Peter Sagan a obținut prima sa victorie la Giro după o cursă impresionantă

Vlad Dumitrescu

Actualizat 13/10/2020 la 17:26 GMT+3

Peter Sagan a câștigat etapa 10 din Giro d’Italia și a obținut astfel prima sa victorie din iulie 2019.

Peter Sagan

Așadar Peter Sagan a obținut prima sa victorie din carieră la Giro d'Italia, după ce în trecut s-a clasat de trei ori pe podium. Sagan nu mai câștigase o cursă din iulie 2019, dar succesul de astăzi este unul imens pentru ciclistul Bora.
Sagan are acum în palmares 17 victorii la marile tururi: 12 la Turul Franței, 4 la Vuelta și una la Giro și a preluat maglia ciclamino de la Arnaud Demare. Sagan, care a ajuns în Italia după ce a cedat tricoul verde la Turul Franței, a lansat un atac devastator din evadare pentru a câștiga cursa în cele din urmă.
Cursa de astăzi a fost o distragere binevenită de la retragerile forțate de coronavirus ale Mitchelton-Scott și Jumbo-Visma, precum și cea a lui Michael Matthews. Rămâne de văzut dacă Giro va ajunge la Milano, însă triumful de astăzi al lui Sagan va rămâne în amintirile fanilor ciclismului, o victorie a voinței și determinării.

În sfârșit, victorie, pentru Peter Sagan

Triplul campion mondial Sagan, câștigător a peste 100 de curse, nu se mai bucurse de un succes de la Turul Franței 2019 însă a spulberat toate criticile privind un declin al său cu o prestație completă astăzi între Lanciano și Tortoreto.
A făcut parte dintr-o evadare care parcă s-a format într-o eternitate și s-a detașat într-o serie de cățărări scurte dar abrupte în ultimii 50 de kilometri. Pe locul doi s-a situat Brandon McNulty (UAE Team Emirates) la o diferență de 20 de secunde în timp ce Joao Almeida (Deceuninck-Quick Step) s-a detașat la vârful clasamentului general printr-o clasare pe poziția a treia.