RidersechipeTime
1John Degenkolb4h 38' 00''
2Arnaud Demare+0''
3Samuel Dumoulin+0''
4Heinrich Haussler+0''
5Davide Appollonio+0''
6Rudy Barbier
Roubaix
Roubaix+0''
7Mickaël Delage+0''
8Lloyd Mondory+0''
9Cyril Lemoine
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+0''
10Thomas Damuseau
Skil-Shimano
Skil-Shimano+0''
11Wesley Kreder+0''
12Tomasz Kiendys+0''
13Kristof Goddaert+0''
14Romain Feillu+0''
15Joshua Berry
VC La Pomme
VC La Pomme+0''
16Marco Marcato+0''
17Jean-Luc Delpech
Bretagne
Bretagne+0''
18Yannick Martinez
VC La Pomme
VC La Pomme+0''
19Antoine Demoitie
Wallonie
Wallonie+0''
20Benjamin Giraud
VC La Pomme
VC La Pomme+0''
21Alexandre Billon
Auber 93
Auber 93+0''
22Jaroslaw Marycz+0''
23Julien Simon+0''
24Michael Mørkøv+0''
25Christophe Premont+0''
26Vyacheslav Kuznetsov+0''
27Romain Lemarchand+0''
28Florian Vachon
Bretagne
Bretagne+0''
29Mathieu Drujon
Auber 93
Auber 93+0''
30Cyrille Patoux
Roubaix
Roubaix+0''
31Clément Koretzky
Bretagne
Bretagne+0''
32Thomas Sprengers+0''
33Aliaksandr Kuchynski+0''
34Gaël Malacarne
Bretagne
Bretagne+0''
35César Bihel
Differdange
Differdange+0''
36Eliot Lietaer+0''
37Vincent Jérôme+0''
38Alexandre Pichot
Bbox - Bouygues
Bbox - Bouygues+0''
39Renaud Dion
Bretagne
Bretagne+0''
40Geoffroy Lequatre
Bretagne
Bretagne+0''
41Julien Bérard
AG2R
AG2R+0''
42Janis Dakteris
Differdange
Differdange+0''
43Ioannis Tamouridis+0''
44Bert-Jan Lindeman+0''
45Miguel Minguez+0''
46Quentin Bertholet
Wallonie
Wallonie+0''
47Stéphane Rossetto
Auber 93
Auber 93+0''
48Adrián Saez
Euskaltel
Euskaltel+0''
49Marcel Aregger
IAM Cycling
IAM Cycling+0''
50Guillaume Levarlet
Cofidis
Cofidis+0''
51Jarl Salomein+0''
52Warren Barguil
Skil-Shimano
Skil-Shimano+0''
53Boris Dron
Wallonie
Wallonie+0''
54Peio Bilbao
Euskaltel
Euskaltel+0''
55William Clarke
Skil-Shimano
Skil-Shimano+0''
56Yohann Offredo
FDJ
FDJ+0''
57Maksim Razumov+0''
58Boris Zimine
Roubaix
Roubaix+0''
59Laurent Evrard
Wallonie
Wallonie+0''
60Laurent Pichon
FDJ
FDJ+0''
61Aleksejs Saramotins+0''
62Stijn Steels+0''
63Sébastien Hinault+0''
64Davide Rebellin+0''
65Jacek Morajko+0''
66Jérémy Bescond
Cofidis
Cofidis+0''
67Jimmy Engoulvent+0''
68Yoann Paillot
VC La Pomme
VC La Pomme+0''
69Frederik Veuchelen
*Vancasoleil
*Vancasoleil+0''
70Pavel Brutt
*Katusha
*Katusha+0''
71David Le Lay+0''
72Grégoire Tarride
VC La Pomme
VC La Pomme+0''
73Tom Stamsnijder
Skil-Shimano
Skil-Shimano+17''
74Julian Kern
AG2R
AG2R+17''
75Tim Declercq+17''
76Angelo Tulik+17''
77Hugo Houle
AG2R
AG2R+17''
78Morgan Kneisky+17''
79Romain Hardy
Cofidis
Cofidis+17''
80Armindo Fonseca
Bretagne
Bretagne+17''
81Tristan Valentin+17''
82Klaas Sys+17''
83Johan Coenen
Differdange
Differdange+21''
84Björn Leukemans
*Vancasoleil
*Vancasoleil+21''
85Kévin Reza+21''
86Patrick Schelling+21''
87Flavien Dassonville
Auber 93
Auber 93+21''
88Romain Bacon
Auber 93
Auber 93+21''
89Julien Stassen
Wallonie
Wallonie+21''
90Brice Feillu
Saur - Sojasun
Saur - Sojasun+21''
91Rudy Kowalski
Roubaix
Roubaix+21''
92Julien Duval+21''
93Arnaud Gérard
Bretagne
Bretagne+21''
94Sébastien Delfosse
Landboukrediet Colnago
Landboukrediet Colnago+25''
95Franck Vermeulen
Roubaix
Roubaix+25''
96Jonas Jørgensen
Saxo Bank
Saxo Bank+25''
97Thierry Hupond
Skil-Shimano
Skil-Shimano+25''
98Marko Kump
Saxo Bank
Saxo Bank+25''
99Julien Antomarchi
VC La Pomme
VC La Pomme+25''
100Sander Helven
Vlaanderen
Vlaanderen+25''
101Jonathan Dufrasne
Wallonie
Wallonie+25''
102Dominic Klemme
IAM Cycling
IAM Cycling+25''
103Pierrig Quemeneur+25''
104Rudy Molard+25''
105Christophe Laborie+25''
106Johnny Hoogerland
*Vancasoleil
*Vancasoleil+25''
107Kévin Lalouette
Roubaix
Roubaix+25''
108Karsten Kroon
Saxo Bank
Saxo Bank+25''
110Yoann Bagot+25''
111Anthony Geslin+29''
112Bryan Coquard+38''
113Bryan Naulleau+49''
114Thomas Voeckler+49''
115Matthieu Ladagnous+49''
116Michael Van Staeyen+59''
117Jonathan Hivert+1' 04''
118Steve Chainel+1' 18''
119Marco Bandiera+2' 18''
120Maxim Belkov+2' 18''
121Josef Cerný+2' 18''
122Lieuwe Westra+2' 18''
123Benoît Vaugrenard+2' 18''
124Anders Lund+3' 00''
125Robert Vrecer
Euskaltel
Euskaltel+25 (DSQ)
125Christopher Juul-Jensen+3' 00''
126Laurent Mangel
FDJ
FDJDNF
127Gediminas Bagdonas
AG2R
AG2RDNF
128Mads Christensen
Saxo Bank
Saxo BankDNF
129Yann Huguet
Skil-Shimano
Skil-ShimanoDNF
130Jon Aberasturi
Euskaltel
EuskaltelDNF
131Ricardo Mestre
Euskaltel
EuskaltelDNF
132Vladimir Isaychev
*Katusha
*KatushaDNF
133Alexander Porsev
*Katusha
*KatushaDNF
134Kevin Claeys
Landboukrediet Colnago
Landboukrediet ColnagoDNF
135Egidijus Juodvalkis
Landboukrediet Colnago
Landboukrediet ColnagoDNF
136Jonathan Breyne
Landboukrediet Colnago
Landboukrediet ColnagoDNF
137Piotr Gawronski
CCC Atlas - Polsat
CCC Atlas - PolsatDNF
138Kevin De Jonghe
Vlaanderen
VlaanderenDNF
139Tim Mertens
Vlaanderen
VlaanderenDNF
140Etienne Tortelier
Saur - Sojasun
Saur - SojasunDNF
141Philip Lavery
Cofidis
CofidisDNF
142Benoît Drujon
Auber 93
Auber 93DNF
143Steven Tronet
Auber 93
Auber 93DNF
144Théo Vimpere
Auber 93
Auber 93DNF
145José Gonçalves
VC La Pomme
VC La PommeDNF
146Justin Jules
VC La Pomme
VC La PommeDNF
147Sjef De Wilde
Differdange
DifferdangeDNF
148Gediminas Kaupas
Differdange
DifferdangeDNF
149Vytautas Kaupas
Differdange
DifferdangeDNF
150Simon Holt
Differdange
DifferdangeDNF
151Maxime Anciaux
Wallonie
WallonieDNF
152Jonathan De Witte
Wallonie
WallonieDNF