Victoria a fost una emoționantă pentru Van Garderen, care și-a trecut în cont abia primul succes într-un Mare Tur deși a fost liderul echipei sale în numeroase rânduri până în prezent. Americanul a rămas în frunte alături de Landa în ultima parte a etapei de 137 de kilometri, iar spaniolul a fost din nou învins.
Grupul candidaților la clasamentul general nu a fost mult în urma celor doi – rămășițele unor evadări succesive. Thibaut Pinot și Domenico Pozzovivo au reușit să se desprindă de un grup format din liderul Tom Dumoulin, Nairo Quintana și Vincenzo Nibali, câștigând aproape 1 minut față de aceștia la finalul etapei. Cei trei mari favoriți au fost însă de nedespărțit într-o etapă cu cinci cățărări care ar fi putut cântări enorm în calculele finale.
Dumoulin și-a păstrat avansul de 31 de secunde față de Quintana deși columbianul a atacat – ajutat fiind de coechipierii Winner Anacona și Andrey Amador – și s-a desprins ușor pe cea de-a treia cățărare a zilei, cu peste 50 de kilometri înainte de final. Nibali i-a copiat tactica minute mai târziu în timp ce Dumoulin a urcat din nou în ritmul său, reușind să revină alături de cei doi.
Ciclism
Wout van Aert "sare" peste Strade Bianche pentru a câştiga un "monument"
12/01/2022 LA 09:29
Un nou atac al lui Qunitana a avut loc pe ultima cățărare a zilei, dar Dumoulin a răspuns din nou cu calmul unui ciclist stăpân pe propriile forțe. A fost momentul când Pinot s-a desprins în față la rândul său, iar lipsa de colaborare dintre Dumoulin, Nibali și Qunitana a fost în beneficiul francezului, care a urcat pe locul al patrulea în clasamentul general, la 1 minut și 36 de secunde de lider.
Terminând la doar 6 secunde în urma lui Dumoulin, Adam Yates a trecut în fruntea clasamentului tinerilor după ce Bob Jungels a pierdut întregul său avans. Luxemburghezul a trecut linia de sosire al 19-lea, la 3 minute și 55 de secunde după învingător, și are de recuperat 28 de secunde în fața lui Yates, noul purtător al tricoului alb.
În același timp, Landa a pus stăpânire pe tricoul albastru pe care deja îl purta. Cu trei din cele cinci cățărări câștigate, el are un avans de 81 de puncte în fața lui Luis Leon Sanchez și de 85 în fața lui Omar Fraile.
Etapa a 19-a programează încă o zi muntoasă în care lucrurile s-ar putea schimba. Cei 191 de kilometri dintre San Candido și Piancavallo se încheie cu o cățărare de 15 km de categoria 1 care începe brutal, cu pante medii de peste 9%. Înclinația se domolește treptat spre final. Va fi una dintre singurele șanse rămase pentru Quintana, Nibali și ceilalți pretendenți la victoria finală de a trece în fruntea clasamentului înainte de contratimpul final de duminică, în care Dumoulin este așteptat să se impună.
Top 10 etapă: 1. Tejay Van Garderen (USA) 3:54:04; 2. Mikel Landa (Spa) 0:00.00; 3. Thibaut Pinot (Fra) 0:00:08; 4. Domenico Pozzovivo (Ita) 0:00:08; 5. Jan Hirt (Cze) 0:00:11; 6. Ilnur Zakarin (Rus) 0:00:24; 7. Steven Kruijswijk (Ned) 0:00:34; 8. Bauke Mollema (Ned) 0:00:34; 9. Tom Dumoulin (Ned) 0:01:06; 10. Nairo Quintana (Col) 0:01.06.
Top 10 general: 1. Tom Dumoulin (Ned) 80:00:48; 2. Nairo Quintana (Col) 0:00:31; 3. Vincenzo Nibali (Ita) 0:01:12; 4. Thibaut Pinot (Fra) 0:01:36; 5. Ilnur Zakarin (Rus) 0:01:58; 6. Domenico Pozzovivo (Ita) 0:02:07; 7. Bauke Mollema (Ned) 0:03:17; 8. Steven Kruijswijk (Ned) 0:05:48; 9. Adam Yates (GBr) 0:07:06; 10. Bob Jungels (Lux) 0:07:34.