Thibaut Pinot (Groupama FDJ) zâmbește din nou în ciclismul mondial. El a încheiat o lungă cursă sterilă, plină de insuccese și mai ales ghinioane, cu o victorie în Etapa 5 a Turului Alpilor, în timp ce compatriotul său Romain Bardet (DSM) a terminat primul în clasamentul general.
Pinot s-a străduit o bună bucată de timp să-și recapete forma fizică și sportivă, după câțiva ani complicați. Francezul a căutat această victorie și ieri, dar a fost depășit de Miguel Angel Lopez (Astana Qazaqstan) în ultimul kilometru și s-a clasat al doilea, la 7 secunde distanță.

Thibaut Pinot a câștigat etapa în fața lui David de la Cruz

Ciclism
Cele două etape în care se va scrie soarta Giro 2022! Îl poate depăși Hindley pe Carapaz?
ACUM 17 ORE
Azi, a părut că istoria se va repeta, dar Pinot l-a depășit pe coechipierul lui Lopez de la Astana, pe David de la Cruz. El și-a trecut în cont astfel primul succes, după triumful pe Tourmalet în Turul Franței 2019.

Thibaut Pinot a câștigat etapa a 5-a în Turul Alpilor

Într-o zi cu vreme nefavorabilă în Austria, Pinot și De la Cruz au fost cei mai puternici dintre evadați.
După ceva mai bine de 8 minute de la sosirea primilor doi rutieri din cursă, francezii au avut un alt motiv de satisfacție. Romain Bardet l-a depășit pe Pello Bilbao (Bahrain Victorious) în clasamentul general. Avansul spaniolului a fost mic la startul cursei. El a avut ceva probleme pe ultima cățărare a zilei, iar Bardet a profitat și a cucerit titlul în Turul Alpilor.