La 28 de ani, Rohan Dennis este, în sfârșit, campion mondial de contratimp. După ce a fost urmărit de ghinioane în multe din precedentele sale curse, australianul a arătat o formă de zile mari pe traseul de peste 52 de kilometri care s-a încheiat la Innsbruck, stabilind un timp imposibil de egalat pentru adversarii săi.
Dennis a condus încă de la primul punct intermediar de pe traseu, când avea un avans de 9 secunde în fața rivalului său principal, Tom Dumoulin. Era un avans care pe hârtie părea recuperabil de către olandez, cu o cățărare semnificativă urmând la kilometrul 30. Cu toate acestea, Dennis a fost cel care a impus ritmul în continuare, mărind diferența față de Dumoulin treptat. În vârful cățărării, aceasta trecuse de un minut și totul era jucat.
În final, Dennis a trecut linia de sosire într-un timp de 1:03:45.53, cu 1 minut și 21 de secunde mai rapid decât campionul european Victor Campenaerts, care stabilise reperul înaintea australianului. Pornit ultimul pe traseu, Dumoulin a fost nevoit să tragă tare pentru a obține chiar și medalia de argint, în final reușind să-l împingă pe belgian pe locul trei pentru aproximativ o jumătate de secundă.
Ciclism
Wout van Aert "sare" peste Strade Bianche pentru a câştiga un "monument"
12/01/2022 LA 09:29
Niciunul dintre restul concurenților nu au reușit să se apropie la mai puțin de două minute de Dennis, Michal Kwiatkowski terminând al 4-lea, iar Nelson Oliveira al 5-lea. Foștii campioni mondiali Tony Martin și Vasil Kiryienka au mai terminat în primii 10, alături de Jonathan Castroviejo, Patrick Bevin și Martin Toft Madsen.
Într-o zi însorită pe un parcurs splendid din Tirolul austriac, Dennis a arătat lumii că este cel mai bun contratimpist din lume. „Este un vis devenit realitate,” a spus el. „Vânez acest titlu de când eram junior. Nu l-am mai câștigat la nicio categorie de vârstă, așa că să mă impun direct la seniori este ceva special.”
Rezultate finale:
1. Rohan Dennis (AUS) 1h 3min 45.53s; 2. Tom Dumoulin (NED) +1:21.09; 3. Victor Campenaerts (BEL) +1:21.62; 4. Michal Kwiatkowski (POL) +2:04.58; 5. Nelson Oliveira (POR) +2:14.34; 6. Jonathan Castroviejo (SPA) +2:17.53; 7. Tony Martin (GER) +2:25.23; 8. Patrick Bevin (NZL) +2:34.78; 9. Vasil Kiryienka (BLR) +3:07.54; 10. Martin Toft Madsen (DEN) +3:23.39
Zilele trecute au fost dominate de reprezentanții Belgiei și Olandei. Annemiek van Vleuten s-a impus din nou în contratimpul individual feminin marți, podiumul fiind completat de conaționalele Anna van der Breggen și Ellen van Dijk.
În cursele rezervate juniorilor, Remco Evenepoel s-a remarcat câștigând cu un avans imens proba masculină. Belgianul va concura pentru Quick-Step Floors începând cu 2019 la numai 19 ani, fiind unul dintre cicliștii de urmărit în următorii ani. În proba feminină s-a impus olandeza Rozemarijn Ammerlaan, în timp ce danezul Mikkel Bjerg a câștigat contratimpul masculin U23 pentru a doua oară la rând deși abia împlinește 20 de ani în noiembrie.
În probele pe echipe, Quick-Step a câștigat aurul la masculin în fața celor de la Sunweb și BMC – echipele medaliaților cu aur și argint la individual – iar la feminin s-a impus echipa germană Canyon-SRAM.
Cursele pe șosea au loc începând de joi la Innsbruck, cu elita feminină și elita masculină completând săptămâna de curse sâmbătă, respectiv duminică.Toate sunt transmise în direct pe canalele Eurosport.