RidersechipeTime
1Florian Vachon
Bretagne
Bretagne4h 41' 59''
2Nacer Bouhanni
FDJ
FDJ+3''
3John Degenkolb
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3''
4Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+3''
5Paul Voss
Endura Racing
Endura Racing+3''
6Samuel Dumoulin
Cofidis
Cofidis+3''
7Björn Leukemans
*Vancasoleil
*Vancasoleil+3''
8Leonardo Duque
Cofidis
Cofidis+3''
9Yannick Martinez
VC La Pomme
VC La Pomme+3''
10Ben Hermans
Leopard
Leopard+3''
11Michael Mørkøv
Saxo Bank
Saxo Bank+3''
13Loïc Desriac
Roubaix
Roubaix+3''
14Armindo Fonseca
Bretagne
Bretagne+3''
15Alexis Vuillermoz
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+3''
16Alexandre Pichot
Bbox - Bouygues
Bbox - Bouygues+3''
17Bartosz Huzarski
NetApp
NetApp+3''
18Oliver Zaugg
Leopard
Leopard+3''
19Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+3''
20Gatis Smukulis
*Katusha
*Katusha+3''
21Geoffroy Lequatre
Bretagne
Bretagne+3''
22Juan Antonio Flecha
*Team Sky
*Team Sky+3''
23Mickaël Chérel
AG2R
AG2R+3''
24Warren Barguil
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3''
25Rudy Molard
Cofidis
Cofidis+3''
26Sébastien Duret
Bretagne
Bretagne+3''
27Damien Monier
Cofidis
Cofidis+3''
28Karsten Kroon
Saxo Bank
Saxo Bank+3''
29Arnaud Gérard
FDJ
FDJ+3''
30Leopold König
NetApp
NetApp+15''
31David Le Lay
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+38''
32Preben Van Hecke
Vlaanderen
Vlaanderen+38''
33Jakob Diemer Fuglsang
Leopard
Leopard+52''
34Alessandro Bazzana
Type 1 1
Type 1 1+54''
35Lloyd Mondory
AG2R
AG2R+54''
36Gaël Malacarne
Bretagne
Bretagne+54''
37Romain Matheou
Véranda Rideau
Véranda Rideau+54''
38Julien Duval
Véranda Rideau
Véranda Rideau+54''
39Tim Declercq
Vlaanderen
Vlaanderen+54''
40Benoît Vaugrenard
FDJ
FDJ+54''
41Renaud Dion
Bretagne
Bretagne+54''
42Davy Commeyne
Landboukrediet Colnago
Landboukrediet Colnago+54''
43Alexander Kristoff
*Katusha
*Katusha+54''
44Pieter Serry
Vlaanderen
Vlaanderen+54''
45Russell Downing
Endura Racing
Endura Racing+54''
46Cesare Benedetti
NetApp
NetApp+54''
47Alex Meenhorst
Differdange
Differdange+54''
48Giacomo Nizzolo
Leopard
Leopard+54''
49Bert De Backer
Skil-Shimano
Skil-Shimano+54''
50Fabien Bacquet
Auber 93
Auber 93+54''
51Benoît Jarrier
Véranda Rideau
Véranda Rideau+54''
52Sébastien Bergeret
FDJ
FDJ+54''
53Jonathan McEvoy
Endura Racing
Endura Racing+54''
54Morgan Kneisky
Roubaix
Roubaix+54''
55Gilles Devillers
Landboukrediet Colnago
Landboukrediet Colnago+54''
56Aliaksandr Kuchynski
*Katusha
*Katusha+54''
57Laszlo Bodrogi
Type 1 1
Type 1 1+54''
58Jaroslaw Marycz
Saxo Bank
Saxo Bank+54''
59Sébastien Turgot
Bbox - Bouygues
Bbox - Bouygues+1' 00''
60Joeri Bueken
Landboukrediet Colnago
Landboukrediet Colnago+1' 00''
61Saïd Haddou
Bbox - Bouygues
Bbox - Bouygues+1' 00''
62Eliot Lietaer
Vlaanderen
Vlaanderen+1' 00''
63Thierry Hupond
Skil-Shimano
Skil-Shimano+1' 00''
64Fumiyuki Beppu
GreenEdge
GreenEdge+1' 00''
65Jean-Luc Delpech
Bretagne
Bretagne+1' 00''
66Mirko Selvaggi
*Vancasoleil
*Vancasoleil+1' 00''
67Maxime Vantomme
*Katusha
*Katusha+1' 00''
68Benjamin Giraud
VC La Pomme
VC La Pomme+1' 00''
69Tom Thill
Differdange
Differdange+1' 00''
70Julien Fouchard
Cofidis
Cofidis+1' 00''
71Florent Barle
Cofidis
Cofidis+1' 00''
72Anthony Colin
Roubaix
Roubaix+1' 00''
73Sander Armee
Vlaanderen
Vlaanderen+1' 00''
74Johan Coenen
Differdange
Differdange+1' 00''
75Christian Knees
*Team Sky
*Team Sky+1' 00''
76Marcello Pavarin
*Vancasoleil
*Vancasoleil+1' 00''
77Jonas Jørgensen
Saxo Bank
Saxo Bank+1' 00''
78Tristan Valentin
Cofidis
Cofidis+1' 00''
79Jens Keukeleire
GreenEdge
GreenEdge+1' 00''
80Sébastien Hinault
AG2R
AG2R+1' 00''
81Julian Dean
GreenEdge
GreenEdge+1' 00''
82Sebastián Haedo
Saxo Bank
Saxo Bank+1' 00''
83Grégory Rast
Leopard
Leopard+1' 00''
84Rudy Kowalski
Roubaix
Roubaix+1' 00''
85Mickaël Buffaz
Cofidis
Cofidis+1' 00''
86David Tanner
Saxo Bank
Saxo Bank+1' 00''
87Johan Mombaerts
Auber 93
Auber 93+1' 00''
88Thomas Damuseau
Skil-Shimano
Skil-Shimano+1' 00''
89Steven Tronet
Auber 93
Auber 93+1' 00''
90Julien Guay
Roubaix
Roubaix+1' 00''
91Björn Thurau
Bbox - Bouygues
Bbox - Bouygues+1' 00''
92Bert De Waele
Landboukrediet Colnago
Landboukrediet Colnago+1' 00''
93Dimitri Le Boulch
Auber 93
Auber 93+1' 00''
94Anders Lund
Saxo Bank
Saxo Bank+1' 00''
95Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+1' 00''
96Maxime Mederel
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+1' 00''
97Reto Hollenstein
NetApp
NetApp+1' 00''
98Andreas Dietziker
NetApp
NetApp+1' 00''
99Gregor Gazvoda
AG2R
AG2R+1' 00''
100Gaylord Cumont
Véranda Rideau
Véranda Rideau+1' 00''
101Angelo Tulik
Bbox - Bouygues
Bbox - Bouygues+1' 00''
102Tony Hurel
Bbox - Bouygues
Bbox - Bouygues+1' 00''
103Sébastien Minard
AG2R
AG2R+1' 00''
104Frederic Amorison
Landboukrediet Colnago
Landboukrediet Colnago+1' 00''
105Vegard Laengen
Type 1 1
Type 1 1+1' 00''
106Julien Bérard
AG2R
AG2R+1' 00''
107Guillaume Malle
Véranda Rideau
Véranda Rideau+1' 00''
109Matthieu Sprick
Skil-Shimano
Skil-Shimano+1' 00''
110Matthew Busche
Leopard
Leopard+1' 00''
111Bernhard Eisel
*Team Sky
*Team Sky+1' 00''
112Thomas Vaubourzeix
VC La Pomme
VC La Pomme+1' 00''
113Arnold Jeannesson
FDJ
FDJ+1' 00''
114Geoffrey Soupe
FDJ
FDJ+1' 31''
115Julien Antomarchi
Type 1 1
Type 1 1+3' 41''
116Laurent Pichon
Bretagne
Bretagne+7' 48''
117Mathieu Drujon
Auber 93
Auber 93+10' 44''
118Bruno Saraiva
Differdange
Differdange+11' 38''
119Martijn Verschoor
Type 1 1
Type 1 1+11' 38''
120Pierrick Fédrigo
FDJ
FDJ+11' 38''
121Takashi Miyazawa
Saxo Bank
Saxo Bank+11' 38''
122Jimmy Casper
AG2R
AG2R+11' 38''
123Evaldas Šiškevicius
VC La Pomme
VC La Pomme+11' 38''
124David Lozano
Type 1 1
Type 1 1+11' 38''
125Paul Poux
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+11' 38''
126Yohan Cauquil
VC La Pomme
VC La Pomme+11' 38''
127Tom Stamsnijder
Skil-Shimano
Skil-Shimano+11' 38''
128Kévin Denis
Véranda Rideau
Véranda Rideau+11' 38''
129Nicolas Rousseau
Auber 93
Auber 93+11' 38''
130Guillaume Faucon
Auber 93
Auber 93+11' 38''
131Toms Skujins
VC La Pomme
VC La Pomme+11' 38''
132Damien Gaudin
Bbox - Bouygues
Bbox - Bouygues+11' 38''