Rutierul olandez Tim van Dijke (Jumbo - Visma) a câştigat prologul Turului ciclist al Sibiului, desfăşurat sâmbătă, la Muzeul Astra, un contratimp individual pe distanţa de 2,3 km

Olandezul de 22 de ani s-a impus cu timpul de 2 min 42 sec, fiind urmat la o secundă de polonezul Marceli Boguslawski (HRE Mazowsze Serce Polski) şi la două secunde de estonianul Martin Laas (BORA - hansgrohe).

Cel mai rapid român a fost Andrei Cojanu (MENtoRISE Elite Team CFX), clasat pe locul 45, la 13 secunde de învingător.

Azi are loc prima etapă între Brezoi-Jina-Sibiu pe o distanță de 206,9 km.
Podiumul prologului:
Sibiu Tour
Filippo Fiorelli a câștigat prima etapă din Turul Sibiului și este lider la general! Grosu, pe 5
04/07/2022 LA 09:11
1. Tim van Dijke (Jumbo - Visma)
2. Marceli Bogusławski (HRE Mazowsze Serce Polski)
3. Martin Laas (BORA - hansgrohe)
Purtătorii tricourilor distinctive în Etapa 1:
Clasament General: Tim van Dijke (Jumbo - Visma)
Clasamentul pe puncte: Marceli Bogusławski (HRE Mazowsze Serce Polski), pentru van Dijke

Turul Spaniei
Vuelta 2022 se anunță o cursă formidabilă, chiar și în absența celor "3 mari rutieri de general"