RidersechipeTime
1Alberto Contador
Saxo Bank
Saxo Bank84h 59' 49''
2Alejandro Valverde
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+1' 16''
3Joaquim Rodríguez
*Katusha
*Katusha+1' 37''
4Christopher Froome
*Team Sky
*Team Sky+10' 16''
5Daniel Moreno
*Katusha
*Katusha+11' 29''
6Robert Gesink
Rabobank
Rabobank+12' 23''
7Andrew Talansky
*Slipstream
*Slipstream+13' 28''
8Laurens ten Dam
Rabobank
Rabobank+13' 41''
9Igor Antón
Euskaltel
Euskaltel+14' 01''
10Beñat Intxausti
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+16' 13''
11Gorka Verdugo
Euskaltel
Euskaltel+16' 22''
12Nicolas Roche
AG2R
AG2R+17' 50''
13Tomasz Marczynski
*Vancasoleil
*Vancasoleil+19' 14''
14Sergio Henao
*Team Sky
*Team Sky+19' 59''
15Przemyslaw Niemiec
Lampre
Lampre+20' 48''
16Maxime Monfort
Leopard
Leopard+20' 50''
17Bart De Clercq
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+20' 56''
18Rinaldo Nocentini
AG2R
AG2R+22' 30''
19Winner Anacona
Lampre
Lampre+23' 38''
20Maxime Bouet
AG2R
AG2R+26' 30''
21Andre Cardoso
Caja Rural
Caja Rural+31' 51''
22Jan Bakelandts
Leopard
Leopard+32' 45''
23Rémi Pauriol
FDJ
FDJ+40' 48''
24Serge Pauwels
Quick-Step
Quick-Step+46' 26''
25Eros Capecchi
Liquigas
Liquigas+46' 54''
26Iban Velasco
Euskaltel
Euskaltel+48' 42''
27Marcos Garcia
Caja Rural
Caja Rural+49' 29''
28Bauke Mollema
Rabobank
Rabobank+51' 44''
29Rigoberto Urán
*Team Sky
*Team Sky+54' 40''
30Amets Txurruka
Euskaltel
Euskaltel+55' 01''
31Christophe Le Mével
*Slipstream
*Slipstream+1h 00' 02''
32Rafal Majka
Saxo Bank
Saxo Bank+1h 05' 42''
33Damiano Cunego
Lampre
Lampre+1h 06' 30''
34Andrey Kashechkin
Astana
Astana+1h 08' 15''
35Steve Morabito
*BMC racing Team
*BMC racing Team+1h 15' 37''
36Nairo Quintana
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+1h 15' 53''
37Alberto Losada
*Katusha
*Katusha+1h 19' 08''
38Paolo Tiralongo
Astana
Astana+1h 19' 16''
39Kevin Seeldraeyers
Astana
Astana+1h 23' 34''
40Tiago Machado
Leopard
Leopard+1h 23' 38''
41Kevin De Weert
Quick-Step
Quick-Step+1h 23' 39''
42Juan Manuel Gárate
Rabobank
Rabobank+1h 27' 15''
43Jesús Hernández
Saxo Bank
Saxo Bank+1h 32' 30''
44Romain Sicard
Euskaltel
Euskaltel+1h 33' 05''
45Mickaël Buffaz
Cofidis
Cofidis+1h 34' 03''
46Sergey Lagutin
*Vancasoleil
*Vancasoleil+1h 34' 29''
47Luis Angel Mate
Cofidis
Cofidis+1h 37' 43''
48Mikel Astarloza
Euskaltel
Euskaltel+1h 38' 48''
49Cristiano Salerno
Liquigas
Liquigas+1h 39' 07''
50Juan José Oroz
Euskaltel
Euskaltel+1h 39' 53''
51Dario Cataldo
Quick-Step
Quick-Step+1h 44' 15''
52Andrey Zeits
Astana
Astana+1h 44' 21''
53Hernâni Broco
Caja Rural
Caja Rural+1h 46' 40''
54Denis Menchov
*Katusha
*Katusha+1h 47' 07''
55Daniel Navarro
Saxo Bank
Saxo Bank+1h 48' 44''
56Denys Kostyuk
Lampre
Lampre+1h 49' 25''
57Gianni Meersman
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+1h 50' 06''
58Mauro Santambrogio
*BMC racing Team
*BMC racing Team+1h 52' 10''
59Philippe Gilbert
*BMC racing Team
*BMC racing Team+1h 53' 57''
60Cayetano Sarmiento
Liquigas
Liquigas+1h 54' 07''
61Fredrik Kessiakoff
Astana
Astana+1h 55' 21''
62Thomas De Gendt
*Vancasoleil
*Vancasoleil+1h 56' 19''
63Alessandro Ballan
*BMC racing Team
*BMC racing Team+1h 57' 36''
64Arnold Jeannesson
FDJ
FDJ+1h 58' 26''
65David De la Fuente
Caja Rural
Caja Rural+2h 00' 10''
66Javier Moreno
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+2h 01' 31''
67Juan José Cobo
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+2h 01' 42''
68Richie Porte
*Team Sky
*Team Sky+2h 02' 39''
69Mikel Landa
Euskaltel
Euskaltel+2h 03' 12''
70Sérgio Paulinho
Saxo Bank
Saxo Bank+2h 03' 38''
71Simon Geschke
Skil-Shimano
Skil-Shimano+2h 06' 42''
72Matteo Montaguti
AG2R
AG2R+2h 07' 21''
73Marco Marzano
Lampre
Lampre+2h 07' 22''
74Pablo Lastras
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+2h 08' 50''
75Rubén Pérez
Euskaltel
Euskaltel+2h 10' 05''
76Linus Gerdemann
Leopard
Leopard+1h 57' 04''
76Zdenek Štybar
Quick-Step
Quick-Step+2h 12' 01''
77Simon Clarke
GreenEdge
GreenEdge+2h 12' 22''
78Brent BOOKWALTER
*BMC racing Team
*BMC racing Team+2h 14' 20''
79Johan Vansummeren
*Slipstream
*Slipstream+2h 14' 56''
80Leonardo Duque
Cofidis
Cofidis+2h 19' 04''
81Ben Gastauer
AG2R
AG2R+2h 19' 20''
82Vicente Reynés
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+2h 20' 23''
83Johannes Fröhlinger
Skil-Shimano
Skil-Shimano+2h 23' 38''
84Antonio Piedra
Caja Rural
Caja Rural+2h 26' 02''
85Koen De Kort
Skil-Shimano
Skil-Shimano+2h 26' 59''
86Laurent Didier
Leopard
Leopard+2h 27' 07''
87Nico Sijmens
Cofidis
Cofidis+2h 27' 40''
88Pieter Weening
GreenEdge
GreenEdge+2h 27' 56''
89Maciej Paterski
Liquigas
Liquigas+2h 29' 16''
90Alexandre Geniez
Skil-Shimano
Skil-Shimano+2h 31' 20''
91Kristof Van de Walle
Quick-Step
Quick-Step+2h 32' 24''
92Grégory Rast
Leopard
Leopard+2h 35' 03''
93Markel Irizar
Leopard
Leopard+2h 35' 04''
94Sergio Carrasco
Andalucía
Andalucía+2h 37' 24''
95Angel Vicioso
*Katusha
*Katusha+2h 37' 56''
96Michel Kreder
*Slipstream
*Slipstream+2h 39' 18''
97Bruno Pires
Saxo Bank
Saxo Bank+2h 39' 37''
98Juan Antonio Flecha
*Team Sky
*Team Sky+2h 42' 28''
99Amaël Moinard
*BMC racing Team
*BMC racing Team+2h 43' 28''
100Stef Clement
Rabobank
Rabobank+2h 44' 02''
101Egoitz García
Cofidis
Cofidis+2h 44' 13''
102Martijn Keizer
*Vancasoleil
*Vancasoleil+2h 46' 11''
103Grischa Niermann
Rabobank
Rabobank+2h 47' 48''
104Lloyd Mondory
AG2R
AG2R+2h 48' 06''
105Xavier Florencio
*Katusha
*Katusha+2h 49' 28''
106Pavel Brutt
*Katusha
*Katusha+2h 51' 45''
107Lars Boom
Rabobank
Rabobank+2h 53' 57''
108Benjamín Noval
Saxo Bank
Saxo Bank+2h 54' 01''
109David Moncoutié
Cofidis
Cofidis+2h 54' 06''
110Gert Steegmans
Quick-Step
Quick-Step+2h 54' 35''
111Ian Stannard
*Team Sky
*Team Sky+2h 55' 45''
112Adrián Palomares
Andalucía
Andalucía+2h 56' 11''
113Rudy Molard
Cofidis
Cofidis+2h 56' 45''
114Gustavo César Veloso
Andalucía
Andalucía+2h 56' 52''
115Thomas Peterson
*Slipstream
*Slipstream+2h 57' 56''
116Klaas Lodewyck
*BMC racing Team
*BMC racing Team+2h 58' 17''
117Gatis Smukulis
*Katusha
*Katusha+2h 58' 30''
118Gabriel Rasch
FDJ
FDJ+3h 00' 05''
119Yannick Eijssen
*BMC racing Team
*BMC racing Team+3h 00' 32''
120Javier Ramírez
Andalucía
Andalucía+3h 01' 11''
121Ben Swift
*Team Sky
*Team Sky+3h 01' 13''
122Egor Silin
Astana
Astana+3h 01' 50''
123Adam Hansen
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+3h 03' 02''
124Thierry Hupond
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 03' 24''
125Oleksandr Kvachuk
Lampre
Lampre+3h 03' 26''
126Pim Ligthart
*Vancasoleil
*Vancasoleil+3h 06' 54''
127Niki Terpstra
Quick-Step
Quick-Step+3h 07' 31''
128Elia Viviani
Liquigas
Liquigas+3h 07' 54''
129Florent Barle
Cofidis
Cofidis+3h 09' 16''
130Mauro Da Dalto
Liquigas
Liquigas+3h 09' 41''
131John Degenkolb
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 10' 06''
132Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+3h 10' 07''
133José Vicente Toribio
Andalucía
Andalucía+3h 10' 29''
134Koldo Fernández
*Slipstream
*Slipstream+3h 11' 05''
135Matteo Tosatto
Saxo Bank
Saxo Bank+3h 11' 39''
136Benoît Vaugrenard
FDJ
FDJ+3h 11' 42''
137Alexandr Dyachenko
Astana
Astana+3h 12' 06''
138Maciej Bodnar
Liquigas
Liquigas+3h 12' 07''
139Yukihiro Doi
Skil-Shimano
Skil-Shimano+3h 12' 22''
140Tiziano Dall'Antonia
Liquigas
Liquigas+3h 13' 41''
141Davide Viganò
Lampre
Lampre+3h 17' 29''
142Frederik Willems
Omega Pharma - Lotto
Omega Pharma - Lotto+3h 17' 35''
143Bert-Jan Lindeman
*Vancasoleil
*Vancasoleil+3h 17' 41''
144Daniele Bennati
Leopard
Leopard+3h 18' 00''
145Wesley Sulzberger
GreenEdge
GreenEdge+3h 18' 31''
146Daniel Teklehaimanot
GreenEdge
GreenEdge+3h 18' 46''
147Danny Pate
*Team Sky
*Team Sky+3h 19' 33''
148Jonathan Castroviejo
Caisse d'Epargne
Caisse d'Epargne+3h 20' 17''
149Thomas Dekker
*Slipstream
*Slipstream+3h 20' 17''
150Martijn Maaskant
*Slipstream
*Slipstream+3h 21' 03''
151Wouter Mol
*Vancasoleil
*Vancasoleil+3h 21' 34''
152William Bonnet
FDJ
FDJ+3h 22' 45''
153Dominique Rollin
FDJ
FDJ+3h 23' 10''
154Arnaud Courteille
FDJ
FDJ+3h 24' 52''
155Nicki Soerensen
Saxo Bank
Saxo Bank+3h 24' 56''
156Stephen Cummings
*BMC racing Team
*BMC racing Team+3h 27' 18''
157František Rabon
Quick-Step
Quick-Step+3h 28' 11''
158Julian Dean
GreenEdge
GreenEdge+3h 28' 32''
159Matti Breschel
Rabobank
Rabobank+3h 34' 30''
160Manuel CARDOSO
Caja Rural
Caja Rural+3h 38' 31''
161Javier Chacón
Andalucía
Andalucía+3h 39' 34''
162Christophe Riblon
AG2R
AG2R+3h 41' 50''
163Davide Cimolai
Lampre
Lampre+3h 46' 47''
164Dennis van Winden
Rabobank
Rabobank+3h 47' 25''
165Travis Meyer
GreenEdge
GreenEdge+3h 48' 16''
166Mitch Docker
GreenEdge
GreenEdge+3h 51' 04''
167Allan Davis
GreenEdge
GreenEdge+3h 51' 06''
168Danail Petrov
Caja Rural
Caja Rural+3h 51' 06''
169Blel Kadri
AG2R
AG2R+3h 51' 23''
170Javier Aramendía
Caja Rural
Caja Rural+3h 55' 45''
171Mikhail Ignatyev
*Katusha
*Katusha+3h 55' 51''
172Raymond Kreder
*Slipstream
*Slipstream+3h 58' 16''
173Aitor Galdos
Caja Rural
Caja Rural+4h 06' 47''
174Juan José Lobato
Andalucía
Andalucía+4h 19' 17''
175Cheng Ji
Skil-Shimano
Skil-Shimano+4h 32' 35''