland (Fra) 0:01:54; 4. Pello Bilbao (Spa) 0:02:12; 5. Sebastian Henao (Col) 0:03:06; 6. Evgeny Shalunov (Rus) 0:03:51; 7. Luis León Sanchez (Spa) 0:03:51; 8. Matteo Busato (Ita) 0:05:05; 9. Lorenzo Rota (Ita) 0:05:05; 10. Ilia Koshevoy (Blr) 0:06:44.
Top 10 general: 1. Nairo Quintana (Col) 85:02:40; 2. Tom Dumoulin (Ned) 0:00:38; 3. Vincenzo Nibali (Ita) 0:00:43; 4. Thibaut Pinot (Fra) 0:00:53; 5. Ilnur Zakarin (Rus) 0:01:21; 6. Domenico Pozzovivo (Ita) 0:01:30; 7. Bauke Mollema (Ned) 0:02:48; 8. Adam Yates (GBr) 0:06:35; 9. Bob Jungels (Lux) 0:07:03; 10. Steven Kruijswijk (Ned) 0:07:37.