Forma bună arătată de Edi Grosu în Turul României, unde a câștigat clasamentul general, continuă și în Turul Luxemburgului. În prima etapă, Grosu a terminat pe locul 3, în etapa a 2-a a fost al 7-lea, iar în etapa a 3-a, încheiată cu puțin timp în urmă, s-a clasat pe locul 2, în urma lui John Dagenkolb.
Ca urmare a acestor performanțe, Edi Grosu este lider în clasamentul general, având 5 secunde avans față de Diego Ulissi (UAE), câștigătorul primei etape. De asemenea, Grosu a adunat puncte în fiecare etapă și este pe prima poziție și în clasamentul tricoului verde, unde are 34 de puncte, cu 4 mai mult decât belgianul Amaury Capiot (Sport Vlaanderen).
Performanța lui Edi este cu atât mai mare cu cât în competiția din Luxemburg sunt nume importante în ciclismul mondial, printre care Mark Cavendish, Diego Ulissi sau Arnaud Demare (câștigătorul etapei a 2-a), oameni cu multe victorii în marile tururi.
Ciclism
Campionatele Mondiale de Ciclism: favoriții în cursa de șosea. Cine îl oprește pe Wout Van Aert?
IERI LA 11:46

Clasamentul etapei a 3-a din Turul Luxemburgului

Clasamentul general după etapa a 3-a din Turul Luxemburgului

Clasamentul pe puncte după etapa a 3-a din Turul Luxemburgului

Ciclism
Astana dă lovitura cu "Rechinul" Nibali și "Superman" Lopez, Bernal continuă la Ineos