RidersechipeTime
1Tadej Pogacar
Lampre
Lampre4h 47' 49''
2Alejandro Valverde
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+37''
3Kasper Asgreen
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl Team+46''
4Attila Valter
FDJ
FDJ+1' 07''
5Peio Bilbao
Bahrain
Bahrain+1' 09''
6Jhonatan Narváez
*Team Sky
*Team Sky+1' 09''
7Quinn Simmons
Leopard
Leopard+1' 21''
8Tim Wellens
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+1' 25''
9Simone Petilli
Verandas Willems
Verandas Willems+1' 35''
10Sergio Higuita
NetApp
NetApp+1' 53''
11Michael Andersen
EF Education - EasyPost
EF Education - EasyPost+1' 56''
12Floris De Tier
BKCP
BKCP+1' 57''
13Lorenzo Rota
Verandas Willems
Verandas Willems+1' 57''
14Sébastien Reichenbach
FDJ
FDJ+1' 57''
15Ruben Guerreiro
EF Education - EasyPost
EF Education - EasyPost+1' 57''
16Toms Skujins
Leopard
Leopard+2' 00''
17Andrea Vendrame
AG2R
AG2R+2' 02''
18Jai Hindley
NetApp
NetApp+2' 03''
19Filippo Zana
Colnago - CSF
Colnago - CSF+2' 05''
20Carlos Rodríguez
*Team Sky
*Team Sky+2' 07''
21Simone Velasco
Astana
Astana+2' 07''
22Xandro Meurisse
BKCP
BKCP+2' 09''
23Diego Ulissi
Lampre
Lampre+2' 14''
24Andreas Kron
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+2' 18''
25Vincenzo Albanese
Polartec - Kometa
Polartec - Kometa+2' 23''
26Simon Clarke
Israel - Premier Tech
Israel - Premier Tech+2' 29''
27Warren Barguil
Bretagne
Bretagne+4' 05''
28Alessandro Covi
Lampre
Lampre+4' 05''
29Benoît Cosnefroy
AG2R
AG2R+4' 05''
30Richard Carapaz
*Team Sky
*Team Sky+4' 05''
31Sepp Kuss
Rabobank
Rabobank+4' 11''
32Edoardo Zambanini
Bahrain
Bahrain+4' 13''
33Nélson Oliveira
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+4' 19''
34Anthony Delaplace
Bretagne
Bretagne+4' 23''
35Lewis Askey
FDJ
FDJ+5' 19''
36Jakob Diemer Fuglsang
Israel - Premier Tech
Israel - Premier Tech+5' 19''
37Jan Tratnik
Bahrain
Bahrain+6' 50''
38Alexander Kamp
Leopard
Leopard+8' 14''
39Joris Nieuwenhuis
Skil-Shimano
Skil-Shimano+8' 14''
40Pieter Serry
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl Team+8' 14''
41Greg Van Avermaet
AG2R
AG2R+8' 14''
42Lilian Calmejane
AG2R
AG2R+8' 14''
43Ben Zwiehoff
NetApp
NetApp+8' 14''
44Scott Thwaites
BKCP
BKCP+8' 14''
45Koen Bouwman
Rabobank
Rabobank+8' 14''
46Hermann Pernsteiner
Bahrain
Bahrain+8' 14''
47Erik Fetter
Polartec - Kometa
Polartec - Kometa+8' 14''
48Gonzalo Serrano
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+8' 14''
49Thibaut Pinot
FDJ
FDJ+8' 14''
50Milan Vader
Rabobank
Rabobank+8' 23''
51Robert Stannard
BKCP
BKCP+8' 25''
52Samuele Zoccarato
Colnago - CSF
Colnago - CSF+8' 25''
53Maxim Van Gils
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+8' 25''
54Quinten Hermans
Verandas Willems
Verandas Willems+8' 25''
55Jonathan Caicedo
EF Education - EasyPost
EF Education - EasyPost+8' 27''
56Dario Cataldo
Leopard
Leopard+8' 33''
57Krists Neilands
Israel - Premier Tech
Israel - Premier Tech+8' 35''
58Julian Alaphilippe
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl Team+8' 36''
59Roger Kluge
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+12' 00''
60Tobias Ludvigsson
FDJ
FDJ+13' 29''
61Romain Combaud
Skil-Shimano
Skil-Shimano+13' 29''
62Mattia Bais
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+13' 29''
63Fabian Lienhard
FDJ
FDJ+13' 29''
64Diego Pablo Sevilla
Polartec - Kometa
Polartec - Kometa+13' 29''
65Jhonatan Restrepo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni Giocattoli+13' 29''
66Michael Schär
AG2R
AG2R+13' 29''
67Mikkel Honoré
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl Team+13' 29''
68Robert Gesink
Rabobank
Rabobank+13' 29''
69Patrick Gamper
NetApp
NetApp+13' 29''
70Davide Gabburo
Colnago - CSF
Colnago - CSF+13' 29''
71Antonio Tiberi
Leopard
Leopard+13' 29''
72Timo Roosen
Rabobank
Rabobank+13' 29''
73Clément Russo
Bretagne
Bretagne+13' 29''
74Kevin Colleoni
GreenEdge
GreenEdge+13' 29''
75Mathias Norsgaard
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+13' 29''
76Clément Berthet
AG2R
AG2R+13' 29''
77Alex Cataford
Israel - Premier Tech
Israel - Premier Tech+13' 36''
78Tom Scully
EF Education - EasyPost
EF Education - EasyPost+13' 37''
79Marc Soler
Lampre
Lampre+13' 44''
80Taco van der Hoorn
Verandas Willems
Verandas Willems+13' 46''
81Ben Turner
*Team Sky
*Team Sky+13' 51''
82Alan Riou
Bretagne
Bretagne+13' 51''
83Ide Schelling
NetApp
NetApp+13' 54''
84Edward Theuns
Leopard
Leopard+14' 48''
85Miguel Florez
Bretagne
Bretagne+15' 15''
86Samuele Rivi
Polartec - Kometa
Polartec - Kometa+15' 23''
87Merijn van den Berg
EF Education - EasyPost
EF Education - EasyPost+18' 31''
88Sergio García
Polartec - Kometa
Polartec - Kometa+23' 41 (OTL)
89Harry Sweeny
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+25' 03 (OTL)
90Romain Hardy
Bretagne
Bretagne+29' 29 (OTL)
91Dries Devenyns
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl TeamDNF
92Mauro Schmid
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl TeamDNF
93Louis Vervaeke
Quick-Step - Alpha Vinyl Team
Quick-Step - Alpha Vinyl TeamDNF
94Clément Venturini
AG2R
AG2RDNF
95Michael Gogl
BKCP
BKCPDNF
96Stefano Oldani
BKCP
BKCPDNF
97Gianni Vermeersch
BKCP
BKCPDNF
98Gianni Moscon
Astana
AstanaDNF
99Leonardo Basso
Astana
AstanaDNF
100Manuele Boaro
Astana
AstanaDNF
101Michele Gazzoli
Astana
AstanaDNF
102Miguel Ángel López
Astana
AstanaDNF
103Davide Martinelli
Astana
AstanaDNF
104Matej Mohoric
Bahrain
BahrainDNF
105Heinrich Haussler
Bahrain
BahrainDNF
106Giovanni Visconti
Colnago - CSF
Colnago - CSFDNF
107Johnatan Cañaveral
Colnago - CSF
Colnago - CSFDNF
108Filippo Fiorelli
Colnago - CSF
Colnago - CSFDNF
109Alex Tolio
Colnago - CSF
Colnago - CSFDNF
110Cesare Benedetti
NetApp
NetAppDNF
111Patrick Konrad
NetApp
NetAppDNF
112Juan Diego Alba
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni GiocattoliDNF
113Umberto Marengo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni GiocattoliDNF
114Gabriele Benedetti
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni GiocattoliDNF
115Edoardo Zardini
Drone Hopper - Androni Giocattoli
Drone Hopper - Androni GiocattoliDNF
116Ben Healy
EF Education - EasyPost
EF Education - EasyPostDNF
117Simone Bevilacqua
Polartec - Kometa
Polartec - KometaDNF
118Márton Dina
Polartec - Kometa
Polartec - KometaDNF
119Antoine Duchesne
FDJ
FDJDNF
120Salvatore Puccio
*Team Sky
*Team SkyDNF
121Ben Swift
*Team Sky
*Team SkyDNF
122Jan Bakelandts
Verandas Willems
Verandas WillemsDNF
123Théo Delacroix
Verandas Willems
Verandas WillemsDNF
124Domenico Pozzovivo
Verandas Willems
Verandas WillemsDNF
125Matthias Brandle
Israel - Premier Tech
Israel - Premier TechDNF
126Taj Jones
Israel - Premier Tech
Israel - Premier TechDNF
127Guy Sagiv
Israel - Premier Tech
Israel - Premier TechDNF
128Tiesj Benoot
Rabobank
RabobankDNF
129Victor Campenaerts
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - LottoDNF
130Brent Van Moer
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - LottoDNF
131Jorge Arcas
Caisse d'Epargne
Caisse d'EpargneDNF
132Luis Mas
Caisse d'Epargne
Caisse d'EpargneDNF
133Einer Rubio
Caisse d'Epargne
Caisse d'EpargneDNF
134Elie Gesbert
Bretagne
BretagneDNF
135Michael Matthews
GreenEdge
GreenEdgeDNF
136Sam Bewley
GreenEdge
GreenEdgeDNF
137Tsgabu Gebremaryam Grmay
GreenEdge
GreenEdgeDNF
138Alexander Konychev
GreenEdge
GreenEdgeDNF
139Matteo Sobrero
GreenEdge
GreenEdgeDNF
140Niklas Arndt
Skil-Shimano
Skil-ShimanoDNF
141Marco Brenner
Skil-Shimano
Skil-ShimanoDNF
142Chris Hamilton
Skil-Shimano
Skil-ShimanoDNF
143Leon Heinschke
Skil-Shimano
Skil-ShimanoDNF
144Gianluca Brambilla
Leopard
LeopardDNF
145Mikkel Bjerg
Lampre
LampreDNF
146Maximiliano Richeze
Lampre
LampreDNF
147Vegard Laengen
Lampre
LampreDNF